Szolnokon építi fel az első európai üzemét a KunlunChem kínai elektrolitgyártó cég – – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken. A negyvenmilliárd forintos beruházással százhúsz új munkahely jön majd létre – írja a Telex.
Az évi 36.600 tonna kapacitású üzem a tervek szerint 2026 harmadik negyedévében kezdi meg működését. A beruházás második fázisának végére 120 új munkahelyet terveznek létrehozni. Egy 5000 négyzetméteres gyárépületet és egy több mint 700 négyzetméteres irodaépületet terveznek felépíteni, egyéb, a gyárépületet támogató létesítményekkel együtt – írta a cég közleménye.
Szijjártó Péter szerint büszkén tette hozzá, hogy
"az elmúlt tíz évben hatvannégy nagy kínai beruházáshoz adott a kormány támogatást".
Padlógázzal a zsákutcába
Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent az elektromos autók, s így az akkumulátorok iránti kereslet is a világpiacon. Az eleve súlyos környezetvédelmi aggályokat felvető gödi Samsung-gyárnak tavaly év végén a működőképessége is megkérdőjeleződött.
Az iparág válsága miatt az üzem jó ideig csupán 30-40 százalékos kapacitáson működött, decemberben pedig három hétre teljesen le is álltak. Ennek nyomán meg is indultak a tömeges leépítések.
A Jobbik több alkalommal is felhívta a figyelmet, hogy a "munkahely teremtési támogatás" címén hatalmas összegű állami pénzeket bezsebelő multicégek alkalmazottaik elbocsátása esetén sem fizetik vissza ezeket az összegeket.
"Azok a cégek, amelyek nem teljesítik a feltételeket, büntetőkamatokkal együtt fizessék vissza a magyar államnak az ajándékba kapott pénzeket. Ugyanúgy, mint azok a magyar családok, akik a nehéz élethelyzetükben nem tudják teljesíteni a CSOK vagy a Babaváró feltételeit, akiktől a magyar állam az utolsó fillért is kipréseli erőből."
– fogalmazott novemberben Z. Kárpát Dániel, a párt alelnöke.
Februárban Orbán Viktor ülésszakot megnyitó beszédére reagálva Lukács László, a Jobbik frakcióvezetője elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány hatalmas állami támogatásokat az akkumulátorgyárak létesítésére, amelyeket aztán "mágnesként vonzzák az idegen dolgozókat, akik elveszik a magyarok munkáját, és alacsonyan tartják a béreket".
„> A Nyugat szolgalelkű majmolását hagyjuk magunk mögött, nézzük a realitásokat. A magyar józan ész szerint az akkugyártás nem a jövő, ebben nem kell követni a német gazdaságot"
– mutatott rá a politikus.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »