Alkotmányellenes a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazásáról szóló népszavazási kezdeményezés

Az Alkotmánybíróság (Ab) keddi döntése szerint alkotmányellenes a Kúria azon döntése, amely lehetővé tette a férfiak – nőkhöz hasonlóan – 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazásáról szóló népszavazási kezdeményezést. Így nem lehet megtartani az erről szóló népszavazást.

A Kúria most megsemmisített végzése a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB) azt a határozatát változtatta meg, amely megtagadta a férfiak és nők egyenlő nyugdíjkorhatárára vonatkozó országos népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívén szereplő kérdés hitelesítését – közölte az Ab a honlapján.

Az ügyben a Kúria döntését követően megkezdődött az aláírások gyűjtése, eközben azonban több magánszemély és érdekvédelmi szervezet alkotmányjogi panasszal fordult az Ab-hez, kérve a Kúria végzésének megsemmisítését. Az Ab határozatát – a részletes indokolással, különvéleményekkel és párhuzamos indokolásokkal – hivatalosan a jövő héten teszik közzé. Tekintettel azonban az ügyben folyó aláírásgyűjtésre, az Ab indokoltnak tartotta a döntésről való tájékoztatást – közölte a testület.

Az Alkotmánybíróság döntése nyomán a Kúriának új – az Ab döntésének megfelelő tartalmú – határozatot kell majd hoznia az ügyben, az alapján pedig az NVB ismét dönthet arról, hogy hitelesítí-e a népszavazási kérdéseket, végeredményben szintén az Ab keddi döntésével összhangban.

Hírdetés

Idén áprilisban Bodnár József, a Vasutasok Szakszervezete ügyvivő testületének tagja magánemberként kezdeményezett népszavazást arról, hogy a nőkhöz hasonlóan a férfiak is nyugdíjba vonulhassanak 40 év munka után. A nőknek erre mintegy fél évtizede van lehetőségük. Az

A népszavazásra feltett kérdés úgy szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nyugdíjjogszabályok megfelelő módosításával a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1.-től a férfiak számára is tegye lehetővé Magyarországon a nők számára biztosított kedvezményekkel történő nyugdíjba vonulás lehetőségét?”. A népszavazás kezdeményezője és a támogató szervezetek szerint sérti az esélyegyenlőséget, ha a társadalom egyik rétegének van ilyen kedvezménye, míg másoknak nincs. Ezt a diszkriminációt pedig úgy kell megszüntetni, a férfiaknak úgy kell megadni a jogosultságot, hogy közben ne sérüljön a nők 40 éves jogviszonyhoz kapcsolódó nyugdíjjogosultsága.

A Jobbik ki fogja kényszeríteni a nyugodt nyugdíjas éveket

Noha az Alkotmánybíróság mai döntése az emberek akaratát semmibe véve az Alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a Férfiak 40+ néven ismertté vált civil kezdeményezést, mely a Jobbik programjának is hangsúlyos pontja, nem mondunk le célunkról. A döntés hátterében egyértelműen az a fideszes szándék áll, mely a férfiakat halálukig kívánja dolgoztatni – írja Sneider Tamás, a Jobbik alelnöke

A Jobbik úgy véli, a hölgyekhez hasonlóan a férfiakat is meg kell illesse az a jog, hogy egy ledolgozott életet követően nyugalomban, párjukkal élvezhessék életük hátralevő éveit. A Jobbik nyugdíjas özvegyasszonyok helyett megbecsült nyugdíjas házaspárokat szeretne Magyarországnak.

Ezért a Jobbik az Alkotmánybíróság döntésének alapos áttanulmányozását követően megvizsgálja, hogyan nyújtható be a kezdeményezés olyan formában, hogy abban a Fidesz által delegált alkotmánybírák se találhassanak kivetnivalót. Ha pedig a kormányváltásig sem sikerül kikényszeríteni ezt az emberileg méltányolható természetes igényt, akkor a Jobbik kormányra kerülve első intézkedései között fogja megvalósítani azt.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »