A magyarországi székhelyű Jancsó Alapítvány a 2016/2017. tanévtől kezdődően minden tanévben megrendezte a háromszéki Gelence településen született; nagynyújtódi dr. Jancsó Benedek tudós polihisztor nevét viselő történelmi emlékversenyét, melyet az utóbbi években a Romániai Magyar Pedagógus Szövetséggel kooperációban valósított meg.
A verseny célja a magyar történelem nevezetes eseményeinek és meghatározó személyeinek bemutatása, a magyar identitás ápolása. A verseny az erdélyi magyar nyelvű általános iskolák VII. és VIII. osztályos diákjainak került meghirdetésre kétfordulósként, ahol a 10 legjobb eredményt elérő csapat került a szóbeli döntőbe.
Az idei verseny rendhagyó volt annyiban, hogy eddig valamennyi alkalommal a verseny döntőjére Erdélyben került sor, ám az idei tanévre kiírt verseny döntőjének – Jancsó Benedek születésének 170. évfordulója alkalmából – a neves tudós tanárkodásának első budapesti székhelyű gimnáziuma, a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium adott méltó otthont.
Jancsó Benedek rövid pancsovai, majd közel tízéves aradi tanári pályafutása alatt jelentős írói munkássága, tanári és közéleti aktivitása következtében megérdemelten foglalhatta el az 1687-ben alapított neves budai iskola magyar irodalom tanszékét. Ő volt az iskola Vörösmarty nevét viselő önképzőkörének tanárelnöke is, és itt indította el az Egyetemes Közoktatási Szemle című folyóiratot, mely a pedagógiai szemlélet megváltoztatásának vezérhajója volt korában. Jancsó Benedek emlékét az iskolában a tudós-tanár mellszobra őrzi, mely a Székely Nemzeti Múzeum igazgatójának; Vargha Mihály szobrászművésznek az alkotása.
Jelen tanévben a verseny témája a XVI. századi magyar várháborúk kora volt. Az I. forduló feladatainak megoldására többféle módszer kínálkozott, melyet a diákok ötletesen dolgoztak fel. A szóbeli döntő első részében kiadott feladatokat kellett megoldaniuk a háromfős csapatoknak, a második részében egy-egy általuk választott történelmi szerepjáték bemutatására került sor.
A szóbeli döntőt megelőzően a döntőbe jutott 10×3 fős csapatok tanáraikkal együtt megkoszorúzták a verseny névadójának mellszobrát.
A versenyt izgalmas végjátékban a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola csapata nyerte; a második helyezett a balavásári Török János Általános Iskola csapata, a két harmadik helyezett a barátosi Bibó József Általános Iskola és a gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskola csapata lett. A versenyzők teljesítményét oklevéllel, értékes könyvajándékokkal és a versenyt követő napon az egri várat megtekintő kirándulással ismerte el a verseny zsűrije és a szervezők.
A versenynek két kiemelt különdíjasa is született: Finta Eszter ( a barátosi Bibó József Általános Iskola tanulója) és Halász Örs ( a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola tanulója).
Köszönjük valamennyi benevezett iskola diákjainak és tanárainak a jelentkezést és a felkészülést.
A verseny – a két rendező egyesület mellett – a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával jött létre. Külön köszönet illeti az Országház Könyvkiadó, HM Zrínyi Kiadó, a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet, a Kard és Korona kft. és dr. Font Márta támogatását. Köszönjük a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak, hogy a verseny döntőjének befogadásával méltó módon emlékezhettünk meg Jancsó Benedek születésének 170. évfordulójáról.
The post A IX. Jancsó Benedek történelmi emlékverseny döntőjét Budapesten az Egyetemi Katolikus Gimnáziumban tartották appeared first on Külhoni Magyarok.
Forrás:kulhonimagyarok.hu
Tovább a cikkre »