Nyitókép: SITA
Az amerikai légierő Irán három legnagyobb nukleáris létesítményére csapott le, Donald Trump amerikai elnök pedig figyelmeztette Teheránt, hogy amennyiben nem köt azonnal békét, annak az eddigieknél is súlyosabb ára lesz.
Irán tisztviselők később közölték, hogy az amerikai csapások közel sem olyan pusztítóak, ahogy azt Trump beállítja, az iráni Fars hírügynökség pedig iráni tisztviselőket idézve azt írta, hogy a támadás „meglehetősen felszínes” volt, és nem károsította komolyan a Fordow urándúsítót.
„Pontos információk alapján kijelenthetem, hogy az Egyesült Államok hazudozó elnökének állításaival ellentétben a Fordow urándúsító nem sérült meg súlyosan – közölte egy iráni tisztviselő, és hozzátette, hogy – a csapás leginkább a föld feletti részeket érte, a károk pedig teljes mértékben helyreállíthatóak.”
A Fars azt írta, hogy a területen nincs sugárveszély, és hogy a Fordow-ból nem jelentettek halálesetet. A Fars mellett az iráni Press TV is éppen így tudósított, de állításaikat egyelőre független forrás nem erősítette meg, a NASA viszont közölt két, hőmintát mutató műholdképet, melyen látható, hogy a Fordow környékén kétszer is megnövekedett a hőmérséklet éppen azelőtt, hogy Trump bejelentette az amerikai beavatkozást. Megjegyzendő: az izraeli műveletek kezdete óta nem regisztráltak más hőjeleket a Fordow közelében.
Az Iráni Forradalmi Gárda a támadásokat követően közölte, hogy az Irán és Izrael között múlt hét péntek óta folytatott, rakéta- és dróntámadásokkal teli konfliktus egy teljes körű közel-keleti háborúvá eszkalálódhat.
Trump döntése az USA közvetlen bevonásáról azt követően született, hogy Izrael több mint egy hete csapásokat mért Iránra, amelyek célja az ország légvédelmének és támadó katonai képességeinek szisztematikus felszámolása volt, és amelyek során súlyos károkat okozott Irán nukleáris létesítményeiben.
Szombaton este kiderült, hogy több amerikai B-2-es bombázó tart az Egyesült Államokból nyugati irányba. A bombázók közül ez az a típus, amely képes szállítani a 13,6 tonnás bunkerromboló bombát (GBU-57A/B MOP), sőt ebből kettőt is egyszerre, és ez az egyedüli fegyver, mely képes fölrobbantani mélyen a föld alá épített létesítményeket, így például Irán legfontosabb nukleáris telepét, a Fordow urándúsító komplexumot. Mint azt korábban írtuk: ilyen bombája, illetve az ilyet szállítani képes bombázója csakis az amerikai hadseregnek van.
A bunkerromboló bombákról tudható, hogy képesek a felszín alá hatolni mintegy 60 méter mélyen még azelőtt, hogy felrobbannának, így minél többször dobják le egy pontra, annál mélyebben lévő területeket képesek elérni.
Irán a héten többször is megfenyegette az Egyesült Államokat, hogy megtorolja, amennyiben az Egyesült Államok Izrael oldalán csatlakozik a konfliktushoz. Ali Hámenei ajatollah, Irán legfőbb vezetője szerdán figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a nemzetét célzó csapások „helyrehozhatatlan károkat okoznának nekik”. A Közel-Keleten számos amerikai katonai bázis található, melyeket Irán rövid hatótávolságú rakétákkal is elér, így annak ellenére tudja támadni őket, hogy Izrael múlt péntek óta a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták iráni kilövőállomásainak kétharmadát megsemmisítette.
Az amerikai támadással kapcsolatban a Hamász terrorszervezet is megszólalt, szerintük a nukleáris létesítmények elleni támadás sérti a nemzetközi jogot. A Hamász mindennapjaira jelentős hatást gyakorol az iráni-izraeli konfliktus, Irán-proxyként ugyanis napról napra apadnak a forrásaik.
Euronews
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


