Kelta anya és lánya titokzatos sírját tárták fel Németországban

Kelta anya és lánya titokzatos sírját tárták fel Németországban

Német kisvárosban anya és lánya sírját tárták fel a régészek. A lelet a kelta korból származik, és arra utal, hogy nem hagyományosan temették el őket. A tragikus sorsú páros jövőbeli ipari park helyén került elő.

Ősi sírt tártak fel a német kisvárosban

A németországi Vaihingen an der Enz városában, Baden-Württemberg tartományban régészeti feltárás során különleges temetkezési helyre bukkantak. Az ásatás 2024 szeptemberétől 2025 áprilisáig zajlott, megelőzve a jövőbeli ipari park építését.

A legmegdöbbentőbb lelet az i. e. 400 körülire datált kettős sír volt. A sírban egy nő és egy fiatal lány maradványait találták meg. Mindkét személy kelta eredetű ékszereket viselt, a lánynál két bronz kargyűrűt, a nőnél egy vasdrótra fűzött kék üveggyöngyökből álló nyakláncot azonosítottak.

A város közleménye szerint a gyermeket a nő lábánál, kinyújtott végtagokkal helyezték el. A testek elrendezése alapján a régészek úgy vélik, nem hagyományos temetés történt. A történészek szerint a pontos körülmények továbbra is ismeretlenek.

Felicitas Schmitt, a stuttgarti tartományi műemlékvédelem szakértője úgy fogalmazott, „Itt nem temetésről van szó. Inkább kidobták őket, mintsem méltósággal helyezték volna örök nyugalomra.”

Hírdetés

Több száz lelet a föld mélyéről

A feltárás során összesen több mint 1100 régészeti lelet került elő. Ezek között nyolc további sírt, különböző kerámiatöredékeket, eszközöket és ékszereket találtak. Előkerültek hosszúházak maradványai is, amelyek a középső neolitikumból származhatnak. Néhány ezek közül akár 20 méter hosszú is lehetett.

A közlemény kiemel egy agyagból és kövekből épített főzőgödröt is, amelyet a korai vaskor idejére, i. e. 800–450 közé datálnak.

Egy másik sírban egy férfi csontváza mellett különösen jó állapotú kőbaltát találtak. A szerszám mintegy 5000 éves, és egy darabban maradt fenn. A város közleménye megjegyzi: „Első pillantásra úgy tűnhet, mintha az utca túloldalán lévő barkácsboltból származna – de a fejsze feje nem fémből készült, hanem nagy szakértelemmel, finoman csiszolt kőből!”

A régészek szerint a férfit nem érte erőszakos halál, a baltát sírmellékletként helyezhették el mellette.

Régészeti jelentőség

A térség régóta ismert neolitikus és vaskori lelőhelyeiről. A most feltárt leletek újabb információkat nyújtanak Vaihingen városának múltjáról. A város közleménye szerint ezek a felfedezések hozzájárulnak a helyi történelem jobb megértéséhez, és a kulturális örökség megőrzését is segítik.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »