Folytatódik a szavazások sorozata Romániában: miután múlt vasárnap az elnökválasztás első fordulóját rendezték, a most következő vasárnapon, december 1-jén a parlament tagjait választjuk meg. Most dől el, hogy ki lesz az a 4 képviselő és 2 szenátor, aki Kovászna megyét képviseli majd a bukaresti parlamentben. Bár a december elsejei voksolás menete nagyjából hasonló a múlt vasárnap lezajlott elnökválasztás lebonyolításához, van néhány fontos különbség, illetve pár változás, ami miatt fontosnak tartjuk a tájékoztatást a parlamenti választásokról.
Hol lehet szavazni?
A leglényegesebb változás, hogy – az elnökválasztástól eltérően, amikor bárhol lehetett szavazni – a parlamenti választáson csak abban a megyében voksolhatunk, ahová a lakcímünk szól. Alapvetően tehát belföldön szavazni lehet:
* az állandó lakcímünkhöz tartozó szavazókörzetben vagy az ideiglenes lakcímünkhöz (flotant) tartozó szavazókörzetben (fontos: azon a településen, ahová a lakcímünk szól, csak a kijelölt szavazókörzetben adhatjuk le voksunkat!)
* a lakcímünk szerinti megyén belül bármelyik más helység bármely szavazókörzetében (fontos: azon a településen, ahová a lakcímünk szól, csak a kijelölt szavazókörzetben adhatjuk le voksunkat!).
A sepsiszentgyörgyi szavazókörzetek listája a www.sepsi.ro honlapon is megtalálható a Választások 2024 menüpont alatt.
Mikor lehet szavazni?
* Belföldön a szavazókörzetek 7 és 21 óra között lesznek nyitva. Amennyiben 21 órakor még mindig vannak olyanok, akik várnak a szavazásra, és még nem éltek szavazati jogukkal, az adott szavazókörzet nyitvatartása meghosszabbítható legfeljebb 23.59-ig.
* A külföldön élő román állampolgárok három napon át (péntek, szombat, vasárnap) szavazhatnak a nagykövetségeken, konzulátusokon vagy kulturális intézeteknél nyitott szavazókörzetekben pótlólagos névjegyzéken.
Hogyan zajlik a szavazás?
Szavazni csak érvényes személyi igazolvánnyal lehet. A választók a személyi igazolványukat bemutatják a szavazókörzet számítógép-kezelőjének. Az igazolvány beolvasása és érvényesítése után a választók a választási iroda tagjaihoz fordulnak. Az adatfelvétel és a választási jegyzék aláírása után a választók megkapják a szavazólapot, amelyen a pártok és a jelöltek neve szerepel.
A szavazás titkos, ezért a kézhez kapott szavazólappal és a pecséttel a választópolgárok a függönnyel elhatárolt szavazófülkébe vonulnak. A választók a VOTAT feliratú bélyegzőt arra a négyzetre nyomják, amelyik a kívánt jelölthöz tartozik. (Figyeljünk arra, hogy a pecsét a négyzet körvonalain belülre kerüljön! Ha több négyzetbe pecsételünk, vagy minden négyzeten kívülre esik a bélyegző nyoma, a voks érvénytelen!)
Ezt követően a szavazólapot úgy kell összehajtani, hogy a szavazókörzet ellenőrző pecsétjét tartalmazó üres oldal kívül maradjon. A szavazólapot az urnába kell helyezni úgy, hogy az ne nyíljon ki. (A szavazólap hibás összehajtása nem teszi érvénytelenné a szavazatot, ha a szavazás titkossága biztosított.)
Fotó: Vargyasi Levente
Mit tegyek, ha lejárt a személyi igazolványom érvényességi ideje?
A lejárt igazolványokat a szavazások napján és az azt megelőző napon is kicserélhetik az érintettek, szombaton 8 és 16, vasárnap pedig 7 és 21 óra között tart majd nyitva a személynyilvántartó osztály Sepsiszentgyörgyön (Dózsa György utca 14. szám).
Mit tegyünk, ha véletlenül rossz helyre ütöttük a pecsétet?
Ha a bélyegzőt hibásan, nem a megfelelő helyre nyomják rá, a választó kérhet egy új szavazólapot, de csak akkor, ha a szavazólapot még nem helyezték az urnába. Ebben az esetben az első szavazólapot érvénytelenítik. Miként lehet mozgóurnát igényelni?
Azok a választópolgárok, akik egészségi állapotuk vagy fogyatékosságuk miatt nem tudnak elmenni a szavazókörzetbe, mozgóurnát kérhetnek. Ezzel a lehetőséggel a belföldön tartózkodó választók élhetnek, például ágyhoz kötöttek, kórházban kezelt személyek, súlyos betegségben szenvedők vagy mozgáskorlátozottak, illetve fogvatartottak.
Akik a választás napján szolgálatot teljesítenek (pl. rendőrök, tűzoltók, ápolók, orvosok stb.), szintén igényelhetnek mozgóurnát. A kéréshez mellékelni kell erről a munkahelyi igazolást.
A mozgóurnát kérő választóknak írásos kérelmet kell benyújtaniuk, amelyet bármely személy továbbíthat, kivéve a jelölteket és a jelöltek másodfokú rokonát (házastárs, rokon, sógor). A kérelmet a választónak saját kezűleg kell aláírnia, és kötelezően tartalmaznia kell a következő adatokat: teljes név; személyi szám; lakcím a személyi igazolvány szerint; cím, ahova a mozgóurnát kérik; a személyi igazolvány száma; telefonszám (utóbbi hiánya nem vezet a kérelem elutasításához).
FONTOS! A mozgóurnára a kérést a szavazás napja előtt kell leadni: a kérelmet a lakcím szerinti szavazókörzetben lehet leadni a választásokat megelőző napon 18 és 20 óra között.
A megyei választási irodákhoz is benyújthatók kérelmek november 29-ig.
A parlamenti választásokhoz a mozgóurnát igénylő kérelemhez csatolni kell azokat a dokumentumokat és orvosi papírokat, amelyek igazolják, hogy a választó nem képes elhagyni az otthonát. Mozgóurnát a 0267 352 552-es vagy a 0735 610 100-as telefonszámon is lehet igényelni, ez esetben házhoz mennek az igénylésért is.
(Az Önkormányzati szemle Sepsiszentgyörgy önkormányzatiának fizetett tájékoztatási rovata.)
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »