Castel Gandolfóban a helyi lakosok örömmel élik meg, hogy a pápa újra közöttük van. „XIV. Leó visszatérése felidézi az emlékeket arról, amikor II. János Pál itt töltötte a nyári szünetet” – mondta a Vatican Newsnak július 7-én Tadeusz Rozmus SDB, a Villanovai Szent Tamás-templom plébánosa, hozzátéve: „Csak azt szeretnénk, hogy nyugodtan töltse ezt az időt, kívánságának megfelelően.”
Július 5-én kezdte meg a Szentatya egy hónapos nyári pihenését. Ez idő alatt minden általános, magán- és különleges audiencia szünetel. Az általános kihallgatások augusztus 5-én, szerdán folytatódnak. A pápa júliusban a vasárnapi Úrangyala imádságokat a Castel Gandolfo-i Apostoli Palota előtti Piazza della Libertà téren mondja el a hívekkel.
„A vágyunk az, hogy a Szentatya jól érezze magát itt, Castel Gandolfóban, hogy pihenjen és megvalósítsa, amit ő maga tűzött ki itt tartózkodása céljául: imádság, pihenés, olvasás és testmozgás” – fogalmazott Tadeusz Rozmus lengyel származású szalézi, a Castel Gandolfo-i Villanovai Szent Tamás-templom plébánosa. Beszámolt a pápa vakációjának első napjairól, felidézte a tavalyi nyaralást, és azt, hogy mennyire lelkesek a helyiek, amiért a pápa visszatért az itteni Apostoli Palotába.
Meglepetés volt a pápa köszöntése
A plébános mindenekelőtt háláját fejezte ki, hogy XIV. Leó pápa az Apostoli Palota erkélyéről elmondott köszöntésében közvetlenül szólt a plébániai közösséghez. „Óriási meglepetés volt ez a számomra. Kitüntetésként értelmeztem a mi pápai plébániánk számára. Még ha az itteni vatikáni struktúrák önállóan is működnek, a kánonjog szerint a plébániára és plébánosára fontos szerep hárul. Nagyon szép gesztus volt a Szentatya részéről ez az egész közösségünk felé” – mondta Tadeusz atya.
A pihenés ideje
A plébános szerint a pápa idei nyári tartózkodása más jellegű lesz, mint a tavalyi. XIV. Leó már bejelentette, hogy ezt a nyári időszakot valódi pihenéssel akarja tölteni Castel Gandolfóban. „A Szentatya világosan megmondta, hogy imádkozni, pihenni jött, azért, hogy az olvasásnak és a sportnak szentelje magát. Nincsenek különösebb elvárásaink, egyszerűen azt akarjuk, hogy jól érezze magát itt, és derűsen tölthesse ezt az időt, kívánságának megfelelően.” Ugyanez érvényes a hívekre is, akik örömmel várják a vasárnap déli Úrangyala-imákat és a többi esetleges találkozót, amit maga Leó pápa jelzett előre.
Találkozások a pápával
A szalézi pap elmesélte, hogy számos korábbi alkalommal találkozott már a pápával, aki gyakran járt Castel Gandolfóba. Szokásává vált ugyanis, hogy hétfőn délutántól kedd estig a Castel Gandolfó-i pápai rezidencián, a Villa Barberiniben tölti az időt, majd mielőtt visszatér a Vatikánba, köszönti az épület előtt rá váró híveket, beszél az újságírókkal.
„Plébánosként lehetőségem nyílt váltani pár szót a Szentatyával, átadni neki néhány információt, vagy egyszerűen csak köszönteni őt. Nagyon szép pillanatok voltak, amelyekben érződött atyai közelsége. Remélem, ez a hagyomány folyatódik a vakáció után is” – fejezte ki reményét Tadeusz atya.
Felejthetetlen szentmise és a pápa ajándéka
A tavalyi évre visszatekintve – mely az első nyár volt, amikor Robert Francis Prevost pápaként Castel Gandolfóba utazott – a szalézi pap nagy meghatottsággal idézte föl a július 13-i szentmisét, amelyet a Villanovai Szent Tamás-plébánián mutatott be a Szentatya. A kis templom nem tudta befogadni a sok hívőt, akik részt akartak venni a szertartáson. Ami a leginkább megmaradt a pap szívében, az az a pillanat volt, amikor a pápa közvetlenül a plébániához fordult, és egy különleges ajándékot adott nekik. „Egy gyönyörű liturgikus kelyhet ajándékozott nekünk. Az a megtiszteltetés ért, hogy az egész közösség nevében átvehettem a kezéből, és megköszöntem ezt a gesztust. Papi életem legfontosabb pillanatai közé fog tartozni.”
Szent II. János Pál emlékezete
Folytatva az emlékezést, Tadeusz Rozmus felidézte, hogy Castel Gandolfo lakosainak szívében különleges helyet foglal el II. János Pál is. „Vasárnap láttam, hogy többeknek könnyes volt a szeme. Sokan felidézték gyerekkorukat, amikor még a pápák rendszeresen kijártak Castel Gandolfóba. Sokat beszéltek Szent II. János Pálról. Az itteniek egyszerűen úgy mondják: »A mi pápánk volt«. És amikor rá emlékeznek, tényleg érezhető a meghatottság. XIV. Leó visszatérése feléleszti ezeket az emlékeket, és megadja az embereknek az érzést, hogy e szép pápai hagyomány tovább folytatódhat.”
Négy évszázados pápai jelenlét
A pápa vakációja idén fontos évfordulóra esik: 2026-ban lesz ugyanis 400 éve, hogy megkezdődött a pápák nyári tartózkodásának hagyománya Castel Gandolfóban, amit VIII. Orbán indított el 1626-ban. „Az egyházmegyével, a városi elöljárókkal és a plébániával közösen készülünk az évforduló megünneplésére. Rendkívüli alkalom ez arra, hogy megemlékezzünk Péter utódainak négy évszázados jelenlétéről itt, és hogy aláhúzzuk ennek a helynek a fontosságát az Egyház történelmében.”
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News Facebook-oldala
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »


