A 2025-ös évtől több ingatlant terhelő adó emelkedik a városban, amely révén a polgármester szerint javulni fog a helyi közszolgáltatások színvonala. A korábbi városvezető, Miakich Gábor viszont azt mondta az InfoRádióban, hogy további részletszabályok bevezetésére és bizonyos kedvezmények biztosítására lenne szükség, amelyekkel szerinte igazságosabb lenne az adórendszer.
2010 óta először változik érdemben a helyi adók rendszere Szentendrén. A jövő évtől több ingatlant terhelő adó emelkedik a Pest vármegyei városban, de ettől még a magánszemélyeknek nem kell majd minden esetben többet fizetniük. Fülöp Zsolt polgármester az InfoRádióban elmondta: a koronavírus-járvány idején kifejezetten tartózkodtak a köztehernöveléstől, abban az időszakban az önkormányzat tartalékait használták fel. Mostanra viszont eljutottak odáig, hogy „már nincs hova hátrálni”, mert úgy véli, jogosan várják el a szentendreiek a közintézmények, a közszolgáltatások színvonalának megtartását, illetve sokkal inkább az emelését. A városvezető szerint ez csak a tizennégy éve változatlan helyi adórendelet módosításával lehetséges.
Elsősorban a telek- és az építményadó rendszere, illetve összege fog változni a 2025-ös évtől. A polgármester néhány konkrét példát is megemlített.
Az ingatlanadó 70 négyzetméterig 300-ról 400 forintra emelkedik négyzetméterenként, ami egy átlagos lakótelepi lakásnál évi 5-6 ezer forintos adónövekedést jelent.
A következő évtől 70 és 170 négyzetméter között 750 forint, míg 170 négyzetméter felett 1800 forint lesz a négyzetméterár Szentendrén.
„Ez a sávozás azt jelenti, hogy akinek például 71 négyzetméteres lakása van, annak az első 70 négyzetméterig 400 forintot kell adóznia négyzetméterenként, a további egy négyzetméterért pedig pluszban 750 forintot kell fizetnie. A következő kategóriánál is ennek megfelelően alakul az adózás” – magyarázta Fülöp Zsolt.
A 2025-től érvényes adószabályok részleteit a város honlapján lehet elérni. Miakich Gábor, Szentendre korábbi polgármestere a döntés indokaival ugyan egyetért, a bevezetés módját azonban bírálta. Mint fogalmazott, részletszabályokat kellene alkotni, amelyek véleménye szerint igazságosabbá tennék az adórendszert. Egy példát is felhozott, amivel bizonyos hiányosságokat kívánt szemléltetni. Úgy véli, egyáltalán nem mindegy, hogy egy ingatlan teljesen közművesített területen, szilárd burkolatú út mellett vagy közművesítetlen területen, földút mellett fekszik.
„Könnyen belátható, hogy értékben óriási különbségek lehetnek, az adó mégis ugyanaz. Valamilyen kedvezményt kellene adni az adott területnek megfelelően”
– fejtegette a korábbi polgármester.
Miakich Gábor Facebook-oldalán felhívta a figyelmet, hogy a ma beépítetlen ingatlanokon hamarosan bodegák jelenhetnek meg, amelyek után szintén építményadót kellene fizetni. Utóbbi esetében pedig jelentős mértékű lesz a növekedés. A korábbi városvezető kiemelte: itt sincs adómérték-változás, akkor sem, ha a közművesítettségben nagy a különbség. Hozzátette: vannak olyan tevékenységek, amelyek csak nagy alapterületű épületekben végezhetők, és a négyzetméterre vetített bevétel nagyon alacsony, míg az adó ugyanakkora, mint a sokkal magasabb bevételt termelő cégnél.
Miakich Gábor közölte: a felsoroltakon kívüli építményeknél az 1000 négyzetmétert nem meghaladó, hasznos alapterületű építmények esetében 1000 forint, míg az 1000 négyzetmétert meghaladó, hasznos alapterületű építmények esetében 1500 forint a négyzetméterár az új adórendelet alapján, amit nehezen tud értelmezni. Véleménye szerint csak az 1000 négyzetméter feletti részre kellene vonatkoztatni adózást, vagyis az 1500 forintos összeg befizetését. Megjegyezte: az iparűzési adónál megfogalmazottak támogatják a kisvállalkozókat, amit jó megoldásnak tart.
Szentendre város honlapján már elérhető az építményadó-kalkulátor, melynek segítségével mindenki kiszámolhatja, hogy miként változik jövőre a befizetendő adó összege.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »