A határon átnyúló partnerség célja Somoskő és Salgó várainak értékmentése

A határon átnyúló partnerségi egyezmény alapján kialakult partnerség Salgótarján megyei jogú város /HU, Sátorosbánya-Šiatorská Bukovinka/SZK és a Dornyay Béla Múzeum/HU által létrejött Salgó-Somoskő – Két vár, egy család elnevezésű pályázat SKHU/2302/2.4/039 #Salgó-Somoskő fő célkitűzése Somoskő és Salgó várak kulturális örökségi turizmus általi, értékeik megőrzésére nagyobb hangsúly fektetése, társadalmi létbe való bekapcsolásuk fokozása révén a helyi identitás erősítését és a fejlesztések új funkcióik általi látogatottsága növelését eredményezve.

Mindez régészeti és történelmi kutatások, állagmegóvások, értékmentések, a várakat összekapcsoló irodalmi és történelmi alakok, a két vár között a helyi örökség részét képező fokozatosan pusztuló, ám a helyi kötődést meghatározó ipartörténeti örökségek felhasználásával valósul meg.

A pályázat közvetlen határtérséget érint, az örökségek hangsúlyosabb turisztikai felhasználása irányában, értékalapú, összehangolt, egymást erősítő funkciókkal, erősítve a helyi lakosság identitását, a térség látogatottságát és versenyképességét.

A pályázat révén Sátorosbánya Önkormányzata a somoskői gótikus vár egy részének – I. Ágyúbástya (III. szakasz) és a vár főbejárati kapuja leromlott állapotának megszüntetésére reflektál az eredeti középkori elemek megőrzése céljából.

A vár Magyarországgal határos övezetben fekszik, az UNESCO Novohrad-Nógrád Geopark legfontosabb helyszíneként a határtalanság szimbóluma. Salgó vára a magyar és Somoskő vára a szlovák oldalon történelmileg a Kacsics nemzetségen keresztül kapcsolódik össze.

A természetvédelmi terület 2 tanösvényt is kínál: Somoskő és Macskalyuk. A macskalyuki kőbánya az egykori kőszállító kisvasút szakaszával, amelyen keresztül a kőbánya bazaltját szállították, ma Nógrád ipartörténeti öröksége.

A vár 2 hektáron terül el és évente 31 000 látogatót számlál. A vár egy kúpos domb tetején áll, egy vulkanikus eredetű bazaltszikladombon, megközelítőleg 495 m. tszf. magasságban a történelmi Nógrád északi részén, Sátorosbánya kataszterében. A várhegy a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet része, nemzeti kulturális műemlék. A vár alapját az egykori vulkán tápcsatornájában megszilárdult bazaltlávafolyás képezi. A várhegy legfelső részén, annak lejtőjén kerül felszínre az Európában egyedülálló ún. kővízesés, amely a világ minden tájáról vonzza a szakmai és a nagyközönséget.

A vár/rom egyedisége magában a fokozottan védett természeti környezetben rejlik (4-5. védelmi sz.). A pályázat megvalósítása további funkciókat hoz létre: információs táblák a toronyban 3 db a történelemről, 3 db a mondákról, a Krúdy-forrás rendezése, valamint 10 információs tábla helyreállítása, frissítése a Macskalyuki tanösvényen.

A magyar oldali projektpartner Salgótarján MJV az irodalmi és történelmi helyi kötődésű személyiségekről (Petőfi, Balassi, Losonczy A., Szapolyai, Kacsics nemzettség) elnevezett Petőfi sétány pihenőit és forrásait fizikai megújulásukkal, letölthető foglalkoztató füzetekkel mint közösségi helyszínek kialakításával vezeti át a Somoskő várhoz a látogatót.

Hírdetés

A harmadik projektpartner a Dornyay Béla Múzeum a Salgó várban tervezett régészeti ásatásokkal/feltárásokkal és friss adatgyűjtéssel ismerteti meg a nagyközönséggel a vár környezetét. Az újdonságok a kiállításokhoz kapcsolódó szakmai konferencia mellett dokumentumfilmen és kiadványokon keresztül is bemutatásra kerülnek.

A projekt megvalósítása a határon átnyúló partnerség keretében, 2024 júniusában kezdődött elsősorban az előkészítő tevékenységekkel, mint a  közbeszerzési eljárások a beszállítók kiválasztására, legyen szó építési munkálatokról, berendezésekről és szolgáltatásokról.

A határon átnyúló együttműködésen keresztül a projektpartnerek Nógrád/Novohrad határ menti régió egyedülálló kulturális és történelmi értékeit kívánják hangsúlyozni és megőrizni az utókor számára. A partnerek hozzáértő szakembereket vonnak be a projektbe, akik attraktív és autentikus élményt hoznak létre a látogatók számára.

Az Ágyúbástya és a bejárati kapu rekonstrukciójának/megőrzésének a gondolatát Sátorosbánya polgármestere, Peter Badinka pozitív lépésnek tekinti, elsősorban a vár biztonságosabbá tételében, valamint a település láthatóságának a növekedésében a régió turisztikai térképén, így növelve  Nógrád vonzerejét is.

„A projekt közvetlenül érinti a határ menti térséget és az itt található értékek – örökségek nagyobb mértékben való hasznosítására irányul. A projekt keretén belül megvalósuló felújítási és a helyreállítási munkálatok garantálják a vár területére látogatók biztonságát. Az építési munkálatok a bástya stabilizálásához szükséges módosításokra összpontosító építészeti-történeti kutatással összhangban és az illetékes műemlékvédelmi hivatal beleegyezésével valósulnak meg. A bástya egy régebbi kaputoronyhoz kapcsolódik, aminek a falazata sérült és balesetveszélyes állapotban van. A turisták elsősorban a vár miatt érkeznek falunkba, de nagy az érdeklődés a tanösvény és a Krúdy-forrás iránt is, amely a pályázat által szintén felújításra kerül. Az ilyen mértékű infrastruktúra-fejlesztés Somoskő impozáns és egyedülálló területén a határon átnyúló partnerek tudásának és tapasztalatának segítségével nagyban hozzájárul a turisták számának és a régió vonzerejének növeléséhez, a nem formális oktatáshoz, a munkahelyek megtartásához és a gazdasági fellendüléshez.”

A Nógrád régió gazdag történelemének és kiemelkedő személyiségeinek köszönhetően kiemelkedő helyet foglal el a Besztercebányai kerület turisztikai kínálatában.

„Régiónkat olyan élményekkel teli helyként szeretnénk bemutatni a turistáknak, amelyek szokatlan és nem csak látható dolgokra épülnek – legyen szó emberek történeteiről vagy olyan helyekről, amelyek feltárják a régió történelmét”

– mondta Tomáš Krahulec, a Nógrád és Polyánahegyalja TDM igazgatója. „Valamint nagyon örülünk a magyarországi partnereinkkel való együttműködésnek, melynek köszönhetően számtalan lehetőség nyílik meg előttünk új élmények létrehozására,  amelyek célja Nógrád vonzerejének növelése a látogatók számára.”

A pályázatot az Európai Unió az Európai Regionális Fejlesztési Alap 216 645,76 euró értékben támogatta. 

Sajtóközlemény/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »