Helytörténeti konferenciát szerveznek Komáromban

Helytörténeti konferenciát szerveznek Komáromban

Az Impulzus Társulás a TéKa és a Csemadok közreműködésével konferenciát szervez „Regionális alternatívák – társadalmi szerepek – Komárom és környéke a 19. századtól napjainkig” címmel. A konferencia főszervezőjét, az Impulzus elnökét kérdeztük a mintegy húsz előadót felvonultató tartalmas konferencia részleteiről.

A december 13-án megrendezésre kerülő konferencia a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület előadótermében, az észak-komáromi központi erőd laktanyaépületében valósul meg négy szekcióban, 20 előadóval.

Bajcsi Ildikó rámutatott, az általa megszólított előadók mind igent mondtak, ami véleménye szerint azt bizonyítja, hogy a helytörténeti konferenciáknak van létjogosultságuk és a maguk nemében hiánypótlóak.

„Komárom és környéke történelmének kutatójaként azt tapasztalom, a helytörténeti, mikrotársadalmi események nincsenek megjelenítve, publikálva kellő hangsúllyal, nincsenek eléggé prezentálva, népszerűsítve akár egy konferencia keretein belül, ahogy az szükséges lenne. Ez a nyitottság, amit a felkért előadók mutattak, ez is azt jelzi, mekkora igény van rá” – vélekedett.

A konferencia felépítéséről, koncepciójáról szólva elmondta, a 19. és 20. század, illetve napjaink szorosan összefüggenek, hiszen a dualizmus Trianon közvetlen előzménye – egyik a másik nélkül sok esetben értelmezhetetlen, főként, ha a 20. század első felét nézzük. „A holokauszt 80. évfordulója kapcsán pedig szerettem volna megjeleníteni azokat a témákat – tudományos igénnyel, ami a komáromi zsidósághoz kapcsolódik, társadalmi szerepvállalásukhoz a városban” – magyarázta a kutató.

A pénteki konferencia célja, hogy a 19. századtól kezdődően tudományos igénnyel áttekintést nyújtson Komárom és a régió társadalmi, politikatörténeti eseményeire, megnyitva napjaink történései felé, hiszen a régmúlt eseményei ma is hatnak ránk.

Hírdetés

„Várjuk a téma iránt érdeklődő laikusokat is, mindenkit, aki magáénak érzi a város történetét. Az összeválogatott témákkal, előadásokkal szerettem volna érzékeltetni azon történelmi folyamatokat, amelyek napjainkig befolyással vannak erre a régióra – bemutatva az ok-okozati összefüggéseket” – fogalmazott Bajcsi Ildikó, aki maga is előad a konferencián.

Az első szekcióban a 19. századi Komáromban létező társadalmi szerepvállalások kerülnek fókuszba. Elsőként Fritz-Beke Éva, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház képviseletében ad elő a reformátusok és az izraeliták kapcsolatáról a 19. századi Komáromban. A szekció további részében Sörös Erik a Nemzeti Közszolgálai Egyetemtől, Lugosi András független kutató ad elő, valamint Lengyel Ákos az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemtől a komáromi szekeresgazdáknak a város társadalmában elfoglalt helyéről.

A konferencia következő szekciójában az első világháború és az államváltozás következményeiről ad elő Pokornyi Gábor, a Klapka György Múzeum munkatársa Zilahy Lajos életén keresztül. A Selye János Egyetemről Bese László és Szarka László történészek adnak elő, valamint Bencze Dávid, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemtől, illetve Számadó Emese, a dél-komáromi Klapka György Múzeum igazgatója.

A konferencia harmadik szekciójában az első bécsi döntést követő évek történéseit mutatják be az előadók. Bajcsi Ildikó, az Erőszakkutató Intézet munkatársa, a holokauszt és a pharrajimos kapcsán tart előadást a diszkriminációs intézkedésekről, míg Novák Tamás, a Duna Menti Múzeum Baráti Körének elnöke a komáromi erődökben 1944 őszén internáltakról beszél majd. Ebben a szekcióban előad még Ábrahám Zsolt Tamás, a Klapka György Múzeum munkatársa, Juhász L. Ilona, a Fórum Intézet munkatársa, illetve Szabó Csekei Tímea, a Duna Menti Múzeum művészettörténésze.

A konferencia utolsó részében az előadók Komáromot és környékét mutatják be a pártállami évektől napjainkig. Balla Rita (SJE-BOKU-Limes Galéria) a komáromi Katonatemplom történeti és kortárs szerepét vizsgálja, Vataščín Péter, a Fórum Intézet néprajzkutatója a komáromi hajógyár működését, a munkások, a munka és a termék összefüggéseit elemzi. Samu István, a Soproni Egyetem oktatója a gútai (lovári) cigányok helyi társadalomba való integrációjáról tart előadást, Sýkora-Hernády Katalin (SJE) a Komáromi járásban működő pedagógusok szociális kompetenciáiról értekezik, míg Fóthy Noémi, a Széchenyi Egyetem oktatója a komáromi vállalkozások rugalmasságáról beszél majd. A konferencia vitával ér véget. A pontos programot az érdeklődők ide kattintva találják.

Szalai Erika/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »