Nagy erejű robbanás a kijevi parlamentnél – tüntetők rohamozták meg az épületet

Tizenöten megsebesültek, amikor nagy erejű robbanás történt a kijevi parlamentnél.

Soviniszta tüntetők megrohamozták az ukrán parlament épületét hétfőn, azt követően, hogy a törvényhozás első olvasatban elfogadta az ukrán alkotmány decentralizációs módosítását, amely nagyobb önrendelkezést biztosít a helyi közösségeknek.

Az eddigi információk szerint a tüntetők valamilyen robbanószerkezetet dobtak a rendőrsorfalba, legalább tíz rendőrt sebesítve meg a helyi hatóságok közlése szerint. A rendőrök láb-, kéz-, szem- és fejsérüléseket szenvedtek, egyiküknek a detonáció térdből letépte az egyik lábát. Egyes hírforrások szerint már legalább 15 a sebesültek száma, s köztük újságírók is lehetnek. A sérültek egy része az épület egyik kapujánál fekszik, a mentők folyamatosan szállítják el őket a helyszínről.

A TASZSZ orosz hírügynökség mintegy 30 sebesültről tud, jelentése szerint a mentők nem győzik a munkát, a sebesültek elszállításába rendőrségi járőrgépkocsik is bekapcsolódtak.

Néhány száz szélsőséges tüntető, zömében a Szabadság (Szvoboda) párt zászlai alatt előzőleg botokkal, füstbombákkal és könnygázspay-vel támadt a rendőrökre, akik viszonzásul szintén könnygázt vetettek be. A parlament épületének környékét könnygázfelhő árasztotta el. A törvényhozás kijáratait a biztonságiak lezárták.

Hírdetés

A parlament előtti tüntetésre a Szabadság párti aktivisták mellett a parlamenti kormánytöbbséghez tartozó Oleh Ljasko Radikális pártja, valamint az (ál)Jobboldali Szektor (PSZ) szimpatizánsai mentek ki, hogy tiltakozzanak az alkotmány módosítása ellen, amely szerintük elősegíti a kelet-ukrajnai szakadár területek elszakadását Ukrajnától.

Indulatokkal teli ülés

Indulatokkal teli rendkívüli ülésén fogadta el az ukrán parlament első olvasatban hétfőn a decentralizációt célzó alkotmánymódosítást A javaslatot a 450 fős parlamentben 265-en támogatták a jelen lévő 320 képviselő közül.

A vitát a felkelők által megszállt kelet-ukrajnai területeknek nyújtandó különleges jogállás váltotta ki. A beterjesztett alkotmánymódosítási javaslatba az előzetes információk szerint utalás került be a különleges státusról szóló törvényre.

Míg az ülésteremben az indítvány ellenzői az elnöki emelvény köré gyűlve szirénázással zavarták a felszólalásokat, addig radikális áljobboldali aktivisták, mintegy ezren, a parlament épülete előtt tüntettek.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »