Az Amerikában szerkesztett brüsszeli Politico progresszív lap kedden közzétette megszokott éves rangsorát Európa legbefolyásosabb politikusairól. A listán szerepel Vlagyimir Putyin orosz elnök, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Ferenc pápa, és még Magyar Péter magyar ellenzéki politikus is. A lista összeállítása azonban még az előző évekhez képest is szánalmasabbra sikerült, mert megint nem a valós helyzetet próbálták leírni, hanem politikai üzeneteket próbálnak elültetni az olvasók fejébe.
Meloni – a kisebbik rossz
A Politico szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek és Elon Musknak Giorgia Meloni olasz kormányfőt kellene felhívnia, ha Európával beszél.
Az egész elképesztően erőltetettre sikeresedett a lap részéről. Egy évvel ezelőtt még fasisztának állították be Meloni pártját, ma arról írnak, hogy „olyan vezető, akivel Brüsszel és most már Washington is üzletelni tud”.
Donald Trump nem Melonit hívta fel győzelme után, nem Melonit emlegette az elnökválasztási kampány során, és nem Melonit látta vendégül Mar-A-Lagoban, hanem Orbán Viktort.
De a Politiconak több okból is rendkívül nehezére esik elfogadni a valóságot. Az egyik, hogy a magyar kormányfő ellen évek óta progresszív dzsihádot folytat, mert Orbán családpárti, bevándorlásellenes és jobboldali-konzervatív.
A másik ok, hogy Magyarország egy kis közép-európai ország, és az egész progresszív ideológiai radikalizmus, amit a Politico is szolgál, a nyugati liberális demokráciák felsőbbrendűségi tudatára épül.
Hogy ne kelljen megalázniuk magukat azzal, hogy beismerik, Orbán Viktort kellett volna a lista tetejére tenniük, hát odatették Giorgia Melonit. Ennek két oka van.
Az egyik, hogy Meloni jobboldali, konzervatív, Trump ideológiai térfelén politizál, nyugati, az EU egyik nagy országának miniszterelnöke. Már hetekkel korábban jelentek meg cikkek a progresszív sajtóban arról, hogy Meloni lehetne az az európai vezető, aki majd tartja a kapcsolatot Trumppal. És nem véletlenül.
A másik ok ugyanis az, hogy Olaszország a GDP 160 százalékában el van adósodva. Ez az oka, hogy Meloni pártja, az Olasz Testvérek nem tudnak olyan valódi konzervatív politikát folytatni, mint amit egyébként elvártak volna tőle a választóik és a közép-európai konzervatív hírfogyasztók. A Politico szempontjából ez azért érdekes, mert ahogy belpolitikai szinten kordában tartják Meloniékat a hitelezői, úgy Trumppal fenntartott viszony kapcsán is befolyásolhatják az olasz politikát. Még mindig jobb, mint az őket lassan tíz éve kicselező magyar kormányfő.
Ursula von der Leyen, mint a „cselekvők” első embere? Közröhej
A Politico a legbefolyásosabb politikus mellé három csoportba további 27 politikust is rangsorol. Az első csoport a „cselekvőké”, itt tették az élre Ursula von der Leyen az Európai Bizottság régiúj elnökét.
Nehéz értelmezni, miért kapott helyet a cselekvők között, ráadásul az élet. Von der Leyen minden, csak nem cselekvő. Jelenleg az amerikai elnökválasztás eredménye és az előző ciklusban elkövetett baklövései miatt vergődik két tűz között. Ha a demokraták nyertek volna az USA-ban, akkor képes lett volna letagadni az általa elkövetett hibákat.
De mivel Trump győzött, akivel szemben ostoba módon még megjegyzéseket is tett, a bizottsági elnök viszonylagos elszigeteltségben van. Hangzatos semmitmondó nyilatkozatai gyorsan eltűnnek a süllyesztőben, ma ugyanis már nincs ott Von der Leyen mögött az amerikai demokraták politikai súlya. Ma republikánus, jobboldali többség van az USA-ban.
Ez nem csak von der Leyen jelentéktelenségét bizonyítja, hanem azt is, hogy előző ciklusa alatt sem volt több, mint aminek az amerikai demokrata-progresszív hátszél szánta.
Von der Leyen erőszakos migránspárti, háborús és szankciós politikájával saját intézményének hitelét tette tönkre, a tagállamok érdekeinek semmibevételével (ami épp most fog majd visszaütni) helyrehozhatatlan repedéseket okozott az EU egységén. Orbán Viktor vagy Robert Fico nyilatkozatai ezt az egységet sosem fenyegették igazán, mert egy másik nyilatkozattal Brüsszelben ellensúlyozhatták, ha akarták. Azt azonban, hogy az Európai Bizottság tönkre tette a német és európai gazdaságot, hogy bedőlt a migránspárti politika, amely egész Európa jobbratolódását okozza, azt, hogy a háborút, amelynek győzelme érdekében minden eszközt bevetettek a cenzúrától a nyílt hazugságig, akár a világháború kockáztatva, nehéz letagadni.
Zelenszkij már nincs a listán. Ez jelséértékű
Von der Leyen első helyét a listán jobban megérdemelte volna Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Na, nem azért, mert kedveljük. Azért érdemelne vezető helyet a cselekvők között, mert két dolgot tűzheti ki maga elé: az egyik, hogy jövőre alkalmassá tegye országát a békére, a másik, hogy kirobbantsa a világháborút, ami nélkül Ukrajna nem képes legyőzni Oroszországot.
Ezekkel a célokkal nem kell egyetérteni, ez csak azt jelzi, hogy bármilyen utat is válassza az ukrán elnök, cselekvésével egész Európa jövőjét meghatározza. De ő még csak fel sem került a listára.
Ez pedig jelzésértékű. Főleg, hogy António Costa, a maga jelentéktelenségéve, az Európai Tanács elnöki pozíciójával ott van a 8. helyen.
A Politico ezzel jelezte, hogy Zelenszkij ideje lejárt, új szelek fújnak, a háború rendezése pedig az egykor sajtó erejével egekbe magasztalt politikusok eltűnhetnek a süllyesztőbe. Az egyik ilyen pedig Zelenszkij. meg is találták már az utódját: Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője ugyanis felkerült az „álmodók” vagy szabadabb, de talán pontosabb megfogalmazásban „látnokok” csoportjába. Méghozzá rögtön a második helyre.
Rendkívül beszédes, hogy a Politico gyakorlatilag nyíltan hangoztatja, hogy Andrij Jermak lesz az, akinek meg kell nyernie Ukrajna számára a békét. Jermakról érdemes tudni, hogy Ukrajna második leghatalmasabb embere, sőt, egyesek szerint már Zelenszkijnél is nagyobb befolyással rendelkezik.
A Politico szerint Jermak az, aki próbál ajtókat találni Donald Trump felé, egyelőre kevés sikerrel. Szintén próbál nyitni Ukrajna pozícióinak javítása érdekében Kína és India felé.
Az Politico egyetlen pontos meglátása: Friedrich Merz egy felforgató
A harmadik nagy csoport a listán a felforgatók csoportja. Ide azokat a politikusokat teszik általában, akik valamilyen formában felborítják a politikai egyensúlyt. Közöttük lett az első Friedrich Merz, a német ellenzéki CDU elnöke, akinek pártja valószínűleg megnyeri a német előrehozott választást február 23-án.
Merz tényleg felforgató, abban a tekintetben, hogy a német baloldali-liberális kormány összeomlását követően máris megkerülhetetlenné vált, és megváltoztatta a játékszabályokat. De talán azért is rászolgált erre a pozícióra, mert a választások után nehéz döntés elé kerülhet: újra a baloldaliakkal kormányozzon, vagy a hozzá ideológiai értelemben közelebb álló (és részben a CDU-ból kiszakadó) AfD-t tegye meg partnerévé.
Magyar Péter a felforgatók között
Továbbra is nagyon eltúlzottnak véljük a Magyar Péter körüli sajtófelhajtást, a Politico részéről is. Főleg, hogy a Politico meg sem indokolta rendesen, miért tette őt a lista 6. helyére. A célját azonban tudjuk: növelni az európai fősodor befolyása alatt álló magyar ellenzéki politikus esélyeit Orbán Viktorral szemben.
Nehéz ügy, főleg azok után, ahogy Magyar Péter a facebookon reagált arra, hogy felkerült a Politico legbefolyásosabb politikusainak listájára: azzal kezdte erről szóló facebook-posztját, hogy „ebből baj lesz more”. Ez nem azt jelzi, hogy az illető megérett volna bármilyen vezetői tisztségre…
Orbán Viktort nem kedveli a Politico, de még így sem veheti semmibe
Orbán Viktor magyar kormányfő a látnokok csoportjának negyedik helyén szerepel, rögtön Kaja Kallas (az EU új külügyi főképviselője) mögött. Hozzátesszük, Kaja Kallas még Ursula von der Leyennél is jobban elszigetelte magát az USA új vezetésétől, mert nem elég alpári módon beszélt Trumpról a választási kampány során. Most főhet is a feje amiatt, hogyan tudja ellátni munkáját úgy, hogy Trump lett az USA elnöke…
A Politico Orbán Viktorról sok jót nem írt, ezt hiába is várnánk ettől a progresszívek felé végtelenül elfogult laptól.
Az viszont a Politico cikkéből tökéletesen kiolvasható, milyen félelem hajtja a lap szerkesztőségét: Orbán Viktor ma egy kontinenseken átívelő kapcsolatrendszerrel és külpolitikai mozgástérrel bír, és képes összefogni a konzervatív erőket, legyen szó USA-ról, Franciaországról vagy Olaszországról.
A Politico valószínűleg nem vette észre, hogy épp most cáfolta meg az általa is terjesztett, Orbán elszigeteltségéről szóló hazug narratívát…
A teljes lista ide kattintva tekinthető meg.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »