Kompetenciamérés: matematikából és szövegértésből is sokat rontottak a magyar diákok

Kompetenciamérés: matematikából és szövegértésből is sokat rontottak a magyar diákok

Matematikából minden évfolyamon, szövegértésből egy kivételével szintén minden évfolyamon alacsonyabb pontokat értek el a tanulók a 2024-es kompetenciamérésen az egy évvel korábbinál. Az Oktatási Hivatal köznevelési elemzési főosztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: az idegen nyelvi méréseknél viszont inkább javulás volt megfigyelhető.

Az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozta a 2024-es országos kompetenciamérés eredményeit. Az online teszteket 3050 intézmény több mint 584 ezer tanulója töltötte ki 2024. március 4. és 2024. június 3. között. Az Oktatási Hivatal köznevelési elemzési főosztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: a felmérés az iskolai oktatás teljesítményének megismerését szolgálja, illetve a diákok is visszajelzést kapnak arról, mit és mennyire jól tudtak elsajátítani.

Velkey Kristóf tájékoztatása szerint a tavalyi kompetenciamérésen szövegértésből a 6. évfolyamosok átlageredménye négy ponttal magasabb lett, mint egy évvel korábban, ugyanakkor a 8. és a 10. évfolyamon 10-12 pontos csökkenés történt. Mint fogalmazott, azért figyelik külön ezt a három évfolyamot, mert évtizedek óta részt vesznek a méréseken. Az országos kompetenciamérést 2001-ben, az első Orbán-kormány idején vezették be.

Tavaly matematikából is alacsonyabb pontokat értek el a három évfolyam diákjai, 8-14 ponttal maradtak el a 2023-as eredményektől.

A nyelvi mérések tekintetében a 6., a 7. és a 8. évfolyam eredményei hasonlíthatók össze az egy évvel korábbiakkal. Az angol idegen nyelvi mérés esetén 4-7 pontos javulás, a német idegen nyelvi mérés esetén a 6. és 7. évfolyamon kis mértékű romlás, míg 8. évfolyamon 19 pontos javulás figyelhető meg. Velkey Kristóf hozzátette: természettudományból a 2024-es eredmények mindegyik évfolyamon alacsonyabbak lettek a 2023-asokhoz képest.

A Belügyminisztériumnak volt egy olyan elképzelése, hogy a diákok idén már osztályzatot is kapnak a tesztekre, de ezt egyelőre elvetették a döntéshozók, bár az Oktatási Hivatal főosztályvezetője szerint valamivel jó lenne motiválni a tanulókat. Kiemelte, hogy az elmúlt években a kompetenciamérést a 6., 8. és 10. évfolyamról kiterjesztették a 4-11. évfolyamig minden köznevelésben tanuló diákra, és már hat területen kell szinte minden tanulónak számot adnia a tudásáról. A főosztályvezető úgy véli, ez hatással lehet a diákok motivációjára, és ezt az iskolák visszajelzései is igazolják. Jelezte azt is, hogy az Oktatási Hivatalnak arra van még lehetősége, hogy megvizsgálja, miként befolyásolja a kitöltési idő az eredményességet.

Hírdetés

Az idei kompetenciamérés március 24-től május 30-ig tart. Az országos méréseket online felületen kell teljesíteniük a tanulóknak. A mérések értékelése központilag történik. Az Oktatási Hivatal honlapján található adatok szerint a diákok az alábbi ütemezés szerint vesznek részt a méréseken:

  • március 24–április 8.: 7. és 11. évfolyam
  • április 3–április 30.: 6. és 10. évfolyam
  • május 5–május 17.: 8. évfolyam
  • május 12–május 23.: 9. évfolyam
  • május 19–május 30.: 4. és 5. évfolyam
  • a digitális országos kompetenciamérés lezárásához kapcsolódó adatok beküldési határideje: 2025. június 6.
  • Az Oktatási Hivatal weboldalán elérhető információk szerint a matematikai eszköztudást, a szövegértési képességet és a természettudományos műveltséget mérő online tesztek olyan feladatokból állnak, amelyek a tanulóknak azt a képességét mérik, hogy ismereteiket hogyan tudják alkalmazni a valódi problémák, helyzetek megoldásában. Az idegen nyelvi és célnyelvi mérés fő célja a funkcionális nyelvhasználatra való képesség mérése autentikus szövegekre épülő motiváló feladatok segítségével. A történelmi tudásukról, valamint a digitális kulturális ismereteikről is számot adnak a tanulók a teszteken.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »