Úgy néz ki, az új kormányban mindenki részt vesz, aki demokrácia-, Nyugat- és NATO-barátnak tudja eladni magát. Csak a három szélsőségesen nacionalista párt nem vesz részt a tárgyalásokon, amelyeken a kormányalakításról egyeztetnek. Az a jó, hogy benne van a két párt, a szociáldemokrata (PSD) és a liberális (PNL) is, amelyek az ország jövőjének elbaltázásánál is ott tüsténkedtek az előző kormányban, így ők tudhatják, mit hogyan rontottak el, és ezért tán azt is, mit hogyan lehet megreparálni.
Van, aki szerint elfogadhatatlan, hogy az ellenzékben egyetlen elfogadható demokratikus EU-barát párt se legyen, ezért lehet, hogy kihagyják a kormányzásból a Mentsétek meg Romániát (USR-t), mert ugyebár annak jelöltje, Elena Lasconi bejutott az elnökválasztás második fordulójába, és ha ők kimaradnak a kormányzásból, akkor az ellenzéknek is lesz egy népszerű és hitelesnek tűnő képviselője a parlamentben.
Elég nehéz lesz összeeszkábálni egy kormánykoalíciót, mert egyelőre csak az együtt kormányzási szándék létezik. A pártok közös kormányprogramról beszélnek, és ezért egy bizottságot alakítanak, amely azzal foglalkozik. (Erről az a mondás jut eszembe, hogy ha nem tudsz vagy nem akarsz valamit megoldani, akkor alakíts egy bizottságot.) De mi lesz, amikor a miniszteri tárcák elosztásán kezdenek el vitatkozni, mert azokat biztosan nem fogják egymásnak tálcán felajánlani?
Azt is eldöntötték, hogy kell egy terv a közpénzek hatékony elköltése és a bürokrácia csökkentése érdekében. De ha annyi párt lesz a kormányban s csökkentik a köztisztviselők számát és a bürokráciát, mi lesz saját embereikkel, akiket álláshoz és fizetéshez kellene juttatniuk? (Csak nem várhatják el, hogy az álláslesők ingyen gürcöljenek pártjukért.)
A beruházások jelenlegi ütemét is szeretnék növelni. A jelenlegi pillanat döntő Románia számára – állapították meg –, alapos változásra van szükség, és az Európa-párti pártok vállalják ennek felelősségét. (És akkor mi a helyzet azzal, hogy a farkas a szőrét elhullatja, de a szokását nem változtatja meg?)
Azt is megígérték, hogy jó kormányzással növelni fogják a bizalmat az intézményekben, a politikai osztályban, átláthatóvá teszik a közpénzek elköltését és tisztelni fogják a polgárt. (Ámen!, avagy úgy legyen!)
Az egyik legnagyobb gond most, hogy kit javasoljanak az újabb elnökválasztáson jelöltnek, mert ha a „demokratikusnak” nevezett pártok mindegyike más-más elnökjelölttel áll elő, akkor lehet, úgy járnak, mint novemberben, azok még be sem jutnak a második fordulóba, hanem (ha le nem tiltják, mint Șoșoacăt) egy újabb „hazafinak” lesz sikere, mint Georgescunak. Kelemen Hunor azt javasolta, hogy állítsanak egy jelöltet, de hát ő csak a szavazók 6,38 százaléka nevében beszélhet.
A nagy koalíciós előtárgyalások után jelentkezett az AUR-vezér George Simion is, akiből az irigység beszél mellőzésük miatt, és olyanokat mondott, hogy: „Ezek a nyomorultak csúfot űztek az elnökválasztásból és a románok akaratából…” – vagyis akik ragaszkodnak a hatalomhoz. Az AUR viszont hű marad a románokhoz, és ahhoz, amit a kampányban mondtak – állítja. Reménykedik, hogy előbb-utóbb megméretkezhetnek egy (újabb) választáson.
Érdekes, hogy nem zendülésre szólította fel híveit, miközben kedvenc elnökjelöltje, Călin Georgescu elment egy Ciolpani-i lótenyészetbe találkára a volt zsoldosvezérrel, Horațiu Potrával ribilliót szervezni Bukarestben. (Biztosan azért ment lovardába, mert szeret magas lovon ülni.) A tévében láttam, hogy rossz úton járnak, mert az egyik autó áthajtott a folytonos vonalon, mikor betért a farmra, amiért elvehették volna még a hajtásiját is…
Lőfegyvereket, fehér fegyvereket, drónt, pénzt találtak Horațiu Potránál, aki húsz zsoldosával akart állítólag a fővárosba menni, hogy nyélbe üssenek egy bányászjárásszerű akciót – olyant, amilyent Iliescu elnök is szervezett volt – Bukarestben.
A lényeg, hogy lefülelték a szervezkedőket, és most biztosan nem engedik Georgescut ismét indulni az elnökválasztáson, mert fennáll annak veszélye, hogy esetleg még többen szavaznak rá, mint novemberben.
Fotó: Facebook / Miklós Zoltán
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »