Vannak apróbb és nagyobb települések, ahol évek hosszú során alig, vagy semmi nem történik. Vagy lehet, csak szerényen nem hallatnak magukról, nem adnak hírt a külvilágnak, csak teszik, amit lehetőségük, anyagi keretük enged. Sok helyütt azzal a lehetőséggel sem élnek, hogy esetleg pályázati úton, vagy testvértelepülési kapcsolatokból élhetőbbé tegyék a falut. Van egy falunap, s azzal a község részéről letudják a kulturális életet, találkozási lehetőséget. S ez sokszor óriási pénzkidobás, főleg idegen szereplőkre. Pedig valljuk be: megannyi lehetőség kínálkozik. Persze azt is tudjuk, olvassuk, hogy az állam egyre nagyobb terheket ró a településekre.
A kétezer lakosú Muzsla község naprakészen ad hírt a község közösségi oldalán a faluban történt eseményekről, a községi televízió is sugároz friss híreket az eseményekről. S az is tapasztalható, hogy nem minden „nemes cselekedet” jár pénzkiadási gondokkal.
Ilyen a faluszépítés, melyet a látogató maga is megtapasztalhat. Nincsenek szeméthegyek a falu elején, végén (van zöldhulladék-feldolgozó telepük és hulladéktárolójuk is). Rendszeresek az év folyamán, de főleg tavasszal a hulladékgyűjtések, a település lakott és lakatlan területein: a Duna partján, az erdőszéleken, parkokban, a hozzá tartozó majorban.
A hulladékgyűjtésbe a tizenegy működő civil szervezetből általában a legtöbb bekapcsolódik, ahogy más önkéntes programokba is.
Fotó: Muzsla község hivatalos oldala
A község hírei között a közelmúltban olvashattuk, hogy:
„A muzslai, karvai, párkányi és a köbölkúti horgászok szombaton délelőtt megtisztították a Duna-part egy részét, megjavították a mezei utat, invazív fafajták útszéli botolását végezték el és összegyűjtötték a hulladékot a Duna-part jelentős szakaszán. A hulladékot a muzslai községi hulladéktárolóba szállították és köszönik Muzsla község segítségét a szemét eltávolításában.”
Vagy nemrégiben volt olvasható a következő hír is:
„A muzslai Vadlibák Vadászegyesület ismét megrendezte Muzsla határában a hagyományos hulladékgyűjtést. A községhez tartozó területeken felkeresték a „közkedvelt” illegális hulladéklerakókat. Az utak mentén is rengeteg szemetet gyűjtöttek össze, „hála” az autósok által kidobott szemétnek, főleg üdítős flakonoknak! S teszik mindezt szabadidejükben, önkéntesen. A község minden esetben megköszöni a szervezeteknek, és természetesen besegít a szállításba is.”
Biztos van több ilyen település, önkéntes szerveződés, ahol közösségben szépítik falujukat, településüket. Az is biztos, hogy kevés. A jó példának terjednie kellene más településeken is. Vissza kellene hozni az egykori jó szokásokat, amikor kalákában, közös munkával mindenki magáénak érezte például a faluszépítést. A régieknél ez természetes volt.
Viszonzásul a község részéről sok lehetőséget kapnak a lakosok. Az idősek, egyedül élők gondozása, segítése már évek óta működik, nővérek közreműködésével segítik a rászorulókat. Erről másutt nem igen hallani – a környékbeli falvakban sem.
Fotó: Muzsla község hivatalos oldala
A közelmúlt eseményei közé tartozik az alábbi hír is:
„Az Egészségkárosultak Muzslai Szervezete és az SZK Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatikai Minisztériuma közös szervezésében, a Digitális Szépkorúak Program keretében, Muzslán zajlik a szépkorúak képzése a számítógépek kezelésének és a világháló, az internet adta lehetőségek elsajátítására.
Regionális jelentőségű a foglalkozás, mely magyar nyelven zajlik a muzslai szolgáltatások házában, s a muzslai, a párkányi és a környékbeli nyugdíjasok, akik a képzést megpályázták és felvételt nyertek rá öt héten át, keddenként járnak a közös foglalkozásra. Egy hét múlva kedden az első harminctagú turnus képzése befejeződik, majd következhet a második turnus képzése, úgy, hogy egy-egy magyar nyelvű foglalkozáson tíz nyugdíjas vesz részt, vagyis keddenként egymást követően három csoport számára zajlott, zajlik a képzés.
Az öt foglalkozásból álló képzés folyamán a szépkorúak elsajátítják az internet alapfokú és középfokú használatát, beleértve a közösségi háló használatát és más programokat. Azok számára hasznos a képzés, akik mélyebben szeretnének foglalkozni az internet nyújtotta lehetőségekkel, otthonosan, magabiztosan szeretnének mozogni a világhálón.
Köszönjük szépen az SZK Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatikai Minisztériuma Nyitrai Kerületi Irodájának a segítségét, támogatását, hogy Muzslán jöhetett létre a regionális képzés, ráadásul a képzésen részt vevők anyanyelvükön sajátíthatják el a tudnivalókat, szerezhetnek rutint a számítógépek, hordozható számítógépek használatában” – olvasható a község közösségi oldalán.
A falu „ébren tartásáról” nemcsak a tizenegy civil szervezet, a kitűnően működő intézmények: könyvtár, iskola, egyház, sportcsarnok, stb. gondoskodnak, de mindezt községi, önkormányzati támogatással, mely egy kölcsönös együttműködést eredményez. Ezt tükrözi vissza a szervezetek, intézmények rendezvényeken, nemzeti ünnepeken való megjelenése is.
Dániel Erzsébet/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »