Az érzelmi intelligencia haszna (Személyes)

Az érzelmi intelligencia haszna (Személyes)

Az önismeret mellett az érzelmi intelligencia is olyan terület, amelyről sokat beszélünk, de ez is általában csak elméleti szinten marad, vagyis nincs „begyakorolva” olyan formában, hogy megnyilvánulásaink, működésünk alapja legyen.

Pedig valójában az önismeret és az érzelmi intelligencia olyan „eszközök”, melyek által belső, lelki békét és harmóniát teremthetünk. Ha foglalkozunk velük, akkor azon túl, hogy tisztában leszünk belső tulajdonságainkkal, céljainkkal stb., könnyebben szót érthetünk környezetünkkel is, legyen az otthoni vagy iskolai/munkahelyi. Hiszen azáltal, hogy megismerjük és megértjük reakcióinkat, érzéseinket, növekedhet bennünk a megértés embertársaink irányában is, azaz az empátia, amivel át tudjuk érezni mások helyzetét. Így oly módon közeledünk más(ok)hoz, hogy a kapcsolódás mindannyiunk javára legyen. Pozitív hozzáállásunkkal könnyebben tudjuk működtetni társas kapcsolatainkat, és nem keltünk negatív légkört/érzelmeket, mint amilyen például a viszály, a harag, az irigység stb. Mindez természetesen nem óv meg a konfliktushelyzetek kialakulásától, viszont elősegíti azok megoldását asszertív kommunikációval. Ez a mindennapok szintjén azt jelenti, hogy nemcsak vitázok/kiabálok/hisztizek, mert frusztrált/ideges/kimerült vagyok, hanem felismerem magamban igényeimet, szükségleteimet, és megfelelőképpen tudom ezt közölni. 

Továbbá az érzelmi intelligencia fejlesztése elősegíti az önkifejezést, hiszen nemcsak „tudom” magamat (önismeret), hanem „érzem”, ami bennem van. Így a külső megfelelés nem lesz kényszer, illetve az önértékelés és önbizalom is valós alapokon nyugszik, nem szükséges az állandó bizonyítás, visszaigazolás és perfekcionizmus. Mindezek további hozadéka, hogy megnő a reziliencia (lelki rugalmasság, alkalmazkodás) képessége is, ha adódik bármilyen váratlan helyzet, akkor képes leszek azt áthidalni, illetve újraorientálódni.

Hírdetés

Gyerekeknél/kamaszoknál is kiemelten fontos az érzelmi intelligencia fejlesztése és az önismeret, hiszen az identitáskeresésben, a személyes határok megismerésében és megóvásában mondhatni szükségszerű, amikor a felnőtté válás útján a valahová tartozás vagy az elfogadás igénye miatt negatív tényező lehet a „csordaszellem”. Mindannyiunk személyes érdeke, hogy foglalkozzunk belső világunkkal, hiszen ez ösztönöz a továbbhaladásra, a megújulásra, a fejlődésre. Ha mi magunk nem tesszük, akkor más fogja irányítani az életünket.

Keresztes Erika bizalmi tanácsadó

Egyéni konzultáció igényelhető felnőttek és diákok részére önismeret, személyes fejlődés és lelki egészségvédelem témakörben Facebookon a LelkizZen Erikával oldalon vagy a 0744 780 709-es telefonon.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »