A helyi közösség régi igényeinek tettek eleget (Iskola- és hídavató Szentivánlaborfalván)

A helyi közösség régi igényeinek  tettek eleget (Iskola-  és  hídavató  Szentivánlaborfalván)

Két avatóünnepség helyszíne volt vasárnap kora délután az Uzon községhez tartozó Szentivánlaborfalva, egyrészt a helyi forrásokból megújult iskolaépületet, másrészt a Feketeügyön átvezető egykori fahidat váltó korszerű átkelőt adták át a közösségnek. Utóbbi beruházást több nekifutásra sikerült megvalósítani, az egyik fő akadály az volt, hogy Natura2000 besorolású területen található, így a terveket több rendben módosítani kellett, illetve a költségek is folyamatosan nőttek. A híd elkészülte azt jelenti, hogy a laborfalviak a továbbiakban nem kényszerülnek több kilométeres kerülőre, hogy elérjék a folyó túloldalán lévő mezőgazdasági területeiket.

Bordás Enikő Uzon községi polgármester Szentivánlaborfalván a Berde Mózsa nevét viselő tanintézetben a szalagvágást megelőzően egyebek mellett felidézte, hogy több nemzedék kezdte el itt tanulmányait, innen indultak el felfedezni a világot, itt szereztek meghatározó élményeket. Az önkormányzat azt szeretné, hogy a mai óvodások és iskolások is ugyanolyan jó élményekkel és emlékekkel gazdagodjanak, mint a már felnőtt korosztály. Ehhez a megfelelő körülményekre is szükség van, és ezek biztosítása érdekében kezdeményezték az épület rendbetételét. Az 1960-as évek elején épült ingatlanra nagyon ráfért a javítás, felújítás, ezért idén nagyobb összeget – több mint 700 ezer lejt – irányoztak elő a munkálatokra.

Többszöri nekifutás, akadályok sora után sikerült megépíteni a Sepsimagyarósra vezető községi úthoz tartozó új betonhidat – derült ki az átkelő avatásán. A kalandos beruházás főbb állomásait Bordás Enikő polgármester és Ráduly István prefektus, a község volt polgármestere idézték fel, mindketten jelezve, egy nagyon hosszú út végét jelenti az átadás.

 

A megújult laborfalvi iskola

 

Hírdetés

A történet 2016-ig nyúlik vissza. Az 1977-ben épített korábbi fahíd a javítások, megerősítés után 2013-ra már veszélyessé vált a mezőgazdasági nehézjárművek számára, 2016-ban olyan állapotba került, hogy a hatóságok elrendelték a lezárását. A következő évben kiderült, hogy nem lehet megerősíteni, biztonságossá tenni, majd 2019-ben a kiáradt Feketeügy elsodorta az egész építményt. Ráduly István akkori polgármester 2017-ben kezdeményezte egy új átkelő megépítését, a Sepsimagyarósra vezető 4,3 kilométeres községi út korszerűsítésével egyetemben, a Helyi Fejlesztések Országos Programján keresztül. A finanszírozási szerződés 2018-ban megszületetett, de végül sok-sok egyeztetés után csak 1,7 kilométernyi út aszfaltozását, valamint a híd feltételekhez kötött megépítését engedélyezte a környezetvédelmi ügynökség.

 

Traktorok a frissen felavatott hídon

 

Az egyik feltétel szerint az építkezés során gondoskodni kellett arról, hogy a környéken élő béka- és más hüllőfajok továbbra is megközelíthessék a Feketeügy közeli holtágait. A környezetvédelmi elvárások, valamint más, menet közben felmerült műszaki akadályok a költségeket is alaposan megnövelték, amelyek végül elérték a 14,5 millió lejt.

A munkálatok 2022 márciusában kezdődtek, és idén nyáron zárultak. A híd elkészültével a laborfalviak nem kényszerülnek már arra, hogy 16 kilométert kelljen kerülniük, míg elérik a folyón túli mezőgazdasági területeiket. Az avató zárásaként a helyi gazdák több traktorral is áthaladtak az immáron megbízható átkelőn.

Mindkét beruházást, létesítményt Nagy László Eörs római katolikus plébános, valamint Buzogány Csoma István unitárius lelkipásztor is felszentelte.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »