A határellenőrzés átmeneti visszaállításáról hozott osztrák intézkedések „első látásra” összhangban vannak a schengeni szabályokkal – állapította meg keddi közleményében az Európai Bizottság.
A közlemény szerint az uniós javaslattevő-véghajtó intézmény arról kapott tájékoztatást, hogy Ausztriának szerdától szándékában áll átmeneti jelleggel visszaállítani a határellenőrzést különösen a magyar határon, de az olasz, a szlovák és a szlovén határon is.
Az útlevél-ellenőrzés nélküli belső határátlépést lehetővé tevő schengeni övezetről szóló szabályok kivételes esetben, válsághelyzetben teszik lehetővé a határellenőrzés átmeneti visszaállítását – emlékeztetett a brüsszeli bizottság.
„A mostani ausztriai helyzet első látásra olyannak mutatkozik, amilyenre e szabályok vonatkoznak” – olvasható a dokumentumban.
A bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós intézményeknek feladata biztosítani azt, hogy a szóban forgó rendkívüli intézkedések tegyenek eleget az arányosság követelményének. Kilátásba helyezte, hogy szoros figyelemmel követi a helyzetet, és tájékoztatni fogja az Európai Parlamentet, illetve a tagállami kormányok testületét, a Tanácsot. Hangsúlyozta: a brüsszeli erőfeszítések arra irányulnak, hogy a lehető leghamarabb vissza lehessen térni a nyitott határokon alapuló schengeni rendszer normális állapotához.
Az Ausztria által most, Németország által pedig vasárnap meghozott intézkedések átmeneti jellegűek – állapította meg a közlemény.
Az Európai Bizottság szerint az előző napi rendkívüli EU-belügyminiszteri tanácskozáson hangsúlyozták: teljes mértékben be kell tartani az unió menekültügyi, illetve Schengenre vonatkozó szabályait. Az előállt helyzet a bizottság szerint indokolja, hogy újólag aláhúzzák: sürgetően szükséges lenne megállapodni a menekültválság kezelése érdekében az uniós javaslattevő testület által indítványozott intézkedésekben – a menekültek kvótarendszer szerinti szétosztásában a tagállamok között -, és végre is kellene hajtani ezt a megállapodást.
A bizottsági közlemény emlékeztetett Jean-Claude Junckernek, a testület elnökének az unió helyzetéről elmondott beszédére, miszerint a schengeni szabályok szerinti mozgásszabadság az európai integráció egyedülálló jelképe, ám az érem másik oldalát a külső határok jobb igazgatása, valamint a több szolidaritás jelenti a menekültválság kezelése során.
Mint írtuk:
az osztrák kormány kedd éjféltől ideiglenesen bevezeti a határellenőrzést több határszakaszon – jelentette be kedden a bécsi belügyminisztérium. Az erről szóló rendeletet kedd délután fogadta el a kormány.
Az intézkedéseket a reggeli óráktól érvényesítik. A közlés szerint az ellenőrzések elsősorban Ausztria Magyarországgal, Olaszországgal, Szlovéniával és a Szlovákiával közös határát érintik. Pontos időpontot és helyszínt nem közöltek.
Az Európai Bizottságnak írt tájékoztató levélben az osztrák belügyminisztérium kitért arra is, hogy a határellenőrzés bevezetése a harmadik országból érkezők nagy száma miatt, valamint a közrend és a biztonság veszélyeztetésének elkerülése érdekében szükségszerű. Az intézkedéssel a rendőrség, a mentők és az ellátási rendszer túlzott kihasználtságát kívánják ellensúlyozni.
A tárca úgy fogalmazott, hogy a nagy segítőkészséggel, amelyet a Ausztria az elmúlt hetekben tanúsított, nem szabad visszaélni. Egyúttal utaltak arra, hogy az európai jog szerint Ausztria az érintett menekültek többségének ügyében nem illetékes.
A menedékkérőknek el kell fogadniuk, hogy nem választhatják ki azt az uniós országot, amely majd védelmet nyújt nekik – áll a levélben.
Az Európai Bizottság számára készített dokumentumban Ausztria kitért a közös európai megoldás fontosságára is, miszerint az egységes európai jogi keretek összességében csak akkor működhetnek, ha minden tagállam szolidárisan közös felelősséget vállal.
Az unió szerint az Ausztria által bevezetett ideiglenes határellenőrzés megfelel a schengeni egyezmény előírásainak. A bizottság szerint az a cél, hogy a belső határok minél előbb újra megnyíljanak.
A belügyminisztérium szóvivője szerint egyéb ausztriai határszakaszokra is kiterjedhet az ellenőrzés a beutazó menekültek számától függően – jelentette a Reuters hírügynökség.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »