Blanár elutasítja a korábbi külügyminiszterek kritikáját

Blanár elutasítja a korábbi külügyminiszterek kritikáját

Blanár elutasítja a korábbi külügyminiszterek kritikáját Tilajcsík Dóra2024. 11. 29., p – 19:01

A külügyminiszter, Juraj Blanár (Smer) elutasítja azokat a feltételezéseket, melyek szerint a kormány saját céljai elérésére próbálja felhasználni a szlovák diplomáciát. 

Juraj Blanár elmondása szerint megalapozatlan vádak viharában találta magát, amelyek alapja a manipuláció. A szlovák diplomácia vezetője elutasítja, hogy öncenzúrára kényszerítik a szaktárca alkalmazottait.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

A szlovák diplomácia vezetője, Juraj Blanár (Smer) az ország történetének legnagyobb tisztogatásába kezdett. A szaktárca egykori vezetője, Ivan Korčok (PS) úgy véli, ez része a kormány tervének. Elmondása szerint Robert Fico attól sem riad vissza, hogy teljes nemzetközi izolációba taszítsa az országot, ha azt felhasználhatja a belpolitikai céljai elérésére. 

A külügyi tárca jelenlegi vezetője, Juraj Blanár a napokban tömeges elbocsátásba kezdett. Blanár a kormány konszolidációjával indokolta a szervezeti struktúra átalakítását, alig néhány hónappal a kirúgások előtt azonban felvételi hullám indult a minisztériumban. Az elbocsátott diplomaták listáján pedig számos olyan név szerepel, akik korábban kritikát fogalmaztak meg a hazai diplomácia helyzetével kapcsolatban.

Azt mondták nekünk, hogy a hét végéig pakoljunk össze, és ne mutatkozzunk többé

– írta le elbocsátásnak körülményeit az egyik érintett.

A döntést, valamint a végrehajtás módját két volt külügyminiszter, Ivan Korčok és Miroslav Wlachovský is élesen bírálta.

A listán olyan nevek szerepeltek, amik zavarba hoztak, mivel ismerem a munkájuk minőségét, és tudom, hogy a legjobbak közé tartoznak

– jelentette ki Wlachovský.

Hírdetés

Ivan Korčok még utódjánál is kritikusabban fogalmazott.

Nyilvánvaló, hogy Blanár miniszter úr azt a feladatot kapta, hogy rendet tegyen, megtisztítsa a szlovák diplomáciát a kényelmetlen emberektől, megtörje a szakmaiságot. Az eredmény pedig frusztráció és számos tehetséges ember távozása

– közölte Korčok, aki szerint 1989 óta még soha nem fordult ekkorát az ország külpolitikai irányultsága, mint Robert Fico negyedik kormánya idején. A kabinet ugyanis a belpolitikai célok elérésére használja fel a diplomáciát. Korčok szerint Ficóék úgy próbálnak politikai pontokat szerezni, hogy kiaknázzák a lakosok természetes félelmét, ezzel pedig egyúttal a társadalmi ellentéteket is tovább mélyítik.

Az egykori karrierdiplomata úgy látja, volt kollégái mostanra teljes izolációban élnek, nem kommunikálnak egymással, de a nagyközönséggel sem, mert attól tartanak, hogy a kormány által hangoztatott „értékektől” való eltérés azonnali kirúgáshoz vezethet.

Tomáš Valášek (PS) képviselő szerint Blanár új szervezeti szabályozást léptett érvénybe.

A kormány mélyreható ellenőrzéseket küld a politikailag kellemetlen nagyköveteknek. Mindent felforgatnak a követségeken, hogy találjanak bármilyen szabálytalanságot. Másokat a lehető legalacsonyabb beosztásba helyeznek át, messze a tapasztalati szintjük alatt, hogy maguktól távozzanak

– magyarázta Valášek.

Ivan Korčok egyúttal azt üzente egykori kollégáinak, ne tegyenek eleget az elvárt öncenzúrának.

A négy égtáj felé történő politizálás következménye, hogy Magyarországhoz és Oroszországhoz közeledünk, Lengyelország és Csehország azonban elfordul tőlünk 

– mutatott rá Korčok, aki szerint mostanra már az államfő, Peter Pellegrini és Robert Fico kormánya között sincs összhang az ország külpolitikai irányultságát illetően.

Ivan Korčok Robert Fico tervezett moszkvai látogatása mellett sem ment el szó nélkül. A volt külügyminiszter elmondása szerint a kormányfő gyakorlatilag meghívatta magát Oroszországba. Korčokot nem csak az utazás lehetséges következményei aggasztják, szégyenteljesnek nevezte, hogy Szlovákia lakosainak azt kell majd néznie, hogy a miniszterelnök az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal és belarusz kollégájával, Aljakszandr Lukasenkával mulatja az időt.

Néhányan nyugdíjba mentek, mások közös megegyezés után távoztak, így a felmondások valójában csak 20 embert érintettek. Ezt személy szerint nagyon sajnálom

– közölte Blanár, aki kitart amellett az állítás mellett, hogy az elbocsátások hátterében a kormány konszolidációja áll. A külügyi tárca vezetője azt hangsúlyozta, a kabinet tiszteli minden olyan diplomata munkáját, aki hivatásszerűen teszi a dolgát és Szlovákia jó hírét terjeszti a világban.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »