Ez már fegyverkezési verseny: megjött az amerikaiaik válasza az Oresnyikre

Ez már fegyverkezési verseny: megjött az amerikaiaik válasza az Oresnyikre

Néhány héttel ezelőtt kissé összerezzentek a nyugati háborús héják, amikor Oroszország bevetette Ukrajna ellen új hiperszonikus ballisztikus rakétáját, az Oresnyiket. És nem véletlenül. Most úgy fest, az Egyesült Államok saját rakétákafejlesztésekkel reagált az oroszok újítására. Ez már fegyverkezési verseny.

Az Oresnyik Dnyipró melletti bevetésére azért kapták fel a fejüket Nyugaton, mert nagyon nehéz kivédeni ezt a típust. Lehet, hogy a nyugati sajtóban azt írták, hogy az amerikai THAAD rendszer képes leszedni, valójában erre csak a kilövését követő „felszálló ágban” képes. Miután a rakéta elért az űrt, majd onnan zuhanórepülésben elkezdi megközelíteni a célpontját, elérve a hangsebesség ötszörösét, lehetetlen kivédeni. Az Oresnyik megközelíti az interkontinentális rakéták belépőküszöbét, az 5500 kilométeres hatótávolságot, de még nem számít interkontinentálisnak. Ugyanakkor felszerelhető nukleáris robbanófejekkel is.

Putyin arról beszélt az Oresnyik kapcsán, hogy egy olyan fegyverről van szó, amely feleslegessé teszi az atomfegyvereket (tegyük fel a kérdést, hogy mennyire jó-e az emberiségnek egy olyan fegyver, amelynek bevetésétől kevésbé ódzkodnak a politikusok..? – a szerk.)

Most jött az amerikai választ. A Pentagon sikeresen tesztelt egy hagyományos hiperszonikus rakétát, amit a hadsereg a haditengerészettel közösen fejleszt. A neves egyszerűséggel csak Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW), vagyis „nagy hatótávolságú hiperszonikus fegyver” névre hallgató rakéta a „Dark Eagle” (Sötét sas) becenevet kapta.

Szintén ballisztikus hiperszonikus fegyverről van szó, és az Oresnyikhez hasonlóan 3000 kilométer közeli hatótávolsággal rendelkezik. Kétfokozatú rakéta, van egy ballisztikus rakétahajtóműje, ami a megfelelő magasságban útjára bocsátja az orrkúpjában tárolt C-HGB siklóbombát, ami hiperszonikus sebességgel, a hangsebesség 5-szörösével csapódik a célba.

Hírdetés

Egy másik fejlesztés sikeres tesztjén is túl vannak az amerikaiak. Az ukrajnai harctérről már jól ismert HIMARS rakéta-sorozatvetőkből is kilőhető Precision Strike Missile (PrSM) Increment 1 rakétájáról van szó.

Ez egy kis hatótávolságú ballisztikus rakéta, amit a teszteken forgószárnyas célpontok (szimulált helikopterek) ellen használtak. A PrSM szériával rakétákkal akarja felváltani az USA a jelenleg használatos – szintén az orosz-ukrán háborúban bevetetett – ATACMS rakétákra.

Körkép.sk, BreakingDefense

Nyitókép forrása: Popular Mechanics


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »