Vigyük tovább az égő fáklyát

Vigyük tovább az égő fáklyát

A Csemadok Ipolysági Alapszervezete megalakulásának 75. évfordulójára emlékeztek november 25-én kora este a volt Csemadok székházban.  Mint elhangzott, az elmúlt háromnegyed évszázadban a társadalmunk sok változáson ment át, azonban a Csemadok továbbra is fáklyavivő a közösségeinkben.

„Amikor a Csemadokban ünneplünk, akkor mindazokat ünnepeljük, akik a hetvenöt év során, szabadidejüket, energiájukat feláldozva az ipolysági magyar kultúra éltetéséért tevékenykedtek, néha kockázatot is vállalva” – mondta nyitóbeszédében az egykori Csemadok ház előtt Pálinkás Tibor, a Csemadok Ipolysági Alapszervezetének elnöke.

A Csemadok ünnepen kicsit magunkat is ünnepeljük, mindazokat, akik tovább visszük a fáklyát – tette hozzá.

Az ünnepi est a ház falán 1999-ben, a Csemadok megalakulásának ötvenedik évfordulója alkalmából felállított emléktábla megkoszorúzásával folytatódott.

 

Máté Nikolett szaval (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

 

A ház nagytermében, melyet jelenleg a helyi nyugdíjas klub használ, a Csemadok elnök történelmi visszatekintésében elevenítette fel a helyi alapszervezet legfőbb mozzanatait.

Mint elmondta, a Csemadok ház már a szervezet megalakulása előtt is részben a kultúrát szolgálta. Az Iparos Egylet építette az ingatlant, amely számos kulturális rendezvénynek adott otthont. A helyi alapszervezet 1949. november 13-án jött létre.

 

A Kincskereső zenekar tagjai (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

 

Az elkövetkező két évtizedben nagy hírnévre tett szert az alapszervezet a műkedvelő színjátszóinak köszönhetően. Az esztrádműsorokhoz és  a színházi előadásokhoz a díszletet jeles, a későbbiekben országos hírnevet szerző képzőművészek, Porokny Lajos és Zábrády Károly készítették.

A stafétabotot az 1963-ban a gimnázium berkein belül Vass Ottó vezetésével megalakult József Attila Irodalmi Színpad vette át, amelynek védnöke a Csemadok volt.

Hírdetés

A hetvenes és nyolcvanas években a Honti Hangok énekkar emelkedett ki. E hagyomány méltó utódja a napjainkban is működő Musica Aurea Vegyeskar Béres Gábor vezetésével. Ugyancsak a helyi Csemadok alatt működött a Bodonyi András vezette Kincskereső zenekar, amely fellépéseivel a népi kultúra mellett az irodalmi hagyományokat is népszerűsítette.

 

Fehérváry Flóra (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

 

Az alapszervezet mellett nem csupán művészeti formációk alakultak, a Csáky Károly vezette Honti Közművelődési Klub a helyi értékekre fókuszált. A klubnak jelentős szerepe volt a Honti Múzeum és Galéria Baráti Körének létrejöttében, illetve a múzeum és a galéria megalapításában is.

A Csemadok égisze alatt szerveződtek meg az Ipoly menti városban az első bejárós napközis táborok. A néptánc oktatás hagyományához nagymértékben hozzájárultak a szervezet által életre hívott táncházak.

 

A köszönőlevelek átadása (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

 

„A rendszerváltást követően a magyar szervezetek sorra alakultak meg a városban. Így a Csemadok ma már nem az egyetlen, ám továbbra is fontos szervezete a közösségünknek. Ne hagyjuk kialudni, vigyük tovább a jövőbe az égő fáklyát, a Csemadokot” – zárta ünnepi beszédét Pálinkás Tibor.

Az ünnepi esten fellépett a Musica Aurea Vegyeskar, az egykori Kincskereső zenekarból Jámbor Mónika, Koncz József, Dudás Tibor. Csákvári Bence, Máté Nikolett és Fehérváry Flóra szavalataikkal színesítették az estét.

 

Musica Aurea Vegyeskar (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

 

A jubileum  alkalmából köszönőleveleket adtak át a Csemadok jelenlegi aktív tagjainak, valamint az egykor tevénykedő tagoknak, sajnos sokuk in memoriam kapták meg az elismerést. Az est kötetlen baráti beszélgetéssel ért véget.

A szervezet az elmúlt esztendőben részben fiatalította a tagságot, ugyanakkor a vezetőségben is személycserékre került sor. Erről ITT írtunk bővebben.

 

Pálinkás Tibor, az alapszervezet elnöke (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »