„Mert hősök voltak, ők nem áldozatok, még ha a vesztes oldalon is álltak” – hangzottak el Babucs Zoltán hadtörténész gondolatai a nánai megemlékezésen.
A nánai emlékmű eredetileg a község országzászló-oszlopa céljából készült 1939–40 táján. Az 1950-es évek elején a Csemadok szervezet igaz magyar vezetői, akik nem a párt feladatainak tettek eleget (hiszen erre adott lehetőséget a párt), élén Címer Vincével (aki nevét már akkor magyarosította), emléktáblával rakták körül az egykori emlékművet.
A tábla elején „A HAZÁÉRT 1918–1945” felirat szerepelt, majd az I. világháború (38 halott) és a II. világháború (47 halott) nevei kerültek rá.
Ezen szép és nemes cselekedetért természetesen büntetésük is volt bőven. Címer Vince és társai vállalták a következményeket. A zászlórúd megmaradt, azóta a CSEMADOK félti, a községi hivatal őrzi. Ugyanis ezen emlékműre, a Csemadok jóvoltából és a Béres házaspár pénzbeli támogatásával, felkerült a Turulmadár is.
Az évfordulók alkalmával a mindenkori Csemadok vezetése további emléktáblákkal bővítette a Hősök szobrát. Felkerült mindazon tíz nánai ifjú neve, akiket a cseh légiósok lőttek le 1919-ben, az ellenük való kiállásuk miatt.
Ünnepélyes keretek között egy szerény emléktábla jelzi a kitelepítettek dátumát. A faluból nyolc család került Magyarországra, és a csehországi deportálásokat 65 család szenvedte el. Ezen emlékmű mellett a Trianon századik évfordulóján a Trianoni emlékkő is ide került, és a Csemadok 50. évfordulójára a szervezetnek is van egy szép emlékjele, rajta az elhunyt három elnök nevével.
Van mire emlékezni Nánán is, elődeink az emlékjeleket, emlékműveket lerakták, nekünk, utódoknak a megemlékezés erkölcsi, emberi, tiszteletbeli kötelességünk. A negyven évig tomboló kommunizmus nem mindenütt rombolta le, falazta be ezeket az emlékműveket, vagy nevezte át őket.
Nos, itt az ideje, hogy gyermekeinkkel, unokáinkkal ezeken keresztül is megismertessük tragikus, de hősi történelmünk egy-egy időszakát.
Talán minden településnek van emlékműve: lerombolt, vagy felújított. Ideje van az emlékezéseknek, a hála és a tisztelet, akár ilyen formátumú kinyilvánításának.
Nánán, a Csemadok szervezésében, ezt minden évben, minden jeles történelmi évfordulón megtesszük.
A Doni katasztrófára és a háborús hősökre szerényen, január 13-án emlékeztünk. Minden községi szervezet, a Szövetség, a községi hivatal, élen a polgármesterrel és alpolgármesterrel ott volt a megemlékezésen. Az ünnepi gondolatok és versek után ima, himnusz, majd koszorúzás következett a hősök emlékére.
Legyen ez így a jövőben is, és másutt is.
Dániel Erzsébet/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »