Hagyományok és értékek őrzése barsbaracskai módon

Hagyományok és értékek őrzése barsbaracskai módon

Szombaton második alkalommal szervezik meg a Hagyományok őszi fesztiválját a barsbaracskai Kelecsényi-kastélyban. A hagyományőrző rendezvény egyben a Csemadok helyi alapszervezetének ünnepe is lesz.

Hagyományteremtő szándékkal tavaly ősszel szerveztük meg első alkalommal a Hagyományok őszi fesztiválját. Az első évad nagy sikerére alapozva fogtunk neki a folytatásnak” – kezdte Wurczer Péter, Barsbaracska polgármestere.

Hozzátette, a rendezvény keretei között ünneplik meg a Csemadok Barsbaracskai Alapszervezete megalapításának 75. évfordulóját.

 A november 23-án, szombaton 14 órakor kezdődő fesztivál igen színes programmal várja az érdeklődőket. Fellép a nemeshodosi Megmaradásunkért Kultúrcsoport, majd Kálmán Imre Marica grófnő című operettjének a feldolgozását mutatják be neves művészek. Kísérőrendezvényként a Csemadok több évtizedes munkáját felölelő fényképkiállítással készülnek. Emellett kézimunkákat felvonultató tárlat is megtekinthető lesz a délután folyamán.

A fesztiválon nem csupán a kulturális hagyományaink, értékeink jelennek meg, hagyományos ételeket is kóstolhatnak a résztvevők. Mint a polgármester elmondta, elsősorban különféle őszi ételekkel készülnek, sütőtök-különlegességek, tésztafélék, töltött káposzta, valamint finom borok kerültek az asztalra.

A Hagyományos őszi fesztivált a jubiláló Csemadok-alapszervezet a Barakcha – Barsbaracska Polgári Társulással karöltve szervezi meg. Ez utóbbi civil szervezet főleg a község helytörténetével, azon belül a Kelecsényi-hagyaték megőrzésével, népszerűsítésével foglalkozik.

Wurczer Péter hangsúlyozta, hogy „mindkét szervezet aktív, közösségépítő és értékőrző tevékenységet folytat a faluban. Számos rendezvényt szerveznek közös összefogással”.

Hírdetés

 Krčmár Zsuzsanna, a Csemadok Barsbaracskai Alapszervezetének elnöke a Felvidék.má-nak elmondta: a helyi szervezet az elmúlt évtizedekben számos művészeti formációt is működtetett, melyek a tágabb térségben is nagy sikert arattak a fellépéseikkel.

A helyi alapszervezet 1949. november 13-án alakult meg, bejegyzésére 1950 elején kerül sor. Az ötvenes években főleg színjátszással foglalkoztak a Csemadok-tagok. A Szabó Kálmán vezette színjátszócsoport egyik legnagyobb sikere a Ludas Matyi-feldolgozás volt –folytatta a Csemadok elnöke. A hatvanas években tánccsoportjuk alakult, mely az Érsekújvári járás számtalan településén lépett fel, majd a tánccsoport mellett énekkar is szerveződött.

„Sajnos a faluban a nyolcvanas évek elejétől nem működött magyar nyelvű tanintézmény, ám a Csemadok berkeiben a magyar kultúrával ismerkedtek a fiatalok, akiknek különféle énekeket, verseket tanítottak az egyes rendezvényekre” – fogalmazott Krčmár Zsuzsanna. Hozzátette, ezek a gyermekek már kicsi koruktól fogva Csemadok-tagok voltak.

A magyar közösség szempontjából Barsbaracska mára szórványterületnek minősül, így igen fontos a Csemadok és egyéb civil szervezetek közösségmegtartó munkája. Az aktív tagok önkéntes munkájával nagyban hozzájárulnak a rendezvények szervezéséhez. A szombati esemény is zömmel nekik köszönhetően valósulhat meg.

„Tevékenységünk leginkább a kapcsolattartásra, a magyar nyelv és a kultúra megőrzésére összpontosít a barsbaracskai magyarság megmaradásának érdekében. A Barakcha – Barsbaracska Polgári Társulással összefogó erő vagyunk a községben”

– húzta alá a Csemadok elnöke.

A Hagyományos őszi fesztivál programja az Eseménynaptárunkban ITT megtalálható.

 Pásztor Péter/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »