Az ENSZ főtitkára sokkolónak nevezte a vízágyú bevetését, és Szerbia is tiltakozott a tömegoszlató eszköz bevetése miatt, a magyar kormány viszont a szerb hatóságok késlekedését sérelmezte. A röszkei határátkelőhely harminc napig zárva marad.
Rendőrök és migránsok is megsérültek a magyar–szerb határon történt összecsapásokban. A szerb szociális miniszter közölte: Magyarországnak nem volt joga vízágyút bevetni Szerbia területén. A magyar külügyminiszter szerint volt. „Amikor több tucat ember betondarabokkal és kövekkel dobálja a magyar rendőröket, sérüléseket okozva és veszélynek kitéve a rendfenntartó erőket, akkor szerintem a magyar rendőrség adekvát választ ad, amikor könnygázt és vízágyút használ. Természetesen az esetet meg lehetne előzni, ha a szerb rendőrség fellépne a saját országának a területén ilyen bűncselekmények ellen” – mondta a Hír TV-nek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász azt mondta: jogi szempontból elfogadható a könnygáz és a vízágyú bevetése, politikailag viszont várhatóan tovább ront a magyar kormány nemzetközi megítélésén. „Amennyiben az rendzavarás, tehát a rend megbontására alkalmas cselekmények elhárításához szükséges, akkor egy szükségesség-arányosság teszt alapján úgy gondolom, a magam véleménye az, hogy mindenféle ilyen ellenintézkedések jogszerűen megtehetők, ahogy a Magyarország területére való átdobálás is bizonyos esetben a magyar büntetőjog alkalmazhatóságát felkelti, attól függetlenül, hogy egyébként Szerbia területéről dobnak át valamit. Tehát összességében, úgy gondolom, hogy ennek a helyzetnek a jogi megítélése egyértelmű, ami sokkal kellemetlenebb és kényesebb lesz, az ennek a helyzetnek és témának a politikai megítélése” – mondta a nemzetközi jogász.
A határzár 30 napig marad. A kormányszóvivő szerint nem tüntető menekültek, hanem egy szervezett, felfegyverzett csoport támadta meg a határt, ezért a rendőri készültséget fenntartják. „Az egészen biztos, hogy itt a rendőrsorfal nem fog engedni, és egészen biztos, hogy olyan, amit Macedóniában láttunk, migránsok ide, Magyarország területére nem teszik a lábukat be” – szögezte le Kovács Zoltán kormányszóvivő. A kormány a röszkei eseményekkel párhuzamosan jelentette be: a szerb szakasz után Horvátország felé is folytatják a kerítésépítést, mert a migránsok ebbe az irányba indulnak most tovább.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »