A Felvidéken tizenkilenc éve működő Regnum Marianum Akadémia novemberi előadására, a szőgyéni Könyvtár és Galéria előadótermében várta vendégeit a rendezvény házigazdája, dr. Farkas Zsolt esperes-plébános, aki Méri Bulcsú, fiatal történelemkutató könyvének bemutatójára hívta meg a szerzőt és az érdeklődő közönséget.
Az akadémia szervezője a kezdetektől napjainkig Farkas Zsolt atya, aki jelenleg a szőgyéni és bényi egyházközségek lelki vezetője és Kétyen is szolgál, a Jópásztor Alapítvány elnöke, a Pázmaneum Társulás elnökségi tagja és a ministráns pasztoráció elhivatott szervezője.
November utolsó péntek estéjén, Farkas Zsolt atya köszöntötte vendégét, a 17 éves történelemkutatót, a szőgyéni Méri Bulcsút, aki jelenleg az esztergomi Szent Erzsébet Gimnázium tanulója.
Az előadás, főleg a II. világháborúban és a párkányi régió térségben történt harcok iránt érdeklődőket szólította meg, de érkeztek vendégek szép számmal a környékbeli helységekből és a határon túlról is.
A közelmúltban napvilágot látott könyv „A Südwind hadművelet – Páncélosok ellentámadásban a Garam-mentén 1945. február 17 – 24.” című könyv bemutatója kapcsán Zsolt atya elmondta,
hogy a történelmi események mindig is befolyásolták a közösségek életét és személyesen érintették a családokat.
Elmondta, hogy középiskolás korában maga is kutatott a II. világháborúban történt események után, bár abban az időben nem volt ilyen fejlett a technika, ezért személyesen kereste fel a túlélőket, és magnóra vette, lejegyezte vallomásaikat. Mindez mellett a mai napig érdeklődik a történelem ezen időszaka iránt.
Méri Bulcsú, a könyv szerzője, már alapiskolás korában a világhálón egy csatornát működtetett, a „Világháborúkról a töriórán túl” címen, amikor rövidfilmekben mutatott be mozzanatokat a második világháborús eseményekről, személyekről és a haditechnikáról.
Ezt követően kezdett behatóan kutatni a Südwind hadművelet után, mely a térséget, faluját és a Szőgyénnel szomszédos településeket is érinti és megszületett a Südwind hadműveletről szóló film első része.
A területi érintettség és a téma feldolgozatlansága tovább ösztönözte, így széleskörű kutatásokat folytatott, melynek nyomán napvilágot látott a könyv, melyet bemutatott az érdeklődő közönségnek.
Filmvetítéssel részletesen szemléltette az utolsó sikeres német hadművelet mozzanatait, fényképekkel és korabeli térképekkel alátámasztva, és a feltett kérdésekre is szívesen válaszolt.
Az est folyamán Zsolt atya elmondta, hogy 2022-ben a plébánia kertjében, német katonák sírjára bukkantak az eperjesi Sapex cég munkatársai, akiknek bényi helytörténészek segítettek a sírok feltárásban. A több napon át tartó ásatások során 33 német katona földi maradványát találták meg, akik 1945. február második felében, a térségen átvonuló Südwind hadművelet idején veszítették életüket. A katonák földi maradványai a vágfalvai katonatemetőben nyertek végtisztességet a tavalyi évben, amikor a szertartáson Farkas Zsolt atya is részt vett.
Méri Bulcsú elmondása szerint, szabadideje ötven százalékát szenteli a kutatómunkának. A háborús témával kapcsolatos történelmi előadásokra jár, levéltárakban is kutat, és még mindig talál feltáratlan részeket a Südwind hadműveletről.
Elmondta – amit a könyvben is kiemelt – hogy kutatómunkája és könyve, sem a fasiszta, sem a kommunista ideológiát nem támogatja, és azt személy szerint határozottan elítéli a két ideológia által elkövetett atrocitásokkal egyetemben.
Zsolt atya köszönetet mondott a résztvevőknek és a fiatal szerzőnek, és köszönete jeléül egy ifjúsági Bibliát ajándékozott a számára. Méri Szabolcs, a község polgármestere ugyancsak kifejezte köszönetét és további sok sikert kívánva nyújtotta át az önkormányzat ajándékát.
A helyszínen könyvvásárlára és dedikálásra is sor került.
Berényi Kornélia/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »