Share 0 Post 0 Share Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az uniós jogszabályokban meghatározott minimumra csökkentené a lengyel kormány az üzemanyagárak jövedéki adóját és áfáját, és kötelező ársapkát vezetne be – jelentette be sajtóértekezletén Donald Tusk. A lengyel kormányfő közölte: a kormány csütörtök esti rendkívüli ülésén fogad majd el egy intézkedési csomagot, amely az üzemanyagárak globális, a közel-keleti helyzettel összefüggő „drasztikus emelkedésére” reagál. A már pénteken a parlament alsó- és felsőháza elé vitára kerülő tervezet nyomán literenként mintegy 1,20 zlotyval (109 forint) csökkennének a különböző típusú üzemanyagok árai – mondta el a kormányfő. A lengyel töltőállomásokon csütörtökön átlagosan 7,15 zlotyért (649 forint) árusítják a 95-ös benzint, a gázolaj pedig 8 zlotyba (726 forint) kerül.
A Tusk által bejelentett tervezet értelmében az üzemanyagok általános forgalmi adóját (áfa) 23 százalékról 8 százalékra csökkentenék, és az uniós jogszabályokban előírt minimumra mérséklik a benzin és a gázolaj jövedéki adóját is. Emellett a csökkentett adókulcsok alkalmazásának idejére az üzemanyagokra maximális kiskereskedelmi árat vezetnének be, ennek szintjét naponta az energiaügyi miniszter fogja megállapítani a globális piaci adatoktól függően. Amennyiben a lengyelországi olajipari vállalatok „túlzottan nagy nyereségre tennének szert” az árrésnek köszönhetően, a kormány kész a többletnyereség-adó bevezetésére is – jelezte Tusk. Elmondta továbbá: a kormány egyelőre nem tervezi az üzemanyag-értékesítés korlátozását a benzinkutakon, Szlovákiához hasonlóan azonban intézkedéseket vezetnek be, amennyiben a szomszédos országok részéről „nyugtalanító mértékű” üzemanyag-turizmust észlelnek. Tusk elmondta: azt szeretné, hogy a parlament mindkét háza, valamint az államfő által jóváhagyandó tervezet még a húsvéti ünnepek előtt lépjen hatályba.
Share 0 Post 0 Share
Forrás:alternativenergia.hu
Tovább a cikkre »


