Megszületett a nagy megállapodás, Karácsony Gergely alá is írta

Megszületett a nagy megállapodás, Karácsony Gergely alá is írta

Megkötötte a budapesti bérmegállapodást a fővárosi önkormányzattal két szakszervezti konföderáció és tizenöt ágazati szakszervezet szerdán – közölte a Főpolgármesteri Hivatal.

Közleményük szerint a bérmegállapodást szerdán írt alá Karácsony Gergely főpolgármester a „Budapest-család” dolgozóit reprezentáló szakszervezetekkel. A megállapodás életbe lépésének feltétele a főváros 2025. évi költségvetésének elfogadása, erről december 18-án dönthet a Fővárosi Közgyűlés.

Azt írták, a bérmegállapodást aláíró szakszervezetek nyílt levélben fordulnak a Fővárosi Közgyűlés képviselőihez a város költségvetésének elfogadása érdekében.

A Főpolgármesteri Hivatal közölte: a 2025-re szóló budapesti bérmegállapodás nem kizárólag a keresetek terén tesz vállalásokat és tűz ki célokat, hanem a munkakörülmények, szakszervezeti jogok, munka és magánélet egyensúlyának kérdéseiben is.

A közleményben idézték Karácsony Gergely, aki kiemelte: „a megállapodás a tiszteletről és a megbecsülésről szól. Arról, amivel tartozunk a Budapest-család dolgozóinak”. Bármilyen nehéz pénzügyi helyzetbe is kényszeríti a kormány túladóztatása Budapestet, a béremeléshez jövőre is ragaszkodik a városvezetés – szögezte le.

Karácsony Gergely úgy fogalmazott: „tulajdonképpen egyszerűsödött is a Fővárosi Közgyűlés képviselőinek dolga a jövő heti költségvetési szavazáson, hiszen a döntés immár arról szól, hogy béremelést biztosítanak-e a dolgozóknak, vagy ezt a pénzt inkább a kormánynak akarják utalni. Budapest ma munkaerőhiánnyal küzd több területen, a bérmegállapodás pedig arról az üzenetről szól, hogy megéri Budapestnek dolgozni, Budapest vigyáz a dolgozóira, biztosítjuk a minőségi munkahelyeket számukra, mert Budapest közösség, amelyet a Budapest-család szolgál” – fejtette ki.

Hírdetés

Közölték, a bérmegállapodás egységesen érvényes a fővárosi önkormányzat által fenntartott intézményeknél és a közszolgáltatási szerződéssel bíró többségi tulajdonban lévő cégeinél. A dolgozók bére a megállapodás értelmében a jövő évi várható inflációnál nagyobb mértékben, 8 százalékkal emelkedik.

A főpolgármester és a szakszervezetek megállapodtak abban, hogy 2026-ban és 2027-ben legalább évi 5 százalékos reálbéremelést tartanak indokoltnak.

A megállapodás kitér a munkakörülmények javítására, a munka-magánélet egyensúlyának elősegítésére is, ennek jegyében például ingyenes egészségügyi szűrőprogramokat szerveznek és európai uniós forrásból a főváros a közszolgálatban dolgozók lakhatását is támogatja.

A szakszervezeti jogok erősítése érdekében a fővárosi önkormányzat támogatja, hogy az önkormányzati igazgatás területén kollektív megállapodás jöjjön létre, az általa felügyelt intézmények és tulajdonolt cégek esetében pedig előírja, hogy havonta a cég és intézmény vezetésének találkoznia kell a cégnél működő reprezentatív szakszervezetekkel.

A megállapodás tartalmazza, hogy nem támogatható irány a harmadik országból származó kölcsönzött munkaerő foglalkoztatása a Fővárosi Önkormányzat által működtetett közszolgáltatások esetében. A közlemény szerint „a Budapest-pótlék egységes rendszerének elfogadását követően a fővárosi önkormányzat 2025. június 30-ig kiterjeszti azt az összes intézményre”.

A Főpolgármesteri Hivatal kommünikéje szerint a megállapodás kitér arra is: a kulturális intézményrendszer törvényi átalakítása „azzal a veszéllyel jár, hogy a kormányzati centralizáció eredményeként csökkenhet az önkormányzati intézmények autonómiája és veszélybe kerülhet a dolgozók munkahelye”. Ennek kapcsán az aláírók vállalják, hogy a kerületi önkormányzatokkal együtt igyekeznek egységesen fellépni az esetleges káros hatások megelőzése érdekében – írták.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »