Nem mindegy, milyen vizet iszunk – persze a marketingnek sem szabad bedőlni

Vízre mindenképpen szüksége van szervezetünknek. Egy felnőtt napi vízszükséglete testsúlyától függően 3 liter körüli. Ha nem iszunk elég folyadékot, akkor fájni fog a fejünk, besűrűsödik a vérünk. A vizek közül legnépszerűbb az ásványvíz, mi, magyarok évente 105 litert iszunk meg belőle fejenként, tehát nem mindegy, hogy milyen minőségűt fogyasztunk nap mint nap.

Élettani szempontból a fogyasztásra szánt ásványvizek legfontosabb alkotóelemei közé tartozik a kalcium, magnézium és a nátrium. Kalciumból, magnéziumból minél több van benne, annál jobb. A kalcium elsősorban a csontok építőanyaga, a magnézium pedig idegi működés fontos alkotója és katalizátora – mondta el Sipos László egyetemi docens az M1 Kosár című műsorában.

A nátriummal viszont éppen fordított a helyzet, mivel túl sok sót fogyasztunk. A szív- és érrendszeri betegségek és a magas vérnyomás egyik okozója a túlzott sóbevitel. Az alacsony nátriumtartalmú vizekkel ez valamelyest kezelhető – magyarázta a docens.

A legjobb a lúgos víz

Az ásványvizek különböző kémhatásúak: savasak, lúgosak és semlegesek. A szakértő szerint legjobb a lúgos ásványvíz, mivel a bevitt élelmiszerekkel jellemzően elsavasodik a szervezet, amit kicsit ellensúlyozni tud a bevitt lúgos víz. Ezért szokták ráírni a flakonjára, hogy fitt, illetve nátriumszegény – mutatott rá.

Hírdetés

Mindegy, hogy drága vagy olcsó ásványvizet vásárolunk; ez igaz a külföldi vizekre is – emelte ki Sipos László. Az importvizek fogyasztását nyugodtan lehet mellőzni, mert semmiben nem különböznek a Magyarországon kaphatóktól – fűzte hozzá.

Nem szabad bedőlni a marketingnek

A gyártók változatos ötletekkel rukkolnak elő, hogy eladják termékeiket. Ilyen például az oxigénnel dúsított ásványvíz.

Az oxigént lehet víz formájában fogyasztani, de a hozzáadott oxigénnek semmilyen egészségügyi pluszhatása nincsen. Az oxigén a légzésnél elengedhetetlenül fontos, de a belek működéséhez biztosan nem kell – világított rá.

A világ egyik legdrágábbnak tartott ásványvize pedig nem is ásványvíz, hanem valójában gleccservíz, vagyis hó olvadékából származik. A termék esetében erősen a marketingre helyezik a hangsúlyt – tisztázta Sipos László.

(Híradó)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »