A Körképen több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy a Magyar Szövetségben láthatóan nagyjából háromhetes szabadságot vettek ki az illetékesek Karácsony táján. Pedig közben dübörgött a gépezet, politikai téma volt bőven, főleg olyan, ami bennünket, mint Szlovákia polgárait is vastagon érintett!
Már a gyerekek is visszarázódtak az iskolai ritmusba, mire a pozsonyi székházban felnyitották a laptopokat. Bár a sajtó Fico moszkvai útjától, az ukrajnai gáztranzit leállításától, az e-receptektől és a kataszteri hivatal adatbázisa elleni kibertámadástól volt hangos, a Maszövinél valamiért az oktatási tárca tervezete verte ki a biztosítékot. Megjegyzem, egy óvodás és egy iskoláskorú gyermek szülőjeként teljes mértékben fontosnak tartom a témát, de bevallom, per pillanat jobban foglalkoztattak a fenti, aktuálisabb kérdések.
Aztán együtt örülhettünk, hogy megáldották és megszentelték a Csajak utcai székházat. Kár, hogy munkára ezzel nem lehet bírni senkit, de azért mormoljunk el mi is egy imát, hátha csoda történik!
Pár napos késéssel azért eljutott a Maszövi fülébe is, hogy valami gond van a kataszternél. Felrótták a kormánynak, hogy hat napot vártak, mire összehívták az ország biztonsági tanácsát – nos, én meg felrovom Gubíkéknak, hogy január 10-én nézték meg először a híreket…
Egy nappal később rájöttek, hogy a kormányellenes tüntetők bizony magyar disznónak nevezték Robert Ficot. Igaz, Gubík László is csak azután értette meg, hogy ez mégis “milyen asszociációk mentén” történt, hogy arról Komjáthy Lóránt írt egy kis magyarázatot. Mondhatnánk, jobb későn, mint soha!
Január 15-én – megint csak több napos késéssel – sikerült posztolnia valamit a Magyar Szövetségnek a Facebook-on az ország külpolitikai irányultsága körüli vitáról. Nagymellényű politikusokként Gubíkéknak sikerült összerakni, hogy Szlovákia gázellátásának és energiabiztonságának problémáját úgy sikerülne megoldani, ha a 150 parlamenti képviselő összedugná a fejét.
Kezdek kételkedni abban, hogy a Maszövi elnöke figyelte-e, követte-e bármikor is a politikát, vagy a politikacsinálást, mert nem kell hozzá még csak szakértőnek sem lenni, hogy tudjuk, a parlamentben konszenzus a fenti kérdésekben soha nem lesz. Megsúgom Gubík Lászlónak, hogy a parlamentben két pólus van – a kormányzó pártok képviselői és az ellenzéki képviselők. Ők pedig nem szoktak megegyezni. Főleg nem együtt gondolkodni. Erről például itt írtunk egy felvilágosító összegzést:
Mire a Magyar Szövetség végre megszólal, megoldódik minden probléma
Jelenleg az ellenzék inkább odaadná az utolsó garasunkat is az ukránoknak, és még csak egy légtérbe se szeretnének kerülni az oroszokkal, miközben Ficoék Moszkvába mennek tárgyalni és vitatkoznak Zelenszkijjel. Arról nem is beszélve, hogy a PS, mint ellenzéki vezérpárt évek óta inkább vásároltatna velünk nagyon drága LNG-t, mint viszonylag olcsó orosz földgázt. Szóval, kíváncsi vagyok, hogy mit is gondoltak felvidéki politikusaink akkor, mikor parlamenti konszenzusra utalgattak…
Tehát gyűlnek bennem, és szerintem még elég sok felvidéki magyar választótársamban is a kérdések a Magyar Szövetség új vezetésének alkalmasságát és hozzáértését illetően. Megfogalmazódik bennünk a bírálat, hogy miért nem reagálnak gyorsabban az aktuális kérdésekre, erre szembejön velem egy friss, ma reggel posztolt rövid podcast-részlet, amiben Gubík László megmondja a tutit arról, hogy mit miért csinálnak, vagy inkább nem csinálnak mostanában:
Felvidék first!
“Akkor tudjuk megvédeni a közösségünket, hogy mi az ideológiai csatározásokból – és ez nem azt jelenti, hogy ne legyen véleményünk a világ dolgairól, mert legyen, nekem is van, olykor sarkos is -, de akkor tesszük helyesen és akkor tudjuk megóvni a közösségünket, meg akkor tudjuk egységbe kovácsolni, ha az ügyeinket szakmai szemmel közelítjük meg, és akkor a minket ténylegesen érintő ügyekkel foglalkozunk. Na meg azokkal az ügyekkel, amelyekre tényleges ráhatásunk lehet. Adott esetben meg tudjuk őket oldani, vagy mást nem is érdekel. Erről szól a Felvidék first és szerintem ez a helyes út a felvidéki magyar politikum előtt. Ha kell, bíráljuk a kormánynak az intézkedéseit, lásd nyelvtörvény, de ha kell, akkor az ellenzéknek is odapörkölünk, hogy mondjuk ha van egy tüntetés és ott vannak mondjuk a magyar nemzetet és a magyar közösséget dehonesztáló feliratok meg transzparensek, akkor nekünk szerintem ebben is hallatni kell a hangunk. Ez a feladata a Magyar Szövetségnek.”
mondta Gubík a pártsajtó podcastjában.
Őszintén megvallom, többet inkább nem hallgattam meg belőle, ez az egy perc önmagában is tanulságos volt.
Először is kiderült, hogy ideológiai témákban nem kívánnak egységesen megnyilvánulni. Tehát rendben van, hogy például a genderideológiát hagyjuk beszivárogni az óvodákba, iskolákba? Konzervatív kontra liberális? Semmi? Ja, perszehogy nem, hisz a Magyar Szövegség mostanában valamiféle gyűjtőpárt, amolyan „se színe, se szaga, de vagyunk” tákolmány.
Önmagában az, hogy szakmai szemmel közelítenek meg szakmai témákat, szerintem evidens, de hogy csak olyan témákkal foglalkozzanak, ami kizárólag a felvidéki magyarságot érinti… Nos, uraim, többek között épp ezért nem jutnak be már évek óta a nagypolitikába! A felvidéki magyar ugyanis szlovák állampolgár, így természetesen érdekli és érinti, hogy lesz-e adóemelés az országban, vagy épp adókedvezmények, építenek-e utakat, lesz-e több határátkelő, biztosított-e a gázellátásunk, az energiabiztonságunk, és még sorolhatnám.
A nyelvtörvénnyel kapcsolatos remek megoldásukat inkább nem részletezném, mert majdnem sikerült nemzetközi konfliktust csinálni egy olyan törvénytervezetből, ami még a miniszterasszony irodáját sem hagyta el, és Gubíkék is csak hátsókapukon keresztül látták, aztán felfújták, ahelyett, hogy rendes politikusként időpontot kértek volna, és személyesen mutattak volna rá a problémásnak vélt pontokra. Ja, hogy azt nem lehetett, mert olyat csak a sokat bírált csicseri MSZ-es politikus tesz? Sicc!
Hát, kedves politikus urak, évek óta parlamenten kívülről, és azzal a hozzáállással és arroganciával, amit produkálnak, talán tényleg felesleges még facebook-posztokat is írni!
Komjáthy Petőcz Andrea
Nyitókép forrása: sita
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »