Madách Imrére emlékeznek születésének 202. évfordulója alkalmából pénteken Balassagyarmaton. A hagyományos vármegyei rendezvényen Bán János írónak és Shah Timor fotográfus, operatőr, rendezőnek adják át az idei Madách-díjakat – közölték a szervezők az MTI-vel kedden.
A Nógrád vármegyei Madách-ünnepség péntek délután koszorúzással kezdődik a Civitas Fortissima téri Madách-szobornál, majd a Madách Imre Városi Könyvtár galériáján a balassagyarmati önkormányzat Horváth Endre-díjában részesülő Gonda Zoltán képzőművész, festő, grafikus munkáiból nyílik kiállítás.
Gonda Zoltán a debreceni Képzőművészeti Szabadiskolában Veress Gézától, Menyhárt Józseftől és Félegyházi László festőművészektől tanult festészetet.
Művei szerte a világban megtalálhatók. 2024-ben Balassagyarmatnak ajándékozott 6 festményével tovább gazdagította a Jánossy Képtár gyűjteményét, művei megtekinthetők a kiállítóhely állandó kiállításában.
A központi ünnepséget a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ kamaratermében rendezik meg, ahol Balla Mihály, a térség országgyűlési képviselője és Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Közgyűlés elnöke mond köszöntőt.
A közlemény szerint az ünnepségen adják át az ez évi Madách-díjakat Bán Jánosnak és Shah Timornak. A díjazottak méltatását Pozsgai Zsolt író, rendező és Csongrády Béla közíró mondja el.
A kecskeméti születésű Bán János műveivel 2000-től találkozhattak a hazai sci-fi és fantasy műfaj rajongói, ekkor jelent meg a magyar tájakon játszódó, az itt élő népek mondavilágából merítkező Kárpáthia-sorozat első négy kötete.
Regényei, novellái öt alkalommal nyerték el a legjobb hazai tudományos-fantasztikus művek elismerésére alapított Zsoldos Péter-díjat. 2008-ban indította útjára nagyszabású történelmi regénysorozatát, amely a Hunyadi család három nemzedékének históriáját dolgozza fel.
A Kabulban született, a háborúból menekülő és ma már Salgótarjánban élő Shah Timor filmet készített többek között Fürjesi Csaba képzőművészről, Pásztó műemlékeiről, Nógrád természeti kincseiről, történelmi emlékekről, ősi hagyományokról, ifj. Szabó István szobrászról, forgatott Delhi hétköznapjairól és az ottani magyar kulturális intézetről, szakértője volt a Róbert László által készített kétrészes Afganisztán dokumentumfilmnek.
Röviddel Gaál István filmrendező halála előtt készítette az Egy képíró a Varázsvölgyből című filmet, amelyben Gaál önmagáról, szeretett Nógrádjáról, Pásztóról, filmes pályafutásáról is vall a kamera előtt – idézték fel.
Az ünnepségen Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere adja át a Horváth Endre-díjat. Az eseményen adják át a vármegye díszpolgára kitüntető címet Szabó Sándor főispánnak, a vármegyei kormányhivatal vezetőjének.
Madách Imre, Az ember tragédiája szerzője 1823. január 20-án született a nógrádi, ma Szlovákiához tartozó Alsósztregován.
A magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakja mindössze 41 évet élt. A Madách Imre-díjat 1964-ben, halálának 100. évfordulóján alapították.
Nógrád megye korábban Madách-díjat adományozott többek között R. Várkonyi Ágnes történésznek, Andor Csabának, a Madách Irodalmi Társaság egykori elnökének, Kerényi Ferenc, Szabó András, Bene Kálmán irodalomtörténészeknek, Supka Magdolna művészettörténésznek, Jankovics Marcell rajzfilmrendezőnek, és posztumusz kapta meg a díjat Lukács Margit színművész.
Megkapta a díjat többek között Takaró Mihály irodalomtörténész, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum volt főigazgatója, Vidnyánszky Attila színházigazgató, a díj birtokosai Dörner György, Koltai Róbert és Koncz Gábor színművészek is.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára (jobb), Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke (jobb2), aki a Nógrád vármegye díszpolgára címet vette át, mellette a Nógrád Vármegyei Madách Imre-díjas salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár igazgatója, Molnár Éva és Nógrádi Gergely operaénekes, kántor, író, újságíró, balról Skuczi Nándor (Fidesz-KDNP), a Nógrád Vármegyei Közgyűlés elnöke a Madách Imre születésének 201. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központban 2024. január 19-én. MTI/Komka Péter
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »