Már a hároméveseket is kötelezően óvodába küldené a kormány

Már a hároméveseket is kötelezően óvodába küldené a kormány Kulcsár Péter2025. 07. 19., szo – 07:58

Az állam új jogszabály-tervezete szerint 2028 szeptemberétől a hároméves gyermekek is kötelező óvodai nevelésben részesülnének.

A módosítás lehetővé teszi, hogy a három- vagy négyéves gyermeket – az előírt óvodai részvétel helyett – otthon is nevelhesse a szülő, amennyiben legalább középfokú végzettséggel rendelkezik.

Az új szabályozás ugyanakkor továbbra is biztosítja minden három- és négyéves gyerek számára a jogot az óvodai helyre. Az önkormányzat köteles gondoskodni ennek biztosításáról: ha helyben nem lehet megoldani, másik településre vagy alternatív intézménybe küldhetik az érintett gyermekeket.

Hírdetés

A hiányzó férőhelyeket az átmeneti időszakban egyszerűbb épületekben, illetve mobil építményekben alakíthatják ki.

A cél az, hogy különösen a hátrányos helyzetű, marginalizált közösségek tagjai – például a roma közösséghez tartozó gyermekek – számára is biztosítva legyen az előnyösebb előkészítés az iskolai élethez. A szakértők szerint a változtatás segítheti a társadalmi egyenlőtlenségek mérséklését és a korai fejlődési hátrányok csökkentését.

A jogszabály módosításával párhuzamosan az állam jelentős fejlesztéseket tervez végrehajtani: új tanfelügyelőket, pedagógusokat toboroznak, és a következő két évben több ezer férőhely kiépítésére írnak ki pályázatokat, csaknem 180 millió eurós anyagi támogatás mellett.

A változtatás végső jóváhagyása a parlamenten múlik: amennyiben ősszel a képviselők rábólintanak, 2028 szeptemberében kerülhet bevezetésre.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »