A szovjetek diktálták, mely országokkal lehet ösztöndíjprogramunk

A szovjetek diktálták, mely országokkal lehet ösztöndíjprogramunk

Magyarország és Bolívia közötti felsőoktatási mobilitás a szovjet blokk harmadik világgal kapcsolatos politikájának egy fontos eleme volt. A két világrendszer közötti békés vetélkedés jegyében Moszkva és kliensállamai igyekeztek minél erőteljesebb jóindulatú befolyást kiépíteni a harmadik világ államaiban: ösztöndíjprogramokon keresztül erre kiváló alkalom nyílt.

Farkas Dániel: „Ösztöndíjprogramok és „soft power” a kádári magyar külpolitikában: források a bolíviai-magyar kapcsolatok történetéből” című írása az ArchívNet internetes folyóirat 25. évfolyamának 2. számában jelent meg, és az alábbi linkre kattintva teljes egészében olvasható.

Az itt közölt forrásokban a Magyarország és Bolívia közötti ösztöndíjprogramok jellemző vonásait és a két ország kapcsolataiban betöltött szerepüket ismerhetjük meg. A két ország közötti felsőoktatási mobilitás a szovjet blokk harmadik világgal kapcsolatos politikájának egy fontos eleme volt. A két világrendszer közötti békés vetélkedés jegyében Moszkva és kliensállamai, így hazánk is, igyekezett minél erőteljesebb „soft power”-t, jóindulatú befolyást kiépíteni a harmadik világ államaiban. Ahogy Odd Arne Westad arra rámutatott: a két világrendszer igyekezett a saját modernizációs modelljét népszerűsíteni, a saját fejlődési modelljét bemutatni a „harmadik világ” országai számára.

Hírdetés

Ennek része volt a technikai-tudományos fejlesztési potenciál bemutatása. Ösztöndíjprogramokon keresztül erre kiváló alkalom nyílt, tekintve, hogy egyszerre volt lehetőség a célország egésze számára prezentálni a szovjet blokk országainak technikai-tudományos fejlettségét, erőforrásai bőségét, és egyúttal egy konkrét, az adott szocialista országhoz kötődő, diplomatáikkal közeli kapcsolatban álló, magasan képzett személyekből álló csoportot létrehozni. Tomka Béla megállapította, hogy a szovjet blokk államai a külföldi diákok választott célországai között a globalizáció más mutatószámaihoz képest jobban álltak, globálisan „középső pozíciót” képviselve a fogadó országok között.

Farkas Dániel: „Ösztöndíjprogramok és „soft power” a kádári magyar külpolitikában: források a bolíviai-magyar kapcsolatok történetéből” című írása az ArchívNet internetes folyóirat 25. évfolyamának 2. számában jelent meg, és az alábbi linkre kattintva teljes egészében olvasható.

 

 


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »