Van egy ilyen közhely, hogy nem kell pénz a rendhez. Pedig de, nagyon is kell,
Anyai nagyszüleim kifejezetten szegények voltak. Pl. sose lett pénzük a víz bevezetésére a házukba (Budapest XVI. ker.), ez egyszerűen olyan nagy egyszeri költség lett volna, amit nem engedhettek meg maguknak. Én tulajdonképpen abba a házba születtem, szüleimnek saját lakásuk csak 3 éves koromban lett. Szóval a ház 1978-ban el lett adva, s csak az új tulaj fejlesztette fel a házat modern szintre – ők meg a pénzből venni tudtak egy kisebb lakást, mely már összkomfortos volt.
De csak szimpla szegények voltak, nem nyomorgó szegények. Ez egy hatalmas eltérés. A nyomorgó szegény képtelen tervezni, nem tudja biológiai szükségleteit kielégíteni, mindez olyan lelkiállapotba helyezi, melyben nem tud törődni a környezetével. Aztán erre jön az alkohol és a hasonlók. De ha nem is jön, kialakul egy olyan depressziós érzés, melyben az ember nem is akar törődni semmivel.
Ahol nyomor van, ott szemét van és kosz – egyszerűen ez a természetes következmény.
Amint a nyomor szimpla szegénységgé változik, a helyzet automatikusan javul: az emberek elkezdenek figyelni a környezetükre.
Szófiában rendkívül jól látható ez. Elsősorban persze a cigányok között. Hivatalosan 7 ezer cigány él a városban, a valós becslések szerint inkább 40 ezer (sok cigány nem mondja meg, hogy cigány). Bár Szófiában igazi nagy cigánygettó nincs – ellentétben pl. Plovdivval, ahol Európa legnagyobb cigánygettója működik -, de van 20-25 kisebb méretű, jellemzően pár egymás melletti ház, utcarész.
Íme egy jól jellemző helyzet: ez Szófia negyedik legnagyobb panel lakótelepe, neve „Druzsba”, ebben van egy 3 épületből álló rész, melyben szinte mindenki cigány – azt hiszem, ezek eredetileg munkásszálások voltak, aztán emiatt nagyon olcsón voltak megvehetőek:
Azaz az igénytelenség a nyomor eredménye, s nem fordítva. Lám, még a félanalfabéta szófiai cigány is képes kiemelkedni, ha van valami kilátás előtte.
Pont ahogy a korrupció a szegénység eredménye, s nem a szegénység a korrupció eredménye, ahogy ezt a ballib axióma hirdeti.
Azért választottam ezt a környéket, mert ezen a lakótelepen éltem 1988-1991 között, majd pedig ott dolgoztam 2009-2014 között, szóval elég ismerős környék számomra.
A lakótelep elhelyezkedése Szófián belül (ma már persze nem tisztán panel, van sok új építésű, sokkal jobb minőségű ház is):
Forrás:bircahang.org
Tovább a cikkre »