Nincs még programja hétvégére? Kultúréhség gyötri már a hét közepén? Szeretne látni valami érdekeset, izgalmasat és okulna is közben? Látogasson el hozzánk a Gömör-Kishonti Múzeumba, s mindezeknek garantáltan eleget téve szép és színes élményben lehet része.
Üdvözlöm Önöket virtuális Múzeum Presszónkban, ahol ezúttal egy kávényi terjedelemben a Gömör-Kishonti Múzeum saját készítésű kiállításáról, a Gubakészítés hagyománya Gömör-Kishontban című tárlatról s az ahhoz tartozó gazdag kísérőrendezvény-kínálatról számolok be Önöknek.
A gubakészítést bemutató kiállítás megnyitójára szeptember 12-én, 16 órai kezdettel került sor a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermében, a téma iránt érdeklődő közönség, a szakmabeliek, a meghívott kedves vendégek, a sajtó képviselőinek, valamint a klenóci Ján Fottának a jelenlétében, aki az országban élő utolsó, a juhgyapjú kézi feldolgozásával és gubakészítéssel foglalkozó mesterembere.
A kiállítást, mely december 31-ig tekinthető meg, számos kísérőprogram gazdagítja, köztük előadások illetve különböző, iskoláscsoportok számára összeállított alkotóműhelyek/kézművesfoglalkozások is.
A tárlatot az elmúlt hónapokban szép számban látogatták az érdeklődők, s ez az érdeklődés nem kis részben a tárlat interaktivitásának, Ján Fotta kísérőprogramokba történő bevonásának, a kreatív kézművesfoglalkozásoknak és rendhagyó tanítási óráknak volt köszönhető, melyek során kicsik és nagyobbak egyaránt betekinthettek a juhgyapjú feldolgozásának világába és rejtelmeibe.
A gazdag és izgalmas programsorozat október 14-ével vette kezdetét, amikor is az óvodásoknak, valamint általános és középiskolásoknak szánt „Mi is az a guba?“ címre hallgató rendhagyó és interaktív tanítási óra keretében bemutatásra került a gubakészítés csaknem teljesen elfeledett mestersége.
A három ismétlést is megért foglalkozás (október 18, november 14) egy többrétegű tanóra, mely során a diákok előbb tárlatvezetésben részesültek, majd kipróbálhatták a gubakészítés eszközeit is, valamint feladatlapok kérdésein mérhették le megszerzett tudásukat, hogy aztán speciális dobókockák és kirakósok segítségével mélyítsék el azokat az ismereteket.
Mindezen jól elvégzett feladatok elismeréseként pedig a múzeum „óvóbácsija“ gitárján egy speciálisan az adott eseményre írott dalát is előadta.
A programok sorában a következő, megannyi érdeklődőt vonzó programpont az Igy készül a guba címre hallgató foglalkozás volt, melynek keretében az utolsó gubakészítő mester, Ján Fotta személyesen mutatta be a kíváncsi nebulóknak tudása alapjait. A diákok szembesülhettek vele, milyen sokrétű, precizitást és nem kevés fáradtságot igénylő ez a kihalóban lévő különleges mesterség.
A gyerekek maguk is kipróbálhatták e munkafolyamatot, s megannyi élménnyel gazdagodva tanulhattak ismét valami újat. A meghirdetett (összesen 4) időpontok mindegyike megtelt.
S hogy mi az, ami még hátra van? A gyermekes családok immáron szokásos hétvégi kézműveskedése! November 30-án a közelgő tél jegyében elkészíthetik (filcből) az idény első díszes hópelyheit, majd december 14-én, akkor már a karácsony bűvöletében hagyományos karácsonyi díszeket alkothatnak, mégpedig nemezelési technikával.
Szeretettel várjuk Önöket a Gömör-Kishonti Múzeumba!
Kerepesi Igor
Képek: a Gömör-Kishonti Múzeum tulajdonából
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »