Leghamarabb három hónap múlva szavazunk (Érvénytelenített elnökválasztás)

Leghamarabb három hónap múlva szavazunk (Érvénytelenített elnökválasztás)

Az alkotmánybíróság pénteken egyhangúlag úgy döntött, hogy érvényteleníti az elnökválasztás első fordulójának eredményeit, és az elnökválasztás a nulláról indul, beleértve a választási kampány lebonyolításának programját is.

Az alkotmánybíróság (CCR) bírái péntek délelőtt majdnem öt órán át üléseztek, míg meghozták a döntést azoknak a dokumentumoknak az ismeretében, melyek titkosítását csütörtökön a Legfelsőbb Védelmi Bizottság (CSAT) feloldotta. A SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott információkból kiderül, hogy a független jelölt, Călin Georgescu TikTokon folytatott kampányának finanszírozása összesen egymillió euróba került, és hogy Románia agresszív orosz hibrid támadás célpontjává vált. Csütörtökön és pénteken több kérés is érkezett a CCR-hez, hogy töröljék a választásokat, ezeket elemezte az alkotmánybíróság az új információk tükrében. Az elnökválasztási folyamatot nulláról kezdik újra, a jelölteknek ismét kell jelentkezniük, támogató aláírásokat kell gyűjteniük, át kell esniük a Központi Választási Irodánál az érvényesítési eljáráson, és újabb kampány előzi meg az első fordulót. Becslések szerint leghamarabb három hónap múlva tarthatnak új választást.

 

Indoklás

Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült – mutatott rá az alkotmánybíróság az elnökválasztás érvénytelenítéséről szóló határozatának pénteken este közzétett indoklásában. A dokumentum szerint a bírák megállapították, hogy az elnökválasztási folyamat összes szakaszát a választási törvények megsértése és számos szabálytalanság jellemezte, amelyek torzították a választási versenyt, korlátozták a választás szabadságát, befolyásolták a választási kampány átláthatóságát és tisztaságát, és figyelmen kívül hagyták a kampány finanszírozására vonatkozó jogi előírásokat.

Az alkotmánybíróság szerint az elnökválasztás kapcsán felmerült legnagyobb rendellenességek: a szavazás manipulálása, a jelöltek közötti esélyegyenlőség torzítása a digitális technológiák és a mesterséges intelligencia átláthatatlan és a választási törvényeket sértő felhasználásával, valamint a választási kampány bejelentetlen forrásokból történő finanszírozása. A CCR emlékeztetett, hogy a független jelölt 0 lejes kampányköltségvetésről számolt be az Állandó Választási Hatóságnak, ami ellentmond a belügyminisztériumi belső elhárítási főigazgatósága és a Román Hírszerző Szolgálat jelentésében szereplő adatoknak, melyek szerint Călin Georgescu TikTok-kampányát Bogdan Peşchir pénzelte, és egymillió euróba került.

 

Iohannis marad

Az alkotmánybíróság az elnökválasztási folyamatot érvénytelenítő döntésének indoklásában azt is megfogalmazta, hogy Klaus Iohannis államfő a tisztségében marad, amíg az újonnan megválasztott elnök leteszi az esküt. Az indoklás szerint az államelnök-választás újbóli megszervezésének bonyolultságát és időigényességét figyelembe véve az alkotmánybíróság gyakorlatba ülteti az alaptörvény 83. cikkelyének második bekezdését, miszerint Románia államfője mindaddig hivatalában marad, amíg az újonnan megválasztott államfő leteszi az esküt. Az alkotmánybíróság ezzel megerősítette Klaus Iohannis péntek esti nyilatkozatát, amelyben kijelentette, hogy az új elnök hivatalba lépéséig tisztségben marad.

 

Hírdetés

Korrekt megoldástól az államcsínyig

terjed a politikusok reakciója az alkotmánybíróság döntésére. Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke „az egyetlen korrekt megoldásnak” nevezte a CCR döntését. Rámutatott: ebben a helyzetben nagyon fontos az új parlamenti mandátumok érvényesítése, egy Európa-párti többség kialakítása. Egy Európa-párti kormány kinevezése jó jelzés lenne a gazdasági szféra és a külföldi befektetők irányába is – mondta.

Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) második fordulóba bekerült elnöke ezzel szemben úgy nyilatkozott, a választások második fordulóját meg kellett volna tartani, és a CCR döntésével „lábbal tiporta a demokráciát”. Kijelentette: a döntés hatására összeomlik a gazdaság, ez tönkreteszi a demokráciát és anarchiába sodorja az országot. „Tiszteletben kellett volna tartani a román nép akaratát” – jelentette ki Lasconi, hangsúlyozva, hogy nem lehet semmibe venni 9 millió választópolgár akaratát. „Mélységesen elítélem, ami ma történt” – mondta az USR-elnök, aki szerint a CCR döntése törvénytelen, erkölcstelen és a demokrácia alapját, a szavazást zúzza szét. Közölte, hogy nem adja fel a harcot, továbbra is védelmezni fogja a demokráciát.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje és korábbi elnöke, Nicolae Ciucă Facebook-oldalán azt írta, az alkotmánybíróság döntése példa nélküli a romániai demokrácia történetében, és nehéz próbatétel az ország demokratikus intézményei számára. Hangsúlyozta: ebben a helyzetben higgadtságot, egységet és érettséget kell tanúsítani, és az ország érdekeit, a demokratikus értékek védelmét kell előtérbe helyezni. Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke kifejtette azt is, világosan meg kell magyarázni a döntés okait, hogy ne sérüljön a választási folyamatba vetett bizalom. Aláhúzta: az általa vezetett politikai alakulat „a törvény pártján” áll, támogatja a stabilitás fenntartását, ezért nyugalomra intett, és az agresszív retorika mellőzését kérte.

Kelemen Hunor szerint ebben a helyzetben a legfontosabb, hogy mielőbb összeüljön az újonnan választott parlament, és kormányt kell alakítani, hogy felelősen lehessen irányítani az országot. Az RMDSZ elnöke elmondta: a szövetség tudomásul vette és nem kommentálja az alkotmánybíróság döntését, de az biztos, hogy olyan mértékű bizalomvesztés érzékelhető az állami intézményekkel szemben, hogy több magyarázatra van szükség az elnöki hivatal, a hírszerzés és az ügyészség részéről ahhoz, hogy a társadalom bizalmát vissza lehessen valamelyest állítani. „Annyi kérdés van megválaszolatlanul, hogy fel sem tudjuk sorolni! Hogy jutottunk el idáig? Tudtak-e arról, hogy itt baj van, és ha tudtak, akkor miért nem cselekedtek? Miért nem vonták felelősségre azokat az embereket, akik éveken keresztül fasiszta, vasgárdista propagandát terjesztettek? És itt felelősökre van szükség, másképpen az ország káoszba borul, és egyre inkább kezd hasonlítani egy dél-amerikai banánköztársasághoz” – fogalmazott Kelemen Hunor.

Diana Iovanovici Şoşoacă, az S. O. S. Románia Párt elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke is úgy nyilatkozott, hogy „államcsíny” van folyamatban, utóbbi arra kérte szimpatizánsait, hogy ne vonuljanak ki az utcára, ne engedjenek a provokációnak, mivel a jelenlegi rendszernek a demokrácia szabályai szerint kell megdőlnie.

Nyugalomra intett Anamaria Gavrilă, a Călin Georgescut támogató Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke is, arra kérve híveit, ne alkalmazzanak erőszakot, meggyőződése, hogy végül győznek. „Senki és semmi nem tud megállítani” – írta a politikus.

 

Lábbal tiport demokrácia

A román állam fogta a demokráciát és lábbal tiporta – jelentette ki pénteken Călin Georgescu független államfőjelölt, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot. Videóüzenetében Georgescu „hivatalosított államcsínynek” nevezte az alkotmánybíróság döntését. „A jogállamiság mesterséges kómában van, az igazságszolgáltatást pedig a politikai parancsoknak rendelték alá, így gyakorlatilag elvesztette a lényegét. Ez már nem igazságszolgáltatás. Minden parancsra történik” – fogalmazott. Hozzátette, a demokrácia nem lehet alku tárgya, és a nép hatalma képezi egy demokratikus állam alapját, szuverénnek lenni pedig azt jelenti, hogy tiszteletben tartjuk a másik választását és az általános választójogot.

 

Büntetőeljárást indított

pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban. Az ügyészek annak a gyanúnak a megalapozottságát vizsgálják, hogy a független jelölt kampánya során informatikai bűncselekmények történtek. A DIICOT közleménye szerint a vádhatóság elemezte a Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén ismertetett dokumentumokat, amelyek alapján felmerült az informatikai eszközökkel vagy programokkal végzett jogellenes cselekedetek, informatikai rendszerek működésének megzavarása és informatikai rendszerhez való törvénytelen hozzáférés gyanúja.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »