Fekete hattyú

Fekete hattyú

Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.

pixabay

Megjósolhatatlanul következik be és tömeghatást vált ki, ráadásul csak utólag magyarázható meg, akkor is vitathatóan.

Ez a fekete hattyú.

Egyik példájaként az ikertornyok 2001. szeptember 11-ei lerombolását szokták említeni, ennél kicsit zavarosabb az üzleti világbeli minta: a Google felbukkanása és gyors térhódítása.

Nassim Nichola Taleb líbiai-amerikai közgazdász írt jelentős könyvet a jelenségről, nálunk 2007-ben, majd kibővítve 2010-ben jelent meg.

libri

Ritka, mint a fehér holló minálunk, az angolszász művelődésben a fekete hattyú a jelképe a rendkívül valószínűtlen eseményeknek.

Avagy a legváratlanabb hatás – ezt is szokás a Taleb-könyv alcímeként megemlíteni. Ennyiben a fekete hattyú tartalmasabb, mint a fehér holló, utóbbi ugyanis a legcsekélyebb hatás nélkül is felbukkanhat.

Black Swan' author Nassim Taleb says bitcoin is worth zero

Taleb – cnbc

A magyar belpolitikában eszeveszetten csapdossa szárnyait egy fekete hattyú.

Megjósolhatatlanul tűnt fel az égbolton? Igen. A pedofilbotrány dobta magasba.

Hírdetés

Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.

Megmagyarázását nehezíti, hogy a pedofilbotrány két okozója azóta is luxuskörülmények között él, holott az adófizetőknek hatalmas kárt okoztak.

A pedofil botrány politikai építményeket döntött romokba, s e romok közül emelkedett ki a máig csapkodó fekete hattyú.

Megjósolhatatlanul bukkant fel? Igen, épp azért is, mert a Fidesz világából jön, szélsőbalos ellenfelei NER-lovagként is emlegetik.

Tömeghatást vált ki? Igen, s ebben fölöttébb segít neki nárcizmusa. Visszatekintve számos történelmi figura szenvedett nárcizmusban, olyan is, akinek a nevét nem szabad említeni ebben a taglalatban.

A fekete hattyúk jellegzetessége, hogy hatalmas kárt okoznak.

Hívő tömegükben egyfajta vallásos vonzalmat tudnak kelteni, és ez a bigottság annyira elborítja követőik elméjét, hogy bármi kiderülhet róla, a tömeg vonzódását az nem lohasztja, ellenkezőleg: megerősíti. A tömeg egy része legyint: hazudnak róla. A tömeg másik – nagyobbik – része azonban tudja, hogy igaz: tudja, hogy feleségét, gyermekeit támadta, testvérének széles lehetőségeket nyitott, bulihuligánként viselkedett, más óráját dobta a Dunába, harsogva hőbörgött a platón, és ki tudja még, mi derül ki róla – mindez senkit nem érdekel a már vallásos érzületbe süllyedt hívek bódulatában.

A kockázat kiszámíthatatlan – ez is a Taleb-könyv egyik tétele.

Mert valóban, ahogy már rögzítették: egy szamarat is beszavaznának az elborult elméjűek a parlamentbe, ha arra az adott párt neve lenne aggatva.

Agyhalottak – ezt mondta közvetlen munkatársairól.

Megalázó gesztus.

De a megalázottakat nem érdekli, hiszen „tízmillás” jövedelmet zsebelhetnek be havonta a vezér jóvoltából. Hogy nevetségessé váltak a közvélemény előtt, ez egyre zavaróbb, de ennyit megér a tízmilla.

Ám nemcsak a megélhetési politikusi lét gyakorol benyomást rájuk. Valamennyire ezek az agyhalottak is hatás alatt vannak. Nemcsak kenyéradójukat, hanem bálványukat is látják a fekete hattyúban.

S a bálványimádás abban a szellemi körben magától értetődő. Rajongnak a narcisztikusért.

A fekete hattyú elsüllyedése kikerülhetetlen. Valószínűleg maga is sejti ezt. Újabb és újabb csontvázak esnek ki a szekrényből, és újabb baklövésekbe is belelohol.

Károkozása azonban ma még kiszámíthatatlanul nagy.

A józan társadalom önmaga megerősítésével védekezhet.

Molnár Pál
 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »