Uniós biztos: a nők részvétele a demokratikus életben kulcsfontosságú

Uniós biztos: a nők részvétele a demokratikus életben kulcsfontosságú

Az egész világon, így az Európai Unió keleti szomszédságának régiójában is a nők részvétele a demokratikus életben kulcsfontosságú az egészséges demokrácia szempontjából – jelentette ki az Európai Bizottság közlekedésért és turizmusért felelős biztosa Strasbourgban kedden.

Az Európai Parlament plenáris ülésének A zaklatással és online erőszakkal szembesülő női politikusok helyzete az uniós tagjelölt és szomszédos országokban címmel rendezett vitáján Apósztolosz Dzidzikósztasz hangsúlyozta:

mivel a nemi egyenjogúság és a nők jogérvényesítésének erősítése az Európai Unió alapértékeihez tartozik, azt az Európai Bizottság a munkájának a középpontjába helyezte.

Kifejtette, a nők társadalmi helyzetének javítása az Európai Bizottság munkája során a partnerországokkal folytatott szakpolitikai párbeszédben és pénzügyi segítségnyújtásban is hangsúlyosan szerepel.

„Gyűlöletbeszédet tapasztalunk, lealacsonyító megjegyzéseket a női politikusokkal, a női emberi jogvédőkkel szemben olyan országokban is, mint a keleti szomszédságunk és a tagjelölt országok” – fogalmazott Dzidzikósztasz, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy az ilyen támadások eltántoríthatják a nőket a politikai pályától, ezáltal csökkenthetik a sokszínűséget a döntéshozatalban.

Példákat említve az uniós biztos egyebek mellett a nők elleni online zaklatás és verbális abúzus eseteit említette a grúz parlamentben, valamint elmondta:

a Nyugat-Balkán országaiban is több esetben a nemi alapú megkülönböztetés és nőgyűlölő nyelvezet használata mellett nemi bűncselekmények áldozatává estek női politikusok.

Az emberi jogok és a nemi egyenjogúság biztosítása az EU-csatlakozás alapvető feltételei közé tartoznak, ezek határozzák meg a tárgyalások alapjait – hangoztatta az uniós biztos. A csatlakozó országoknak igazodniuk kell a nemi egyenjogúság uniós feltételeihez, intézményes kereteket kell létrehozniuk az emberi jogok védelmére – mondta.

Az Európai Bizottság határozottan fellép e kihívással szemben, és támogatja a nők részvételét a tagjelölt államok politikai életében – tette hozzá beszédében Dzidzikósztasz.

Ferenc Viktória, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a vita során elmondott felszólalásában elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyes uniós tagjelölt országokban olyan politikusok, akik saját közösségük jogaiért és érdekeiért állnak ki, megfélemlítésnek és nyomásgyakorlásnak vannak kitéve.

Hírdetés

Ferenc Viktória (Fotó: Bodnár Boglárka/MTI)

Elmondása szerint ez tapasztalható Ukrajnában is, ahol évek óta, a hatóságok tudtával, zavartalanul működik egy honlap, az úgynevezett Mirotvorec. A honlap halál-, illetve ellenséglistájára számos olyan ember, közöttük politikusnő is felkerült, aki a kárpátaljai magyar közösség jogainak helyreállításáért tett lépéseket. A weboldal jogtalanul tette közzé az érintettek bizalmas adatait, veszélybe sodorva biztonságukat – tájékoztatott.

A nemzeti kisebbségek jogaiért való kiállásáért tette listájára a honlap Bocskor Andrea kárpátaljai származású, az előző uniós parlamenti ciklusban tevékenykedő európai parlamenti képviselőnőt is, ellehetetlenítve számára a hazatérés lehetőségét saját otthonába – hívta fel a figyelmet Ferenc Viktória.

Annak ellenére, hogy az internetes oldal működését az Európai Unió egyes vezető tisztségviselői is elítélték, és a tartalom eltávolítására szólítottak fel, az ukrán hatóságok mindeddig nem tették meg a szükséges lépéseket – közölte.

„Az Európai Uniónak fokozottan oda kell figyelnie, hogy a demokratikus értékek mellett elkötelezett tagjelölt országokban ilyen jellegű oldalak ne működhessenek”

 – fogalmazott Ferenc Viktória, majd hozzátette: egy tagjelölt országnak biztosítania kell a megfélemlítéstől mentes politikai környezetet, a személyes adatok védelméhez való jogot, és kötelessége megakadályozni a gyűlöletbeszéd minden formáját.

Vicsek Annamária (Fotó: Bodnár Boglárka/MTI)

Vicsek Annamária, a Fidesz EP-képviselője beszédben kiemelte: az EP a nemi egyenjogúságról és a női politikusok ellen elkövetett erőszakról tanácskozik, elítéli az erőszak minden formáját, ugyanakkor nem ejt szót a női politikusok által elkövetett erőszakról.

A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Parlament képviselőinek sorában van olyan képviselőnő, aki egy tagország fővárosában, fényes nappal az utcán, „csoportos, brutális erőszakot követett el”.

A Budapesten elfogott antifa aktivista, Ilaria Salis „szégyenteljes, az Európai Parlamenthez nem méltó, nőhöz nem méltó viselkedéséről miért nem beszélünk?” – fogalmazott a politikus.

Vicsek Annamária kijelentette, az Európai Parlamentben és a tagjelölt országokban is zéró toleranciára van szükség a női politikusokkal szembeni és a női politikusok által elkövetett erőszakkal szemben is. „Hogyan várjuk el a tagjelölt országoktól, hogy többet tegyenek a nemi egyenjogúságért és az emberi jogokért, ha az Európai Parlament nem mutat erre jó példát?” – zárta felszólalását a fideszes EP-képviselő.

MTI/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »