Elfogadták az új erdészeti törvénykönyvet

Elfogadták az új erdészeti törvénykönyvet

Döntő házként elfogadta tegnap a képviselőház az erdőtörvény tervezetét. A jogszabály az erdőgazdálkodást, az erdészeti szabályozások betartásának ellenőrzését, a törvényszegések szankcionálását szabályozza, és jogi keretet teremt az illegális fakivágások elleni digitalizált intézkedéseknek.

Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora elmondta, az új erdészeti törvénykönyv szerepe, hogy egyensúlyt teremtsen az erdővédelem és a fenntartható erdőgazdálkodás, az erdőtulajdonosok támogatása és az erdészeti bűncselekmények visszaszorítása között. „Egyebek mellett megteremtettük a feltételeit annak, hogy a mezőgazdasági támogatásokhoz hasonlóan területalapú támogatást kaphassanak az erdőtulajdonosok. Csökkentettük a bürokráciát, az üzemtervek húsz évig lesznek érvényesek, a tulajdonosoknak akkor is kitermelhető a fa, ha nincs meg a hagyatéki tárgyalás, és a közúti kihágásoknál alkalmazott büntetőpontok mintájára pontrendszert vezetünk be a falopás visszaszorítására” – hangsúlyozta a honatya.

Hírdetés

„Támogatjuk a szabad és felelős túrázást, erdőjárást – erről is rendelkezik az új erdészeti törvénykönyv. Az RMDSZ támogatta azokat a rendelkezéseket is, amelyek az erdőbe való szabad bejárást és az erdőben való felelős túrázást teszik lehetővé, valamint a főváros körüli zöld körgyűrű létrehozását is” – emelte ki Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.

A tervezet képviselőházi vitája során az RMDSZ-nek sikerült elfogadtatnia azt a rendelkezést, amely alapján a kibocsátási kvótákból befolyt összegekből az erdőtulajdonosoknak támogatást kell biztosítani, elismerve az erdők szénmegkötő szerepét és támogatva a felelős erdőgazdálkodást. Az RMDSZ kezdeményezte azt a rendelkezést is, amely szerint az erdészeti üzemtervek érvényességét a jelenlegi 10 évről 20 évre növelik, kivéve a nyár, fűz és más gyorsan növő fajok esetében, amelyek 5 vagy 10 évre készülnek. Ugyanakkor az új jogszabály csökkenti a bürokráciát, és lehetőséget teremt a legfeljebb 30 hektáros erdőterületek tulajdonosainak, hogy a hagyatéki eljárás lefolytatása nélkül is kitermelhessék a fát egy erdészettel kötött szerződés alapján.

Korábban szintén az RMDSZ javaslatára bekerült az erdészeti törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra az időszakra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »