Ez lenne Trump béketerve: íme, három lehetőség a háború befagyasztásától az „autonóm zónákig”

Ez lenne Trump béketerve: íme, három lehetőség a háború befagyasztásától az „autonóm zónákig”

Ukrajna NATO-tagsága tabu lesz, az oroszok által megszállt területek pedig jó időre Oroszország kezén maradnak. Többek között ez a két pont is benne van Donald Trump megválasztott amerikai elnök béketervében. Legalábbis, ha hihetünk a Reuters tudósításának. Mutatjuk a részleteket!

A Reuters egykor az objektivitás mércéje volt, mára az amerikai sajtónál semmivel sem különb elfogult propagandaügynökségnek számít. Most mégis azért érdemes odafigyelni tudósítására, mert ennél részletesebb becslés Trump terveihez nem áll rendelkezésre. Fontos azonban kiemelni, hogy az ügynökség ismét név nélkül nyilatkozó forrásokra alapoz.

Három koncepció

A stratégia alapja, hogy Oroszországot béketárgyalásokra kényszerítsék a répa és bot logikája alapján. Például megvonnák Ukrajna támogatását, de ha az oroszok hajthatatlanok maradnak, akkor épp ellenkezőleg, növelni fogják Kijev katonai támogatását.

A Reuters forrásai szerint a béketerv sikere Trump, Zelenszkij és Putyin személyes kapcsolatának mozgásterétől függ majd. (Megjegyezzük, Zelenszkij csak azért kapott helyet ebben a felsorolásban, mert politikailag nem vállalható azt mondani, hogy Ukrajna feje felett döntenek a kérdésben. Ettől függetlenül, Ukrajna mozgástere annyira minimális amiatt, hogy teljesen a nyugati, elsősorban amerikai támogatástól függ, hogy ha Washington át akar nyúlni Kijev feje felett, gond nélkül megteheti – a szerk.)

A Reuters szerint három békekoncepció alakult ki Trump környezetében.

A konfliktus befagyasztása

Az egyiket Keith Kellogg nyugalmazott hadseregtábornok dolgozta ki, aki Trump leendő adminisztrációjának Oroszország-Ukrajna-ügyi különmegbízottja lesz.

Kellog terve szerint az ukrajnai konfliktust a jelenlegi arcvonalak mentén fagyasztanák be, és Washington csak akkor szállítana több amerikai fegyvert Kijevnek, ha beleegyezik a béketárgyalásokba. Ugyanakkor Trump jelezné Moszkvának, hogy az USA akár növelheti is támogatását Ukrajna felé, ha Oroszország elutasítja a békekötés lehetőségét.

Hírdetés

Ez a változat azonban tartalmazza azt is, hogy teljesen lekerül a napirendről Ukrajna NATO-tagságának lehetősége.

Ukrajna biztonsági garanciákat kapna az Egyesült Államoktól.

J.D. Vance demilitarizált zónát javasol

J.D. Vance, Trump leendő alelnökének terve szerint Ukrajnában egy kiterjedt demilitarizált zónát hoznának létre, amit jelentősen megerősítenének, hogy megakadályozzák az oroszok esetleges újbóli betörését. Ez a javaslat is levenné a napirendről Kijev NATO-tagságának kérdését. 

Autonóm zónák Ukrajnában

A harmadik tervezet Richard Grennelhez, Trump korábbi hírszerzési főnökéhez, korábbi németországi nagykövethez kötőtik. Grennel javaslata az, hogy Kelet-Ukrajnában „autonóm zónákat” hozzanak létre. Pontosítás azonban nincs.

A harmadik elképzelés szintúgy elutasítja Ukrajna NATO-ba való felvételét. Grennel szerint az USA-nak nem érdeke Ukrajna felvétele a NATO-ba. 

Körkép-vélemény:

Mi azért hozzátesszük, hogy az autonóm zónák koncepciója a részletek ismerete hiányában némiképp rímel a Minszki Egyezményre. Az próbálta meg úgy rendezni az orosz-ukrán konfliktust, hogy autonómiát adott volna az oroszok által akkor még csak részben megszállt két kelet-ukrajnai megyének. Ez az autonómia széles jogköröket adott volna, például megvétózhatták volna Ukrajna NATO-tagságát.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Alex Brandon


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »