A balassagyarmati Magyar Nemzeti Múzeum – Palóc Múzeum műtárgya ezen a héten a szánkó. Egykor nem csupán gyermekek szórakozását szolgálta, hanem igen fontos szállítóeszköz is volt a Palócföld településein.
Mint az intézmény közösségi oldalán olvasható, a hét műtárgyaként bemutatott szánkót Diósjenőn használták, innen érkezett a MNM – Palóc Múzeum néprajzi gyűjteményébe.
„A tél beköszöntével a parasztság mindennapjai is jelentősen megváltoztak. Mint tudjuk, a paraszti világban mindennek megvolt a maga menete. A férfiak téli munkája, az állatok ellátásán kívül, legfőképp a meleg ház biztosítása volt” – olvasható a tájékoztató bejegyzésben.
Régen a havas teleken a magasabb, erdős tájakon nem boldogulhattak szánok nélkül az emberek. Ám elődeink nem csak hóban használták ezt az eszközt. A hótakaró nélküli kedvezőtlen időjárási viszonyok mellett a sáros, eső áztatta talajon is remekül siklott az eszköz.
A füvön, tarlón szánkóval vontatták a földből kiszedett, kiásott őszi terményeket, a tüzelésre szánt faanyagot. Az ilyen időjárási viszonyok hasznosabbak voltak a szekérnél is. A szán(kó) az emberiség egyik legrégibb szállítóeszköze – fogalmaz a közlemény.
A múzeum néprajzi gyűjteményében lévő műtárgy egy 240 cm hosszú, 82,5 cm magas, 80 cm széles gyalogszánkó. Kora eléri a száz évet. A szállítóeszközt keményfából otthon csapolták és a múlt század közepéig facsúsztatásra használták. Ha kellett, ezzel vitték télen haza a szérűről a szénát, zsákokban a gabonát a malomba őröltetni, s ha nem volt rá szükség, a fészerben tartották.
A balassagyarmati MNM – Palóc Múzeum megalapítása óta törekszik a Palócföld néprajzának, népi hagyományainak a bemutatására.
Az 1914-ben átadott múzeumpalota hátsó udvarán Magyarországon elsőként az 1930-as években hozták létre az első szabadtéri múzeumot.
A skanzen a vidék szakrális kisemlékekkel tarkított építészetét vázolja fel, bemutatva a kor palóc életkörülményeit.
A MNM – Palóc Múzeum közösségi oldala ITT érhető el. Az intézmény állandó tárlatáról az alábbi cikkünben számoltunk be. Idén emlékezünk a múzeumot megalapozó Nagy Iván születésének kétszázadik évfordulójára. Ehhez kapcsolódóan november elején konferenciát szerveztek, valamint időszaki tárlatot nyitottak a tiszteletére.
Pásztor Péter/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »