November 8-án Hangonyi pálos délután címmel minikonferenciát rendeztek az Ózdtól 9 kilométerre nyugatra, Miskolctól 55 kilométerre észak-északnyugatra fekvő Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen, Hangonyban, ahol a környéki erdők mélyén a középkorban pálos szerzetesek éltek.
Elsőként Sudár Annamária, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) munkatársa, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) kulturális menedzsere ismertetőjét hallhatták a konferencia résztvevői a pálos szerzetesrend történetéről.
Sudár Annamária előadásában kiemelte, hogy abban a bő száz esztendőben, amelyben Hangonyban is jelen voltak a fehér barátok, a pálos rend töretlenül fejlődött, egészen 1526-ig, amikor a mohácsi csatát követően a törökök feldúlták a generális perjel székhelyét, a rend középpontját, Budaszentlőrincet is.
Sudár Annamária előadásában kitért az 1786-os feloszlatás utáni csaknem másfél száz évre is, illetve az 1934-es újraindulásra, valamint a rend 1950-es, kommunisták általi feloszlatására is.
Mórocz Viktor, a Balatonszemesi Pálos Örökség projektvezetője a minikonferencián bemutatta, hogyan kezdték meg annak a középkori pálos kolostornak a feltárását, amelyről a kezdetekben még azt sem tudták, hogy hol volt az erdőben pontosan: 2022 júliusának első felében indult el az akkor két hétig tartó munka a balatonszemesi Mindszent pálos kolostornál, amelyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Régészettudományi Intézetének hallgatói végeztek Végh András (1964–2024) tanszékvezető egyetemi docens vezetésével. Ma már emlékhely fogadja a Barát-dűlőbe érkezőket. Mórocz Viktor előadásából az is kiderült, hogy megsokszorozódott az egykori kolostorhelyszín látogatottsága. A továbbra is folytatódó feltárás egyik eredményeként az előadó a távlatokról, tervekről is beszélt, melyek középpontjában az egykori kolostorhelyszín mellett tervezett kilátó szerepel.
Pető Zsuzsa és Látos Tamás, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai a hangonyi pálos kolostor helyszínén végzett eddigi kutatásaik eredményeit osztották meg az érdeklődőkkel közös előadásukban. Ismertették: a reménybeli ásatásokat előkészítő korszerű technológia segítségével mérték fel és pontosították az egykori kolostor helyét. A felmérések adta információk segítenek abban, hogy a jövőbeni régészeti feltárások minél kevesebb környezeti rombolással járjanak.
Az előadások után Puskás Antal OSPPE pálos tartományfőnök szentmisét mutatott be a hangonyi katolikus templomban.
Ezt követően a település lakói vendégül látták az előadókat és a rend küldöttségét a helyi termékeket és a hagyományokat is bemutató Hangonyi Pizzériában, ahol az esti beszélgetésben a kolostor feltárásának lehetőségeiről is szó esett. Az est zárásaként a helyi gasztronómia büszkeségét, a „hangonyi begyerőt” is megkóstolhatták a jelenlévők.
Sudár Annamária beszámolója teljes terjedelmében ITT olvasható.
Forrás: Pálosrend.hu
Fotó: Hadikfalvi Farkas István; Szentirmay Tamás
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »