Brüsszel új tervvel állt elő Ukrajna finanszírozására

Brüsszel új tervvel állt elő Ukrajna finanszírozására

Az Európai Bizottság (EB) szerdán két új megoldást javasolt Ukrajna 2026 és 2027 közötti finanszírozási igényeinek fedezésére: egy uniós hitelkeretet és egy úgynevezett jóvátételi hitelt. A cél Ukrajna pénzügyi ellenállóképességének megerősítése az elhúzódó orosz agresszió közepette – tájékoztat a TASR tudósítója.

A Bizottság indoklása szerint a javaslatok öt jogszabálytervezetre épülnek, mivel Oroszország továbbra sem mutat hajlandóságot az igazságos és fenntartható béke megkötésére, ami egyre nagyobb nyomást gyakorol az ukrán erőforrásokra. A csomagot úgy állították össze, hogy rugalmasan és hatékonyan reagáljon Ukrajna változó szükségleteire, legyen szó akár háborús, akár békeidőszakról. A javaslat időzítése sem véletlen: éppen akkor érkezik, amikor az orosz támadások intenzitása ismét fokozódik Ukrajna és infrastruktúrája ellen.

Két pillér: költségvetési hitel és a befagyasztott orosz vagyon

A Bizottság két fő irányt jelölt ki:

A tervezet számos garanciát is tartalmaz a tagállamok és a pénzintézetek védelmére az esetleges orosz válaszcsapásokkal, valamint az Oroszországon kívüli – főként a Moszkvával baráti joghatóságokban történő – jogellenes kisajátításokkal szemben. A csomag része egy erős szolidaritási mechanizmus is, amelyet kétoldalú nemzeti garanciák vagy az uniós költségvetés támogat. A Bizottság hangsúlyozta: mindkét javaslat teljes összhangban van az európai és a nemzetközi joggal, és megőrzi az unió pénzügyi piacának integritását, valamint az euró globális valutaszerepét.

A jóvátételi hitel létrehozása egyben azt is jelenti, hogy tilos a befagyasztott orosz jegybanki eszközöket visszautalni Oroszországba. A javaslatok külön védőhálót biztosítanak a jóvátételi hitelhez kapcsolódóan, hogy megóvják az uniós szereplőket a megtorló intézkedésektől.

Hírdetés

Von der Leyen: Növeljük a háború költségeit Oroszország számára

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtónyilatkozatában leszögezte: az új javaslatok biztosítják, hogy Ukrajna elegendő forrással rendelkezzen a védelemhez, és az erő pozíciójából léphessen előre a béketárgyalásokon.

„Olyan megoldásokat javasolunk, amelyek segítenek fedezni Ukrajna pénzügyi szükségleteit a következő két évben, támogatják az állami költségvetést, és erősítik az ország védelmi iparát, valamint annak integrációját az európai védelmi bázisba. Javasoljuk továbbá egy jóvátételi hitel létrehozását, felhasználva az EU-ban befagyasztott orosz eszközök készpénzegyenlegeit, szigorú garanciákkal tagállamaink számára”

magyarázta az elnök.

Politico: Von der Leyen székét is megingathatja a Mogherini-ügy

Von der Leyen szerint az EU ezekkel a lépésekkel növeli az orosz agresszió árát, ami további ösztönzést jelenthet Moszkvának arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön.

A két javaslatcsomagról az állam- és kormányfők a december 18-19-i EU-csúcson vitáznak majd. Az Európai Bizottság reményei szerint a vezetőknek sikerül világos kötelezettségvállalást tenniük a további lépéseket illetően.

teraz.sk

Nyitókép forrása: sita/Federico Gambarini/DPA via AP, Pool


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »