Maroš Šefčovič kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos bejelentette, hogy az Európai Unió 50 milliárd euróval kívánja növelni az Egyesült Államokból származó áruk beszerzését, hogy enyhítse a két gazdasági nagyhatalom közötti kereskedelmi feszültséget.
A Financial Times-nak adott interjújában hangsúlyozta: Brüsszel nem fogadja el a tízszázalékos amerikai vámok fenntartását egy méltányos megállapodás részeként. Az Egyesült Államok az elmúlt hónapokban több vámot is bevezetett az uniós importtermékekre, amelyeket később ideiglenesen enyhített, hogy lehetővé tegye a tárgyalások megkezdését.
Válaszul az EU felfüggesztette saját megtorló vámtételeit, és zéró vámszintet javasolt az összes ipari termékre. Šefčovič jelezte, hogy a kereskedelmi mérleg egyensúlytalansága orvosolható lehet például amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG), szója és egyéb árucikkek vásárlásával.
Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a megállapodás megkötése nehézségekbe ütközhet, mivel ahhoz az uniós tagállamok és az Európai Parlament támogatása is szükséges. Az EU emellett kész együttműködni az Egyesült Államokkal a kínai export világgazdaságra gyakorolt hatásainak kezelésében is.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


