Szlovákiában is kilőhetnek az üzemanyagárak az izraeli-iráni konfliktus miatt

Szlovákiában is kilőhetnek az üzemanyagárak az izraeli-iráni konfliktus miatt Kulcsár Péter2025. 06. 23., h – 09:25

Itthon is megérezhetjük a Közel-Keleten zajló háború negatív hatásait.

Az izraeli-iráni konfliktus nyomán teljes egészében elzáródhat az egyik legfontosabb üzemanyag-szállítási útvonal, ami az Egyesült Államok által bevezetett importvámokkal együtt jelentős hatással lehet a globális gazdaságra. A washingtoni székhelyű Világbank 2025-ben komoly lassulást prognosztizál: a 2024-ben mért 2,8%-os ráta a becslések szerint idén 2,3%-ra eshet vissza.

Miután Izrael június 13-án légitámadásokat indított az iráni katonai és nukleáris infrastruktúra ellen, az olajárak világpiaci szinten több mint 10%-kal emelkedtek, így hamarosan szinte mindenütt drágulhat a kőolaj és a cseppfolyósított földgáz (LNG).

Hírdetés

Irán fennhatósága alá tartozik a Hormuzi-szoros, amelyen keresztül a globális kőolaj-ellátás harmadának, valamint az LNG-készlet ötödének tengeri szállítása történik.

Amennyiben blokád alá kerülne, az olaj ára 100 dollár fölé emelkedhetne hordónként.

Bár a szoros még nincs lezárva, a konfliktus azonban a felmerülő kockázatok miatt máris hatással van az energiaárakra, és egyes olajszállító tartályhajók nem hajlandók áthaladni rajta. Mindemellett szinte biztosra vehető, hogy a biztosítótársaságok is magasabb összeget fognak kérni a hajók biztosításáért, ami tovább ronthat a helyzeten.

(trend, tasr)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »