Ferenc pápa holttestét a szombati temetés előtt néhány nappal a vatikáni Szent Márta-ház kápolnájából átviszik a Szent Péter-bazilikába. Erre szerdán 9.00 órakor kerül sor.
A szentszéki sajtóhivatal tájékoztatása szerint a koporsót a pápák temetésére vonatkozó liturgikus könyvben, az Ordo Exsequiarum Romani Pontificisban meghatározottak szerint viszik át. Ennek átdolgozott, második kiadását maga Ferenc pápa hagyta jóvá tavaly.
A temetési szertartásra vonatkozó új szabályok értelmében Ferenc pápát egy koporsóban fogják eltemetni
A pápa előtt tiszteleg a nyilvánosság
Az ima után, amelyet Kevin Farrell camerlengo bíboros vezet majd szerdán, megkezdődik a koporsó áthelyezése. A menet a Szent Márta téren és a Római első mártírok terén halad át, majd a harangláb alatt a Szent Péter térre vonul, és a néhai pápa holttestét tartalmazó koporsót a főkapun keresztül a Szent Péter-bazilikába viszik.
A camerlengo bíboros a Szent Péter-bazilikában fogja vezetni az Ige liturgiáját a gyóntatóoltárnál. A nyilvánosság ezután tiszteleghet a pápa előtt.
Közben Kevin Farrell és Pietro Parolin bíborosok, valamint Edgar Peña Parra érsek már lepecsételték az Apostoli Palotában lévő pápai lakás ajtaját, valamint a Szent Márta-házban lévő lakás ajtaját, ahol Ferenc pápa korábban lakott.
Vatikán: Szombaton temetik Ferenc pápát
Közzétették a végrendeletet
Maga a temetés április 26-án, szombaton 10:00 órakor lesz a Szent Péter-bazilika előtti területen. A Vatikán bejelentette, hogy a gyászszertartást Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja fogja vezetni. Ezt követi majd az „Ultima commendatio” e „Valedictio” című szertartás.
Ezt követően a pápa holttestét tartalmazó koporsót a Szent Péter-bazilikába szállítják. Ferenc pápa elődeihez képest azonban van változás. Nem a Szent Péter-bazilikában temetik majd el, hanem kívánsága szerint a római Santa Maria Maggiore-bazilikában lévő dísztelen sírboltban. Ezt végrendeletében is leszögezte, amelyet a szentszéki sajtóközpont hétfőn hozott nyilvánosságra.
„Azt kívánom, hogy utolsó földi utam ezen az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli utazásom kezdetén és végén imádkozni jártam, hogy szándékaimat bizalommal bízzam a Szeplőtelen Anyára, és megköszönjem neki gyengéd és anyai gondoskodását”
– fogalmazott.
A Vatikán közzétette a nyitott koporsóban fekvő Ferenc pápa fotóit
Temetési költségek
A pápa végrendeletében leírtak szerint azt szeretné, ha a sírhelyét a Santa Maria Maggiore-bazilika Paulinus-kápolna és a Sforza-kápolna közötti mellékutcájában lévő fülkében helyeznék el.
„A sírnak a földben kell lennie. Legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: »Franciscus«”
– írta végrendeletében a Szentatya.
Ferenc pápa halála előtt a temetés előkészítésének költségeire is gondolt. Ezeket – mint mondta – egy jótevő adományából fedezik majd, akivel már korábban megállapodott.
„Az összeget a Santa Maria Maggiore pápai bazilikának fogjuk átutalni; a megfelelő utasításokat átadtam a libériai káptalan rendkívüli komisszárjának, Monsignor Rolando Makrickasnak” – áll a végrendeletben.
SITA
Nyitókép: Vatican Media via AP, HO
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


