Besztercebánya Megye Önkormányzata csütörtökön ülésezett. A képviselők a jövő évi költségvetéssel foglalkoztak, amelynek keretén belül konszolidációs programot hirdettek, de megvitatták az iskolaügy, a megyei oktatás racionalizálásának, konszolidálásának aktuális kérdéseit is.
Az ülésről Ondrej Lunter megyei elnök tájékoztatta a sajtó képviselőit és a nyilvánosságot:
Jövő évi költségvetés
A költségvetéssel kapcsolatban kiemelte, hogy a megye 338 milló euró nagyságú költségvetéssel fog gazdálkodni 2025-ben. A költségvetés kiegyensúlyozott lesz, de egyben szükségszerűen konszolidációs is, mivel a kormány nem tartja be az önkormányzatoknak tett ígéreteit. Spórolniuk kell minden téren, spórolás nélkül nem tudják fedezni a működési költségeiket, a beruházási, fejlesztési aktivitásokról nem is beszélve.
„A költségvetés konszolidálására tett intézkedéseink négy területen mutatkoznak meg, ezek a közigazgatási szolgáltatások, a kulturális szervezeteink, az oktatás és a szociális szolgáltatások területei. Figyelembe véve a lehetőségeinket, a megye az intézkedések eredményeként 13,9 millió eurót spórol meg a következő években,”
mondta a megyeelnök.
Hozzátette, annak érdekében, hogy működésük ne csak a fűtésben és a világításban mutatkozzon meg, határozat született 30 millió eurós kölcsön felvételéről. Az összeget a beruházások és a fejlesztések fedezésére szeretnék használni. Szeretnék, ha a lakosság jobban élne azokon a területeken, ahová kiterjed a megye hatásköre.
Főként az utak karbantarását, az iskolák modernizálását, a közlekedés, a szociális és egészségügyi szolgáltatások területét említette. Hangsúlyozta, hogy az eddigi jó gazdálkodás eredményeképen az adósságuk mértéke nem haladja meg a 30%-ot, ami még mindig távol van a törvény által megengedett 40%-os határtól.
Az oktatás és képzés regionális stratégiája a 2025-2027-es időszakra
Az ülés másik fontos pontja az iskolai campusok kialakítása volt. A megyeelnök több pontban sorolta fel az intézkedések kiváltó okait és várható hatását a megyei oktatásra:
– az intézkedések adminisztratív jellegűek, amelyekkel a megye reagálni kíván az iskolaügyi minisztérium felhívására: „Bársonyos forradalmat az oktatásban!”. A cél, hogy erős, anyagilag egészséges, biztonságos és minőségi iskolák alakuljanak ki – a 21. század iskolái. A jóváhagyott változások az elnök szerint semmilyen negatív változást nem hoznak a diákok életében.
– egyetlen iskola nem lesz megszüntetve, minden diák ott folytatja a tanulmányait, amely iskolára, szakra jelentkezett
– az iskolák és az osztályok megmaradnak az eredeti helyükön
– a végzős diákok ugyanolyan bizonyítványt kapnak, mint eddig. Amennyiben a kialakított campus tagja gimnázium és szakközépiskola is lesz, ez két szervezeti egységként lesz kezelve, ahol a gimnazisták bizonyítványára az lesz ráírva, hogy GIMNÁZIUM – egy iskola sem fog veszíteni a jó hírén.
– minden járásban megmarad a diáklétszám
– minden változás a jövőben csak a közgyűlés jóváhagyásával történhet. A régióknak meg lesz hagyva a döntés joga.
„Az előkészítés során igyekeztünk minden felsorolt alapelvet betartani, így ma közösen jóváhagytunk 16 campus kialakítását, amelyekben 29 középiskolánk egyesül. A következő iskolaévben így a megye 41 középiskolának lesz a fenntartója és nem 57-nek. Szeretném hangsúlyozni, hogy széleskörű diszkúziónak, közös eredménynek tartom, hogy egy iskolát sem fogunk megszüntetni”
– hangsúlyozta Ondrej Lunter a sajtótájékoztató végén.
Mede Géza
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »