Pipa, pipa, pipácskám… – pipakiállítás nyílt a Galántai Honismereti Múzeumban

Pipa, pipa, pipácskám… – pipakiállítás nyílt a Galántai Honismereti Múzeumban

Pipa, pipa, pipácskám… – pipakiállítás nyílt a Galántai Honismereti Múzeumban Tornyai Bianka2024. 12. 12., cs – 14:45 GALÁNTA |

A pipák története címmel nyílt kiállítás a Galántai Honismereti Múzeumban, amely a pipák több ezer éves történetét mutatja be. A márciusig látogatható tárlaton több száz pipában, dohánytartóban és más, pipázáshoz használt eszközben gyönyörködhetnek az érdeklődők.

A Nyitrai Pipaklub és két magángyűjtő jóvoltából több mint négyszáz pipát állítottak ki a Galántai Honismereti Múzeumban. A szervezők a megnyitón hangsúlyozták, nem a dohányzás népszerűsítése a cél, hanem az, hogy a pipázás kultúráját, történetét jobban megismerjék a látogatók. A tárlat több kisebb egységből áll, az elején a lassúsági pipaszívó versenyek folyamata és a Nyitrai Pipaklub két tagjának, Patrícia Tkáčovának és Novák Margarétának az ilyen versenyeken elért eredményei láthatók. 

A vitrinekben két gyűjtő pipáit lehet szemügyre venni. Egyikük Ľudovít Zupko, ugyancsak a Nyitrai Pipaklub tagja, aki több mint 700 darabból álló magángyűjteményének egyharmadát adta kölcsön a kiállításra. Rajta kívül Szalay András helyi gyűjtő is csatlakozott a kiállításhoz gyűjteményének legkülönlegesebb darabjaival, a terem hátsó részében pedig híres emberek pipás fotóiból készült összeállítás.

Hírdetés

A Galántai Honismereti Múzeum két kísérőrendezvénnyel készül: februárban a pipák történetéről szóló előadást, márciusban pedig a pipázás módját és a versenypipázást ismertető, kóstolóval egybekötött bemutatót tartanak. A pipatörténeti kiállítás kurátora, Novák Margaréta az Új Szónak elmondta, hosszú évekig a lévai Barsi Múzeumban dolgozott történészként és régészként, ahol rendszeresen készített kollégáival ásatási anyagokat is tartalmazó kiállításokat. 

A vár ásatási anyagában rengeteg szép agyagpipa volt. Az első kiállításra, 2008-ban, eljöttek a Nyitrai Pipaklub tagjai, akiket nagyon érdekelt minden, ami a pipákkal összefüggött, így jött az ötlet, hogy ne csak a régészeti anyagot állítsuk ki, hanem mindent, ami a pipázással összeköthető. 2011-ben megrendeztük az első Nemzetközi Pipatörténeti Konferenciát azzal a céllal, hogy összefogjuk a pipagyűjtőket, -készítőket és a szakembereket, vagyis régészeket, történészeket, továbbá a pipaklubokat, amelyek tagjai hobbi szinten versenyeznek és a dohányforgalmazókat. Nagyon színes társaság jött össze, idén tartottuk az ötödik konferenciát

– fogalmazott Novák Margaréta, aki ritkán maga is rágyújt a pipára és 2011-től rendszeresen részt vesz a lassúsági pipaszívó versenyeken. Hozzátette, hogy nem világcsúcstartó, de a rendkívül színes társaság miatt szereti ezeket a versenyeket. Tagja a nyitrai klubnak, amelynek világviszonylatban is nagyon jó neve van, 2016-ban a szervezet megkapta az Európa-bajnoki verseny megrendezésének jogát. 

A szakembertől azt is megtudtuk, hogy a nők és a férfiak együtt versenyeznek, ami arra vezethető vissza, hogy nagyon sokáig nem volt megengedett dohányozni a nőknek, akik nagyon alulreprezentáltak a pipaszívó versenyeken. A legutóbbi világverseny 248 versenyzőjéből csupán 22 volt nő, ugyanakkor Novák Margaréta úgy érzi, a férfiak örömmel fogadják a női versenyzőket és klubtagokat, nem tapasztalható a férfiak részéről elutasítás. 

Kiemelte, a Nyitrai Pipaklub tagjai között vannak olyanok is, akik nem a versenyzés miatt csatlakoztak, hanem azért, hogy pipákat vásároljanak, cseréljenek. Fontosnak tartják a pipákról szóló irodalom támogatását is, eddig három kiadványuk jelent meg a pipák történetéről, készítéséről. Hangsúlyozta, hogy a pipakiállítás szó hallatán semmi rosszra nem kell gondolni, éppen ellenkezőleg, mivel a pipa nem csak használati eszköz, hanem gyakran művészi alkotás, ezért mindenkit szeretettel invitál a múzeumba, aki olyan egyedi, szép tárgyakat szeretne látni, amelyeket művészek, fafaragók készítettek.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »