Az ellenzéki PS szerint a Robert Fico vezette szlovák kormány fel akarja számolni a külügyminisztériumi diplomáciai szakszolgálatot. Ivan Korčok, a párt legfrissebb igazolása, volt külügyminiszter kijelentette, a külpolitika csupán eszköz lett a kormány belpolitikai céljainak eléréséhez, a cél, hogy félelmet tápláljon az emberekbe és megossza a társadalmat.
Korčok Tomáš Valášek parlamenti képviselővel tartott sajtótájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy tapasztalt diplomatákat bocsátanak el a külügyminisztériumból.
„A külügyminisztérium egyértelmű célja felszámolni, szó szerint eltakarítani a diplomáciai szakszolgálatot, hogy ne zavarja a kormányt belpolitikájának végrehajtásában. Hogy a külpolitika a riogatás és a háborús félelemkeltés szócsöve legyen”
jelentette ki Korčok.
Szerinte a Juraj Blanár által vezetett külügyminisztériumban félelem uralkodott el az indokolatlan „kirúgások” miatt, a diplomaták már nem mernek egymással sem beszélni, megszűnt a kritikai párbeszéd, és amatőr módon irányítják a tárcát.
Korčok úgy véli, hogy a legnagyobb külpolitikai átalakulás megy végbe 1998 óta.
„Jóban vagyunk az orosz agresszorral és Magyarországgal, annál kevésbé Csehországgal és Lengyelországgal. Tönkretettük a V4-et és a slavkovi hármas együttműködést. Ezért Juraj Blanár (Smer-SD) külügyminiszter a felelős”
tette hozzá.
Körkép-vélemény:
Érdemes megjegyezni, hogy Korčok híres a magyarfóbiájáról országon belül is kívül is, Lengyelországgal pedig csak azóta nincs gondja, hogy Donald Tusk került hatalomra. Míg a PiS kormányzott, a lengyelekkel való jó kapcsolat megőrzése sem volt túl fontos számára. A V4-es együttműködés akkor bomlott meg, mikor Csehország és Lengyelország az orosz-ukrán háború folytatása mellett foglalt állást és az épp hatalmon lévő szlovák kormányok is az ukránok fegyverekkel való támogatását szorgalmazták és cselekedték. Magyarország a másik oldalon a béke mellett foglalt állást, ami éket vert az országok akkori vezetői közé. Robert Ficoék kormányrakerülésével 3-1-ről 2-2-re módosultak az erőviszonyok, de láthatólag egyelőre nem fűzik szorosabbra a kapcsolatokat.
Jelenleg a V4 kerékkötője nem Juraj Blanár, hanem Fiala és Tusk. Ez utóbbi kormányra kerülése óta már megpróbálta feléleszteni a weimari háromszöget (Németország, Franciaország, Lengyelország), hogy kiváltsa a V4-es együttműködést, de egyelőre nem járt sikerrel. A V4-e újraéledésére így valószínűleg a háború végéig várni kell.
A másik oldalon a slavkovi hármak együttműködése Korčok szavaival ellentétben virágozik. A magyar-szlovák-osztrák hármas közös nevezőn van többek között az illegális migráció és az energiabiztonság kapcsán is.
Valášek az új szervezeti felépítésre és a személy változásokra hívta fel a figyelmet a külügyben.
„A politikailag kényelmetlen nagykövetekre átfogó ellenőrzést küld a kormány, mindent felforgatnak a nagykövetségeken, hogy valami hibát találjanak. Másokat alacsonyabb pozícióba helyeznek át, hogy maguk távozzanak. És a konszolidációt is a ‘kirúgásokra’ használta fel Blanár”
mondta a parlamenti képviselő, majd hozzátette, 47 emberről van szó. Viszont hivatalba lépése óta a miniszter már 146 új embert vett fel.
„Ha takarékoskodni akarna, elég lett volna kevesebb embert felvenni, hiszen rég tudtak a konszolidációról”
mondta.
Az EU felszámolná külügyi diplomatahálózata egy részét
Valášek rámutatott, hogy most nem az újonnan felvett embereket küldik el, hanem az évtizedek óta ott dolgozókat, akiknek lelépőt kell fizetni.
„Mindennek nem a takarékoskodás a célja, hanem a tapasztalt munkatársak lecserélése a sajátjaikra”
szögezte le.
Körkép-vélemény:
Ismét kénytelenek vagyunk felhívni a figyelmet arra, hogy épp az Ivan Korčokék által nagyrabecsült Donald Tusk lengyel kormánya volt az, aki megválasztása után több mint 50 nagykövetet akart meneszteni, hogy sajátjaira cserélje le őket. Ráadásul mindezt az államfő megkerülésével próbálta elérni.
Korčok 2020-as külügyminiszteri kinevezése óta a szlovák külképviseletek meghatározó iránya nyugati-atlantista, amerikabarát. Robert Fico hatalomrakerüléséért a szlovák külpolitika alapvetően háborúpárti volt. Az ezt a vonalat követő diplomaták lecserélése nélkül a jelenlegi szlovák külpolitika céljai nehezen érhetők el. Korčoknak nyilván ez is a célja.
Korčok felszólította a diplomatákat, hogy ne az öncenzúrát válasszák, és a tényeknek megfelelően tájékoztassák feletteseiket és az ország vezetését.
Körkép.sk
Nyitókép: SITA/Tomáš Susko
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »