Január 15-én a Komáromi Városi Hivatalban Keszegh Béla polgármester sajtótájékoztatót tartott a februárban kezdődő Jókai200 emlékév kapcsán. A rendezvényen jelen volt az összes helyi kulturális intézmény vezetője, és a sajtó munkatársai is nagy számban érdeklődtek a téma iránt.
Keszegh Béla az üdvözlést követően elmondta, hogy már két éve készülnek városunk nagy szülöttének, Jókai Mór bicentenáriumára, szorosan együttműködve az egyes kulturális- és tanintézmények vezetőivel. Nem titkolt céljuk az összes korosztály, így az ifjúság megszólítása is, akik számára vonzóvá szeretnék tenni az írófejedelem sokszínű személyiségét. A rendezvények szervezésében jelentős szerep jut a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületnek, és a programok sikeres megvalósítására a város 20 ezer eurós anyagi támogatást biztosít.
Keszegh Margit a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke felszólalása elején méltatta Jókai Mór személyiségét, majd elárulta, hogy a szervezet már tíz évvel korábban, 2015-ben is tartott emlékévet. Továbbá, az sem mellékes, hogy 100 évvel ezelőtt is megmozgatta Jókai személyisége az akkori társadalmat – tehát ezen szervezések ismeretében jelenleg is van mire építeni.
Helyi szinten fő szempont lesz a világirodalomban is számon tartott író Komáromhoz fűződő viszonya – ezek megvalósításhoz már rengeteg ötletet kaptak az egyes intézményektől.
A legelső program Jókai Mór születésnapjához kapcsolódik; február 18-án (kedden) a középiskolások bevonásával megkoszorúzzák egykori szülőházának helyszínén lévő emléktáblát, majd átvonulnak a református templomba (mert a Kultúrpalota még felújítás alatt áll); tehát a központi ünnepség a református templomba lesz, ide érkeznének majd a meghívott vendégek, és díszvendégek is.
Az istentisztelet a polgármester köszöntő szavaival veszi kezdetét, majd délután 4 órakor harangzúgás jelzi az író születésének évfordulóját, ugyanúgy, mint 100 évvel korábban. Ekkor megszólal majd a város összes harangja – ahogy azt a 10 évvel ezelőtti ünnepségen szintén megvalósították. Eközben átvonulnak a templomból a Zichy Palotába, ahol a Jókai-emlékkiállítást nézik meg a vendégekkel együtt, majd pedig megkoszorúzzák Jókai szobrát a Duna Menti Múzeum előtt. Tehát ez a február 18-i program, ahová a szervezet vezetője mindenkit nagy szeretettel vár.
Szombaton, ugyanazon a héten, február 22-én a Tiszti pavilonban lesz egy szimpózium, ahol előadások hangzanak majd el, együttműködve a Petőfi Irodalmi Múzeummal, valamit a tavaly Magyarországon létrejött Jókai200 kutatócsoporttal, melynek egyik főszervezője Hansági Ágnes, irodalomtörténész, egyetemi tanár, Jókai-kutató. Ennek keretében adják majd át a Jókai-díjat is.
Keszegh Margit megemlítette, hogy mindezeken túl május 14-től szorosan együttműködve szintén bekapcsolódnak a pozsonyi rendezvényekbe, egy kiállítással kezdődően. Ezt követően június 11-én ünnepi akadémiára kerül sor, összekapcsolva azt a pozsonyi magyar kulturális hét programjával. Szintén szóba került, hogy a 2000-ben újraindult Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület idén ünnepli 25 éves jubileumát, ami szintén több programot von maga után.
Fontos továbbá, hogy Komáromban számos emlékhely van, amelyeknek állapotát áttekintik, pl. az emléktáblákat, a Jókay család sírkertjét a református temetőben, stb.
Gál Tamás, a Komáromi Jókai Színház igazgatójától megtudtuk, magától értetődőnek tartja, hogy a színház a Jókai200 tiszteletére az író műveiből választott darabot is a műsorukra tűzzenek. Olyan darabra esett a választás, amelyet eddig csupán egy amatőr csoport játszott, a színház most vette föl először bemutatandó darabjai közé. Címe Az elátkozott család, amely az 1768-as nagy komáromi földrengés idején játszódik. E tragikus időszak elénk vetíti az emberi természet hajlamosságait: békés időszakban okot talál a dulakodásra, és nehéz időszakok megélésével rádöbben, mekkora érték a békesség, az összefogás. A mű színházi adaptációját Varga Emese készítette.
A Jókai Színház szintén előkészít egy vetélkedőt is, valamint bekapcsolódik a város rendezvényeibe. Segítségét kínálja továbbá a többi szervezetnek: ha például valamilyen technikai felszereléssel hozzá tud járulni az előadás, a produkció megvalósításához.
Paterka Pál, a komáromi Duna Menti Múzeum igazgatója elmondta, hogy a múzeum épületének restaurálása folyamatos, a tetőszerkezet javítása még hátra van. Az időszakos kiállítások egymást követően, folyamatosan kerülnek majd a helyükre, de a díszterem felújítása már megtörtént. A Jókai-emlékkiállítás a Zichy Palotából át kerül a főépületbe (Duna Menti Múzeum = Kultúrpalota) és olyan műtárgyak, levelek, stb. is kiállításra kerülnek, amelyeket a nagyközönség eddig még nem látott. A kültéri kiállítást a későbbiekben a Duna Menti Múzeum mellett tekinthetik meg az érdeklődők, és minden járó-kelő, aki időt szán rá.
A múzeum szintén bekapcsolódik a vetélkedők előkészítésébe, ez jelenleg egyeztetés alatt van; s ami még fontos: szeptemberben Komáromba hozzák a Lőcsei Fehér Asszony kiállítását is.
Lakatos Róbert brácsaművész, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója főként a zenei programokat emelte ki, amelyeken olyan halhatatlan zeneszerzők művei csendülnek fel, amelyek kötödtek Jókai személyéhez is: így Liszt, Haydn, Schubert. Március 13-án Ünnepi hangversenyre kerül majd sor, a híres Beliczay Kamarazenekar közreműködésével. (A zenekar névadója, Beliczay Gyula zeneszerző szintén Komáromban született.)
Az igazgató beszélt még az évek óta műsorra kerülő Komáromi Kulturális Nyár programjairól, s ezzel összefüggésben a Komáromi jazzpiknikről. Mindezek keretében a – Komáromi sétatéren megnevezéssel – most Jókaira fokuszálnak, összekapcsolva a programsort zenei csemegékkel és ételkülönlegességekkel, amelyek az íróhoz köthetők. Tehát a kulturális nyár nyüzsgő belvárost ígér.
Lakatos Róbert kiemelte még Jókai Cigánybáró című romantikus kisregényét, amelynek alapján Johann Strauss egy nagyszerű daljátékot komponált, s melynek előadása minden bizonnyal kiváló, élvezetes zenei program lesz.
Szabó Csilla képviselő, pedagógus, az És?! Színház amatőr színjátszó társulat rendezője főként az ifjúságot karolja fel, két középiskola diákjainak közreműködésével, akik Jókai Kommandó elnevezéssel, meglepés-szerű programokat, flash-mobokat hoznak elénk. A kommandó tagjai Jókairól szóló novellákat, anekdotákat fognak felolvasni, váratlanul, előre nem közzétett helyszíneken, például, kávéházakban, fodrász-szalonokban.
Az És?! Színház további programja a gasztronómiához kötődik. Tudvalévő, Jókaiék Laborfalvi Rózával hatalmas konyhát vittek Füreden. Most az amatőr csapat az író tíz kedvenc ételéből négy ételt megfőz, Főzzön együtt az És?! Színházzal, címmel, amelyre szertettel várják az érdeklődőket. Itt a polgármester kiegészítette, hogy Jókai ünneplésére borkülönlegességekkel is készülnek, hiszen tudvalévő, hogy az író szívesen foglalkozott a szőlőműveléssel, borászattal is, kedvencei közé tartoztak pl. a kékfrankos, a kadarka. Ezen felül az élet édesítésére Jókai-csoki is készül.
Fabó Mária, a Szinnyei József Könyvtár igazgatója elmondta, hogy a könyvtár az egész év folyamán, hétről-hétre, az állandó programok koordinálását vállalta fel, és az ifjúság megszólítására számos Jókaihoz kapcsolódó tartalmat készít a Tik Tokra is. A könyvtár havonta egy alkalommal az íróval összefüggő podcastot is készít, továbbá a könyvtárban működő filmklub Jókai regényéből készült filmek bemutatását is tervezi. Jókai könyveiből kiállítás is nyílik, és a múzeummal karöltve lesznek Jókai-séták, az író nyomában.
A Szinnyei József Könyvtár két nagy rendezvénnyel is készül, tavasszal az Irodalom határok nélkül programsorral, és ősszel három napos fesztivállal, amellyel minden korosztályt szeretnének megszólítani.
A zárszóban az elhangzottakat kiegészítve, Keszegh Béla polgármestertől megtudtuk, hogy maradandó alkotásokkal is készülnek, ami majd emlékezteti az utókort a 200 éves jubileumi esztendőre; a Jókai utca útfelületén különféle feliratokat olvashatunk, a város különböző pontjain pedig apró mini-szobrok jelennek meg, amelyek az íróhoz, vagy annak valamelyik művéhez kötődnek. És lesz egy szabaduló szoba is, amelyet az erődben alakítanak ki, ezzel is motiválva az ifjúságot.
A polgármester a figyelem központjába állította Jókai Mór sokszínű személyiségét, aki mai világunkban minden bizonnyal igazi sztár, valódi tartalmat produkáló celeb – híresség lenne, akiért rajonganak a hölgyek, és általában a nagyközönség, beleértve az ifjú korosztályt is.
2025-ben, a Jókai200 emlékév kapcsán ezt a nagyszerű személyiséget szeretné visszaidézni az író szülővárosa, Komárom.
Buday Mária
A képek a szerző felvételei
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »