Brüsszel sunnyog a magyar egyetemek ügyében

Brüsszel sunnyog: ahelyett, hogy az elmúlt több mint egy évben érdemi tárgyalásokat folytatott volna a magyar kormánnyal az Erasmus- és a Horizon-program ügyében, a sajtón keresztül üzenget. „Mi a magyar egyetemisták és a kutatók oldalán állunk” – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.

Hankó Balázs annak kapcsán beszélt erről, hogy sajtóhírek szerint az Európai Bizottság 400 milliárd forintos támogatási összeg végleges elvonására, valamint a modellt váltó egyetemekről hozott törvénymódosítás elutasítására készül.

„Az Országgyűlés hat hete annak megfelelően módosította a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény módosítását, ahogy azt annak idején az Európai Bizottság írásban kérte, vagyis rögzítette az egyetemi kuratóriumokra vonatkozó észrevételeket” – mondta Hankó Balázs. Hozzátette: a nemzetközi NGO-k valóban nem kaptak jelölési jogot a kuratóriumokban, „mert Magyarország szuverén ország, és a brüsszeli sunnyogóknak ebbe nincs joguk beleszólni”.

A miniszter arról beszélt, hogy Brüsszel önös politikai érdekből továbbra is rabul ejti a magyar egyetemistákat és kutatókat. Felidézte, Brüsszelnek két elvárása volt 2022 őszén a modellt váltott magyar egyetemek vonatkozásában. Az egyik a kötelező közbeszerzés, a másik a dinamikus összeférhetetlenség volt, és mint Hankó Balázs hangsúlyozta, az Országgyűlés a kormány javaslatára mindkét vonatkozó jogszabály-módosítást elfogadta.

„Brüsszel akkor válaszul kizárta a magyar egyetemistákat és kutatókat az Erasmus+ és a Horizon Európa programból. A bizottság ezzel a legalapvetőbb uniós jogától fosztotta meg a fiatal magyar egyetemistákat, és a kutatókat” – jegyezte meg.

Hankó Balázs elmondta, hogy a magyar kormány tavaly novemberben küldte el Brüsszelnek az általa kért jogszabályi módosításokat a kuratóriumi tagok személyi összeférhetetlenségére, a tagság időtartamára, valamint a kuratóriumi tagok úgynevezett lehűlési idejére vonatkozóan.

Hírdetés

„Több mint egy éven keresztül magam személyesen öt alkalommal próbáltam kérdéseket megtárgyalni a brüsszeli Bizottság képviselőivel. Amit az egyik alkalommal mondtak, legközelebb annak ellenkezőjét állították. Azt akarták, hogy a kuratóriumokból zárjuk ki a magyar rektorokat, és adjuk át a nemzetközi NGO-knak a kuratóriumi tagok választási lehetőségét. Azaz: Brüsszel brüsszeli helytartókat akar kinevezni a magyar egyetemek fenntartó testületeibe. Miközben Magyarországot jogállamisági eljárással sújtja, az uniós jogszabályokkal ellentétesen bünteti a magyar egyetemeket, kutatókat, egyetemistákat” – fejtette ki Hankó Balázs.

Kitért arra, hogy a múlt héten éppen ezért hívta fel valamennyi európai parlamenti párt képviselőjét, köztük Manfred Webert is, hogy valljanak színt.

„Brüsszel azt üzeni, hogy a szabályozásnak valamennyi közfeladatot ellátó alapítványra vonatkoznia kellene, de mi köze van a nem egyetemi alapítványoknak a Horizon-hoz meg az Erasmushoz? Az sem tetszik nekik, hogy akkor lép hatályba a jogszabály, ha visszaengedik a magyar egyetemistákat és kutatókat a jogos jussukhoz”.
Hankó Balázs szerint Brüsszelt a bürokraták irányítják, akik erre semmilyen politikai felhatalmazást nem kaptak a választóktól, „Most is arra készülnek, hogy az EU miniszterelnökei még csak döntési helyzetben se kerülhessenek a magyar egyetemek ügyében”.

„Mi a magyar egyetemisták és kutatók oldalán állunk. Valódi versenyképességi fordulatot érünk el, és minden egyetemistának biztosítjuk a Pannónia Ösztöndíjprogramot és a Horizon programot. Ezzel szemben Brüsszel nemzeti hovatartozás alapján büntet bennünket, ejti politikai túszul a magyar egyetemistákat és kutatókat” – szögezte le.

Mint elhangzott, a Pannónia- és a Horizon -program a jövő évben is rendelkezésre áll. Hankó Balázs szólt arról, hogy a világ tudományos közössége számít a magyar kutatókra és egyetemekre; a hazai egyetemeknek jelenleg 4045 együttműködése van külföldi egyetemekkel. Az Óbudai Egyetem a Stamforddal, a Szegedi Tudományegyetem a Cambridge-i Egyetemmel, a Debreceni Egyetem a szöulival és a floridai egyetemmel működik együtt.

A sajtótájékoztatón jelen volt Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke is, aki elmondta: 182 ezer magyar egyetemi hallgató, több mint ezer leendő kutató és oktató van bizonytalanságban 2022 decembere óta, hiszen ők érintettek lennének az Erasmus+ és a Horizon Európa programokban.

„Idén ősszel az Európai Ifjúsági Konferencián volt lehetőségünk a kérdéssel foglalkozni, és azt tapasztaltuk, hogy az európai ifjúsági szervezetek nem ismerik a Brüsszel által alkalmazott kettős mércét. Az EU saját elvárásainak nem felel meg, a magyar fiatalokat politikai áldozatként cserben hagyja” – mondta Kovács Péter.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »